Sevgi İnananların Hakkıdır

Sevgi İnananların Hakkıdır


Sevgi İnananların Hakkıdır

 

Sevgi kavramı barış ve özgürlük kavramı gibi istismara maruz kalan ve katledilen bir değer. Herkes sevgiden ve sevgiye verdiği ehemmiyetten söz ediyor fakat bunların çoğu tutum ve tavırları ile sevginin dibine kezzap döküyor.

Sevgi ekmek gibi su gibi israf edilen kavramlardan biri. Ekmeğin suyun israfını hemen fark edip önlem alırken, çöplüğe terk edilen ve burada eriyen sevginin israfını fark edemiyoruz.  Çünkü masumları katleden ve onların kanlarına basarak yürüyen küresel kapitalist zihniyet de, kurbanlarını katlederek topluma gözdağı veren caniler de sevgiden ve sevginin kardeşi olan barıştan söz ediyorlar. Başta da dediğim gibi sevgi en fazla dillendirilen ve istismara maruz kalan bir kavram.

Ekranlarda boy gösteren çağdaş bireyler sevgiden bahsediyor sonra da yollarını ayırıp birbirlerine tehditler savurmaya başlıyorlar. Bir gün önce aşktan, sevgiden bahseden kişiler ikinci gün kin ve nefret kusmaya başlıyorlar. Sevgi bu insanların dillerinde ızdırap çekiyor ve zaman duruyor.

Birbirlerini çok sevdiklerini iddia eden kadın ya da erkekler sevgilerini küçük menfaatler karşılığında satılığa çıkarıyor ve ihanete yöneliyorlar. Ve sevgi karanlık yüreklerde mahsur kalıyor.

Mutluluğu para ile ilişkilendiren materyalistler büyük harcamalar yapıyor, kendilerince eğleniyor ve alışverişi, tatili, eğlenceyi seviyorum diyor ve sevgiden bahsediyorlar. Sevgi ait olmadığı bir alana doğru çekilmeye çalışılıyor ve sevgi bu insanların küf kokan dillerinde can çekişiyor.

Haram kokan buluşmalar, flörtler sevgi ile gerekçelendiriyor ve sevgi bu kişilerin karanlık emellerine alet ediliyor.

Bir kişi bir kuşu özgürlüğünden koparıp kafese koyuyor, bir köpeği, bir kediyi gerçek yurdundan uzaklaştırıp nefsinin kölesi haline getiriyor ve bu eylemini sevgi ile ilişkilendiriyor.

Sevgi zinakar kişilerin aşk kaçamaklarına kurban ediliyor ve sevgi bu insanların kapattığı hücrede kurtulmayı bekliyor.

Sevgi ve aşk sığ insanların nefret kokan yüreklerine kapatılıyor ve sevgi küsüyor, sevgi sessizliğe gömülüyor.

Sevgiyi hak edenden esirgeyip, hak etmeyenin kurbanı haline getiriyorsunuz. Nitekim görmekteyiz ki sevgi katillerin, canilerin, katı yürekli haydutların, dünyayı kan gölüne çeviren zorbaların esaretine düşmüş durumda. Sevgiyi tahtından indirenler onu kötü emelleri uğruna harcıyor, sevginin gerçek sahipleri ise ellerini bağlamış beklemekteler.

Bilinmelidir ki, sevgi inanan ve inandığı ile amel eden iyilerin hakkıdır. Sevgi kıyıda kalmış yoksul ve mazlumların hakkıdır.

Sevgi pak ve duru bakışları ile masumiyeti ifade eden çocukların hakkıdır.

Sevgi çağın kirlerine değmeden yürüyebilmek için çaba gösterenlerin hakkıdır.

Sevgi ömürlük yaşlarını erdem filizleri ile yeşillendiren yaşlı ebeveynlerin hakkıdır.

Sevgi yoksul mahallelerinde kendilerine uzanacak bir el bekleyen mazlum ve yoksulların hakkıdır.

Sevgi zamanın bütün putlarını ellerinin tersiyle iterek hak ve adalet diyenlerin hakkıdır.

Sevgi inandığı değerleri iki kuruşa satanların değil, inanan ve başını hiç eğmeden yürüyenlerin hakkıdır.

Sevgi hak ve adalet diyen ve yaşamlarını bu doğrultuda sürdüren yiğitlerin hakkıdır. Kötülüğün hamiliğini yapan kara yürekli adamların değil.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp