“Sen yap; günahı benim boynuma” Söyleminin Dinimizde yeri var mı?

“Sen yap; günahı benim boynuma” Söyleminin Dinimizde yeri var mı?

SORU: Kişi başkasının günahını yüklenebilir mi? “Sen bunu yap; yanlışsa günahı benim boynuma” gibi? Tarih: 10 Haziran 2019 CEVAP:

“Sen yap; günahı benim boynuma” Söyleminin Dinimizde yeri var mı? 

 

SORU:

Kişi başkasının günahını yüklenebilir mi? “Sen bunu yap; yanlışsa günahı benim boynuma” gibi?

Tarih: 10 Haziran 2019


CEVAP:

Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Buna göre suçu kim işlerse günahı ve neticesinde cezası o kişiye aittir. Kimse kimsenin günahını yüklenemez. “Sen yap, günahı bana ait!” şeklinde bir günah yükleniminin dinimizde yer yoktur! Aksine, günaha aracılık eden kişi hem kendi yaptığı için hem de bir başkasını günaha sürüklediği için iki günah birden işlemiş olacaktır. İlgili ayetler şunlardır:

“İyi bir işe destek veren ondan bir pay alır; kötü bir işe destek veren de ondan dolayı bir sorumluluk üstlenir. Her şeyi görüp gözeten Allah’tır.”(Nisâ, 4/85)

“… Herkes kendi kazandığını sırtlanır. Kimse kimsenin günahını yüklenmez. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. O, anlaşmazlığa düştüğünüz konuları size bildirecektir.” (En’âm, 6/164)

(Kendini büyük görenlere): “Rabbinizin indirdiği nedir?” diye sorulsa “Eskilerin masalları” derler. 

Böylece (mezardan) kalkış günü hem kendi günahlarını hem de bir bilgiye dayanmadan yoldan çıkardıkları kimselerin günahları kadar bir günahı yüklenirler. Bakın ne kötü yük yükleniyorlar!” (Nahl, 16/24-25)

“Kim yola gelirse kendi yararına gelir, kim de yoldan çıkarsa kendi zararına çıkar. Kimse kimsenin yükünü çekmez. Biz bir elçi/bir kitap göndermeden azap etmeyiz.” (İsrâ, 17/15)

“Kafirler, müminlere şöyle derler: ‘Yolumuza girin; günahlarınızı üstlenelim!’ Oysa bunların günahlarından bir tanesini bile üstlenecek değillerdir. Onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Kendi yüklerini zaten yüklenecekler, üstelik yüklerine nice yükler eklenecektir. Uydurdukları şeyler yüzünden kıyamet günü kesinlikle hesaba çekileceklerdir.” (Ankebût, 29/12-13)

“Kimse kimsenin yükünü çekmeyecektir. Yükü ağır olan, taşımak için yardım istese en yakını bile onun bir parçasının taşınmasına yardım etmez. Sen sadece, içinde Rabbinin korkusu olanları ve namazını tam kılanları uyarabilirsin. Kim kendini geliştirirse onu sadece kendisi için yapmış olur; dönüş ancak Allah’adır.” (Fâtır, 35/18)

“… Kimse kimsenin yükünü taşımaz. Sonra tekrar yaratılarak O’nun huzuruna çıkarılacaksınız. Neler yaptığınızı size, o zaman bildirecektir. İçinizde ne olduğunu Allah bilir.” (Zümer, 39/7)

“(Dememişler mi ki) Kimse kimsenin günahını yüklenmez.

İnsanın kendi çalışmasından başkası kendine ait değildir.

Çalışması yakında gözler önüne serilecektir.

Sonra ona, yaptıklarının karşılığı tam olarak verilecektir.

Varıp gideceği yer, Rabbinin huzurudur.” (Necm, 53/38-42)

 

fetva net

Google+ WhatsApp