Serap’ın kütüphanesi

Serap’ın kütüphanesi


Her insan bir kitaptır ve her kitap bir insandır diyen arkadaşım Serap’ın kütüphanesindeyim. İddiası olan ve bunu ortaya koyabilmek için bir araya gelen onlarca bilge insanın sofrasına konuk olmuşum ve ortamın enerjisinden istifade etmeye çalışıyorum. Muhataplarına ulaşabilmek için çağları aşarak yol alan bu eserlerin çoğunun müellifi hayatta değil ama ölümlü olan bedendir söz ise kalıcıdır. Bedenler ölür, söz kalır, yazı kalır, yüreklere işleyen iz kalır ve beden kabına sığmayan o kutlu mesaj yazıya dönüşerek geride kalanlara ışık tutmaya devam eder.

 

İddiası olan şahsiyetler gökyüzündeki yıldızlar gibidir, toplumu adaletle buluşturmak için çaba sarf eder ve bunun için ağır bedeller öderler. Yüreklerine ağır gelen sözleri vardır onların, söyleyip kurtulmak isterler üzerlerindeki yükten. Söz haktır, söz merhamettir, söz paylaşmaktır ve göksel olan bu değerler kitapların satırları arasına işlenir ve buradan da çağlar ötesine kadar ulaşır.

 

İslami kaynakların yanında farklı ideoloji ve yaklaşımlara sahip kişilerin eserlerini de bulabilirsiniz arkadaşımın kütüphanesinde. Kitaplar aleyhine konuşmuyor arkadaşım, konuşturmuyor da, hangi şartlarda ortaya çıkarsa çıksın esere hürmet ettiğini ifade ediyor ve müşterek değerlerde buluşmanın esas olduğunu belirtiyor. Romanlara özel bir yer ayıran arkadaşım, bu eserlerde herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini söylüyor ve insanın müşterek yanlarına vurgu yapıyor. Kütüphanenin orta kısmını işaret ederken gülümsüyor, şu kısımda tamamen birbirlerine zıt görüşlü olan yazarlar yer alıyor ama ben onları kütüphanede bir araya getirdim diyor.

 

İddiası olan onlarca kişinin uzlaşı içinde yaşadığı küçük bir ülke gibi arkadaşımın kütüphanesi. Üst kısımda başucu eserlerimiz olarak gördüğümüz kaynaklar yer alıyor ve her biri ailenin bir ferdi gibi tanıdık geliyor. Davanın yükünü omuzlarında taşıyan ve ağır baskılara maruz kalan, büyük bedeller ödeyen şahsiyetlerin eserleri bunlar. İktidar sofrasına oturmayı reddeden ve dünyanın konforuna itibar etmeyen bu kimselerin çoğu şehit edilmiş ancak kılıçların işleyemeyeceği söz kitapların satırları arasına konarak yürekleri fethetmeye devam ediyor.

 

Farklı inançlara, farklı ideolojilere sahip birçok kişiyi bir araya getirmiş bir okul gibi arkadaşımın kütüphanesi. Dışarıya kitap vermiyor ama kütüphaneye gelip istediğiniz eseri burada okuyabilirsiniz. Arkadaşım kütüphanesinde yer alan bütün eserleri en ince teferruatlarına kadar biliyor size seçtiğiniz kaynak hakkında bilgi veriyor ve eserin can alıcı mesajını paylaşıyor.

 

Hayata farklı pencerelerden bakan şahsiyetlerin kaleme aldığı eserler asırlık bir kütüphanenin raflarından kalplere ve hayata ulaşmak için bekliyor fakat ne acıdır ki artık insanlar kitapla ünsiyet kurmak istemiyor, istedikleri her türlü bilgiye internet üzerinden ulaşmaya çalışıyorlar.

 

Kütüphanesinde yer işgal eden her kitabın özel bir yerinin olduğunu ifade ediyor arkadaşım ve otuz yıl önce insanlar kitaba bütçe ayırır ve ilmi çalışmalara önem verirlerdi ama artık bilgiye ulaşım teknoloji üzerinden gerçekleşiyor ve kitaplar kütüphanelerin tozlu raflarına terk ediliyor diyor ve bu durumun bilgiyi hikmetinden uzaklaştırdığını ifade ediyor. Ve kitaptan korkmayın, kitaba dokunun, kitapla ünsiyet kurun ve bilgiyi sindire sindire alın içselleştirin diye tavsiyede bulunuyor.

Google+ WhatsApp