Orucun ve Hayatın Güzelliğinde

Orucun ve Hayatın Güzelliğinde


Orucun ve Hayatın Güzelliğinde

 

 

Yeni zamana ilk adım. Her adım yenidir ve güzeldir, ya da iyidir. Bazı adımlar, zamanlar ve dönemler çok daha farklı.

Müslüman olmanın bilincindeki güzellik, inanış ve iman ediş, teslimiyet hemen bütün sorunların üstesinden gelme. İman, başlı başına bir varlık nedeni. İnananlar için, verilmiş ve buyrulmuş olan her şey güzeldir. Uyma ya da uymama gerekliliği yok burada uyulur çünkü bu da bir imandır. Sonuçları zaten buyruğa uygunluk ile karşılanır, karşılıkları alınır.

Müslümanların ibadetleri asla sorgulanmaz, nedenleri veya hikmetleri üzerinde tartışmaya gerek bile yok. Tanrı’dan gelen bu güzelliklere uyma, yaşama gerekliliği güzelliklerdendir.

İlk gün bir adım ve bir başlangıç.

Yaşananlar insana gerekli olanları kazandırır. Bu duyguyu yaşayanlar zaten karşılığını fazlasıyla alıyorlar.

Allah âdil ve merhametlidir. Kuluna asla zulmetmez. Taşıyamayacağı ağırlığı yüklemez. Üstelik zor gibi olan ibadetlerde hikmet vardır.

 

Hayat zorludur. Zorluklara katlanma da hayatın özünde var.

Müslümanlar için oruç bir bütün ve kuşatıcı. Müslüman insan coğrafyasının bir bütün olarak uyduğu, hayata yeniden başladığı ve bir yerde değişim yaşadığı bir dönem. Sonsuzluğa yolculuk.

Müslüman olmak ve iman etmek bir lütuf. Aşk hali. Yaşanmışlıklar insana güven veriyor. Sevgi ve bağlılık sağlıyor. İnanışı güçlendiriyor. İnsanı daha güvenli kılıyor. İnsan olma bilinci ve aşkı ile yaşanıyor. İnsanın sadece kendisine ait bir varlık olmadığı, adanmışlıkları, birliktelikleri ve sorumluluk duyguları daha bir beliriyor ve yaşanıyor.

Oruç hayatın bir disiplini. Doğasında var olan bir disiplin. Bu, aynı zamanda yaşanan bir aşk hâli. İnsanın bir tutkusu. Oruçla hayata başlayanlar ondan asla vazgeçemezler. Zorluk bahanelerine asla sığınmazlar.

Orucun hazzına ermeyenler bunun ne olduğunu kavrayamazlar. Yaşanmışlık ancak bir gerçeğin ifadesi olur.

Müslümanların diğer insanlardan farkları yaşanmışlıklarında ve ibadetlerindedir. Bir ay oruç tutma, teravihler, sahur ve iftarlar yaşanılan bir düzen. Diğer ibadetler ise hayatın diğer ve önemli ayrıntıları. Cuma toplu buluşmaları, bayramlar ve yılda bir kez bütün Müslümanların gücü yetenlerin haccı, zekât ve namazları.

Hayatın sıradan yaşanmışlıklarını aşan bir ibadettir oruç. Müslümanlar için bir özgünlük, bir yenileniş, bir diriliş ve bir aşk hâli.

Müslümanların sevinçli günleri.

Müslümanların kardeşlik ve sevgi bilinci.

Müslümanların bilinç anları.

Müslümanların sahih yaşanmışlıkları.

Müslümanların diriliş zamanları.

Müslümanların Müslüman olma aşkları, sevda ve tutkuları.

Gönüllerin kazanılma bağ ve ilişkisi. İnsanın insana erme ve birbirini anlama duygu ve bilincindeki yaşanmışlıkları.

Dünyanın akışını değiştirme eylemi.

İnsanın kendi kendisini bilme, anlama ve tanıma edimi.

Ey aşk sahibi inanmış Müslümanlar sizlere ve yeni zamana selâm olsun. Kutlu orucunuz, sahurunuz, iftarınız, ibadetleriniz, namazlarınız elbette ki makbul ve mübarektir. Sizlere selam olsun.

Ey aşk sahibi inanmışlar bir aşk ile güzellikleri onurlandıran sizlere selam olsun. Orucunuz ve ibadetleriniz kutlu olsun. Sizlere aşk olsun, sonsuza dek aşk olsun ve aşk olsun. Vesselâm.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp