Sahaf ve Kitap-V

Sahaf ve Kitap-V


Bahariye Caddesi’ndeki Moda Pasajı da sahaflar çarşısı. Şimdi orada sahaf esnafı bulunuyor.

 

Şair Celal, ağır işitirdi. Sanat Olayı ile Sombahar dergilerinde şiirleri yayımlandı. Pasajdaki yeri duruyor haftada bir gün açıyormuş.

 

12 Eylül döneminde sol düşünceden ötürü içeri atılmış kendisine ağır işkencede bulunulmuş. Sanırım kulakları o zaman zarar görmüştü. Benim tanıdığım Celal’in dini duyarlığı vardı. Öğretmenlikten gelme mesleği olan, sonra da bu yargılanmalardan, meslekten atılmaktan ötürü sahaf olan biri. Mezatlara kitaplar verirdi.

 

Şair Ece Ayhan’ın uğrak yerlerinden biriydi Celal’in dükkânı.

 

Mehmet Ergün sahaflığı bıraktı. Yakın zamanda Müteferrika Kitabiyat dergisi Yaz 2021/1 sayısında: “Dergisever Bir Şair: Cemal Süreya ve Dergi Çözümlemeleri” başlıklı kapsamlı bir yazısı bulunuyor. Titiz bir araştırmacıdır Mehmet Ergün. Kılı kırk yarar.

 

Murat Çulcu, Akmar Pasajı’nda en dipte, merdiven başında, yaklaşık on beş metre kare alandı dükkânı. Hürriyet gazetesinin Avrupa muhabirliği yapmıştı. Sahaflıkta iddialı biri değildi. Daha çok sohbet edilen bir yerdi. Simaviler medya grubu sağa hitap eden bir gazete çıkaracakmış. Murat Çulcu, orada yazı yazmamı teklif etti, ilke olarak kabul etmedim. Milli Gazete’de yazılarım yayımlanıyordu zaten. O gün bugün devam ediyorum. Bu gazetede merhum Şevket Eygi, Sadık Albayrak gibi kimi yazarlar yer aldı. Gazete tutmadı, kısa süre sonra kapandı. Belleğimi zorladım gazetenin adını bile hatırlayamadım.

Murat Çulcu’nun dikkatimi çeken bir özelliği, sürekli soru sormasıydı. Bekir Karlığa hoca ve kimi arkadaşlar da oraya gelirlerdi. Hocayı uyardım bu konuda.

 

MSP’nin yükseliş dönemi, ilgi çekiyordu. Özellikle o çevreyle ilgili sorular soruyordu. Neler olup bitiyor anlamaya çalışıyordu. Milliyet gazetesi başyazarı Mümtaz Soysal Erbakan Hoca ve MSP hakkında övgü dolu bir yazı yayımlamıştı. Murat Çulcu gibi kendisine kimi sorular sormaya başladım. Bunların birinde: “Mümtaz hoca demokrat biri” diye söyledim. “Yapmayın hocam herkesin bir görevi var” dedi. Edindiğim izlenim onun da bir görevinin olduğuydu.

 

Orada bulunduğu sırada birkaç kitap çıkardı. Mafya kitabı o zaman dikkatimi çekmişti. Birçok eseri bulunuyor Murat Çulcu’nun, daha çok araştırmaya dayalı.

 

Siyasal parçalanmalar, değişimler olduğunda bir gün çıktı işyerime kadar geldi, habire sorular sordu. Sonradan izini kaybettim.

 

Asuman, önce Moda Pasajında bir yer açtı, sonra da Sami Önal’ın dükkânını tuttu orada faaliyetine devam ediyor. Ondan da epey kitap almışlığım vardır.

 

Akmar Pasajında efemera satan Sabahattin Topşahin vardı. Hem müzayedelere malzeme verir hem de kendisi dükkânında sıklıkla müzayedeler tertiplerdi. Görkemli bir otelde bir müzayede yapacak. Malzemeler gönderilmiş, her şey hazır, Sabahattin ağabey (ona öyle hitap edilirdi) otelin kapısına gidince pejmürde hâlinden dolayı içeri alınmıyor. Kapıda beklerken tanıdıklardan biri geliyor bu durumu görünce: “Ne yapıyorsunuz müzayedeyi yapan Sabahattın Bey’dir” diyor gene de içeri alınmıyor. Bunun üzerine onu götürüp kıyafet alıyorlar, üstünü başını değiştiriyorlar öyle kendi müzayedesine gidebiliyor.

 

Ben pek efemera ile ilgilenmiyordum. İlgi alanım daha çok kitaplardı. Arkadaşım merhum Ahmet Nedim Çeker, sürekli Sabahattin ağabeyin dükkânına giderdi. İkisi de Amasyalıydı. Nedim ondan bir hayli nesne topladı.

 

Nedim zaman zaman müzayedelere katılır oradan Amasya ile ilgili ne varsa alırdı. Kitaplığı iyi idi. Vefatından sonra terekesi satıldı. Satılmaması için ricada bulunduysam da, olmadı. Benim onda olan Büyük Doğu mecmularım vardı, rica ettim onları bana iade ettiler. Kendisine imzaladığım kitaplar sahaflara düştü. Erzurum’da benimle ilgili tez çalışması yapan bir arkadaş, Nedim’e imzaladığım, baskısı olmayan kitaptan bulup almıştı.

Google+ WhatsApp