‘Religio-politik’ (inanç merkezli)bir dünyada senin safın neresi?

‘Religio-politik’ (inanç merkezli)bir dünyada senin safın neresi?


‘Religio-politik’ (inanç merkezli)bir dünyada senin safın neresi?

 

 

Arabça bir video izledim, ‘Ümmet’in qıyâmı’ isimli.. Erdoğan’ın Amerika’ya karşı dik duruşu 3-4 dakikalık bir video filminde o kadar güzel yansıtılmış ki.. 

Müslüman coğrafyalarındaki çoğu rejimler ve onların beslemesi olan kesimler dışında, müslüman halk kesimlerinin kalbi, iddia edilebilir ki, büyük çapta Erdoğan Türkiyesi’yle atıyor. Bundan niye korkmasın ve Erdoğandan niçin nefret etmesinler o rejimler? 

***

Evet, bazı hassas zaman dilimleri vardır ki, ‘zamanın ruhu’nu okuyabilen bazı liderler, toplumları derinden etkileyip sarsar; milyonları arkalarından sürükleyebilirler. Biz de, hiçbir ilgimiz olmayan coğrafyalarındaki bazı liderlere de, sırf, bazı emperial güç odaklarına karşı direndikleri için sempati beslemiyor muyız? Erdoğan da bugün hattâ emperyalizmin pençesinde inleyen diğer mustez’af ve mazlûm halkların bile umutla takib edip sevdiği bir lider durumundaysa, işte o özelliğinden.. 

Böyle söyleyince, bazıları, ‘Onu niye eleştirmiyorsun, hiç mi hatası yok?..’ diyecekler, biliyorum. Öylelerinin rahatlaması için söyleyeyim: ‘Erdoğan hatasızdır’ diyen olursa, öylelerine kesinlikle çıkarım. Yetmez mi bu? 

Bilinsin ki, kusursuz insan arayanlardan değiliz. Ama, değerlerimiz üzerindeki asırlık baskıları kaldırmaya çalışan birisine destek olmak yerine, yanlışlar hele bir de kasden yapılmıyorsa, ona düşman olanlarla mı tempo tutalım. 

Bir diğer konuya geçelim. 

***

Daha düne kadar, hele de son 7-8 senedir giderek yükselen bir düşmanlıkla Erdoğan’ı, karalama kampanyalarının liste başına koyan Avrupa ülkelerinin çoğu yönetimleri ve de medya organlarına ne oldu ki, son günlerde Türkiye’ye USA emperyalizmi ve uluslararası diğer şerr odaklarınca yapılan saldırıya karşı tavır geliştirmeye başladılar? 

Çünkü, sıranın kendilerine de gelebileceği korkusuna kapıldılar. Türkiye AB ülkeleri için büyük bir pazar.. İhracat ve ithalat rakamları birbirine yakın.. 80 milyar dolar civarında.. Eğer Türkiye ekonomisi büyük sıkıntılara uğrarsa, en büyük bedeli AB ülkeleri ödeyecekler. Çünkü, o durumda, ihracat mallarını bu pazarda satamayacaklar. Avrupa’nın aslî dini, bugün ticaret.. 

Kezâ, NATO’da ABD’den sonraki en büyük askerî güç olan ve kendilerinin Jandarması olarak gördükleri Türkiye NATO’dan kopar ve hele de Rusya ile daha yakınlaşırsa, güçlü orduları olmayan Avrupa’yı kim koruyacak? 

***

USA emperyalizminin başında bugün, son 50-60 senedir gelip geçmiş ‘Başkan’ların en dar kafalısı, yol- yordam ve diplomatik nezaket bilmezi olan ve ‘güce tapınmaktan başka bir şey bilmeyen birisi var. Ama haksızlık olmasın, bir de B. Amerika halkının beşte bir kadarını, 60 milyon kadarını oluşturan bir ‘Judo- Chrétién / Yahudi- Hristiyan’ karma mezhebine sofuca bağlı bir ‘evanjelist/ sionist Hristiyan o.. Onun, Başkan seçilmesinden sonra, ‘evanjelist’lerce bir mâbedde bu mezhebin pastörlerinin, rahiplerinin huzurunda yapılan bir kutsama töreninin video görüntülerini izledim. 

Yehova’nın adıyla diye..’ başlayan törende, ‘Tanrı’yla ilişki kurabilen sadece iki ulus olagelmiştir, İsrail ve Birleşik Devletler.. (ABD)’ şeklindeki siyasî yağlamadan sonra.. ‘Donald Trump, Tanrı Seni kutsasın ve korusun.. Tanrı, sana kullarını idare  etmesi için (Hz.)Süleyman (Peygamber’e)verdiği hikmeti versin.. Şükürler olsun ki, karşısında başarılı olmasını engelleyecek bir silah yok. Ona karşı gelenler Tanrı’nın sözüne göre kınanacaktır. Üzerindeki bütün örtüler kalksın ve gözlerin Tanrı’nın celâlini  görebilmek için açılsın..’ deniliyordu. Ve Trump, adetâ sihirlenmiş gibi bir haldeydi, etrafındakiler de onu tebrik ediyorlardı. 

Evet, Trump bu.. 

Dünya, inançlara göre şekillenirken, senin safın neresi?

 

star

Google+ WhatsApp