Ötelere uzanan hayalleri vardı

Ötelere uzanan hayalleri vardı


80 yaşında bir kadın deyince tasavvurlarınızda nasıl bir fotoğraf canlanır? Dünyadan elini eteğini çekmiş, köşesine çekilip ölümü bekleyen bir yaşlı mı? İhtiyaçlarını karşılayamamaktan ve hastalıklarından şikâyet eden huysuz bir kadın mı? Hatıralarını tekrar tekrar anlatan bunamış biri mi? Yaşlı deyince aklımıza bunlar gelir öyle değil mi? Zira insanlarımızın çoğu hayatlarını sadece çocukları üzerine kurar, onlar evlenip yuvadan uçtuklarında ise hayattan ellerini eteklerini çeker ve ölümü beklerler. Fakat 80 yıllık ömrünü çalışarak geçiren Ayşe teyze zihinlerinize kazınan bu ezberi bozuyor.

 

Yaşlı kadın ilerlemiş yaşına rağmen güne sabah namazı ile başlıyor ve hemen her işini kendisini yapıyor, kimseden destek istemiyor… Haftada üç gün bahçesinde yetiştirdiği ürünleri alıp semt pazarına götürüyor ve satıyor. Ayşe teyze eşini yıllar önce kaybetmiş ancak zor şartlarda dahi çocuklarından destek istememiş, kendi yağı ile kavrulmaya çalışmış. Yaşlı bireylerin geleceğe dair umutlarının olmadığı ve hayallerinin bittiği zannedilir oysa onun ötelere uzanan hayalleri var.

 

Ruh hekimleri yaşlı kişilerin topluma katılmalarının ve hayata dair bir şeyler üretebilmelerinin onları kaygı, depresyon, yalnızlaşma gibi sorunlardan koruyabileceğini ifade ediyorlar. Nitekim çevremizde 80 yaşı aşmış birçok kişinin ölüm korkusu, kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunlarla mücadele ettiklerini ve çocukların desteği olmadan hayatlarını sürdüremediklerini görmekteyiz. Elbette çocuklar yaşlı ebeveynlerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onların elleri, ayakları olmak zorundalar. Ancak yaşlılarımızın da hayattan çekilip ölmeden evvel mezara girmelerinin bir manası yok, onlar da güçleri ve yetenekleri nispetinde hayata katılabilir ve bir şeyler üretebilirler. Ayşe teyze bu konuda herkesin model alabileceği bir hanım.

 

80 yıllık ömründe kimseye yaslanmadan yaşayabilmek için çaba gösteren bir hanımla karşılaştığınızda ne hissedersiniz? Saygı ile önünde eğilir ve işlerinin bereketi için dua edersiniz değil mi? Fakat geçtiğimiz günlerde Ayşe teyze talihsiz bir olay yaşadı ve iki zabıta elindeki ürünleri alıp yaşlı kadını ite kaka götürmeye kalktılar. Neyse ki halkın ona karşı hürmeti vardı, kendisine destek verdiler ve sakinleştirdiler.

 

Yaşlı kadın şaşkındı, ayaklarının üzerinde durabilmek için çaba gösterirken neden hep korku ve tedirginlik yaşadığını anlayamıyordu. Çalışmak, ekmeğini alın teri ile kazanmak takdire şayan bir durum değil miydi?

 

Anlamıyordu, anlayamıyordu ve her seferinde kendisini zaferi kaybetmiş bir asker gibi hissediyor, bastonuna yaslanarak güç almaya çalışıyordu. Sanırım evine ekmek parası götürebilmek için çalışan insanların yerlerde sürüklenerek götürülmesine siz de bir mana veremiyor ve o görüntüleri vicdanınızda bir yere koyamıyorsunuz değil mi? 80 yaşında bir kişinin ekmeğini kazanabilmek için çaba gösterip hayata aktif olarak katılması aynı zamanda devletin ve toplumun işine yarayan bir şey değil midir? Allah aşkına bunu hepimiz temenni etmiyor muyuz? Bu konuda yerel yönetimlerin hazırlanmış taslakları yeniden değerlendirilemez mi? Elbette değerlendirilebilir, değerlendirilmeli de. Zira kanunlar insan için, insanın refah ve mutluluğu için hazırlanır dolayısıyla insanın ihtiyaçları dikkate alınarak bu konuda esneklik yapılabilir ve insanlar teşvik edilebilir. Zira devletin birinci görevi fertlere iş imkânı oluşturmak ve onların güvenliğini sağlamaktır…

Google+ WhatsApp