Necib’in yolsuzluk dosyası

Necib’in yolsuzluk dosyası


Necib’in yolsuzluk dosyası

 

 

Malezya’nın eski başbakanı Necib Abdurrezzak’ın yolsuzluklarıyla ilgili dosyalar onun iktidarının devam ettiği dönemde açılmıştı. Ancak yargının siyasi iktidara yakın durmasının da etkisiyle  mahkeme onu temize çıkarmıştı. Fakat mahkemenin kararına şüpheyle yaklaşıldığı için halk temize çıkarmadı ve seçimlerde onu cezalandırdı. Bu yüzden başkanlığını Necib Abdurrezzak’ın yaptığı ve kısa adı UMNO olan Birleşik Malay Milli Organizasyonu’nun öncülüğündeki Ulusal Cephe İttifakı seçimi kaybetti. Böylece UMNO Malezya’nın bağımsız olduğu 1957’den beri sürdürdüğü iktidarını kaybetmiş oldu. Malezya halkı bu kez UMNO ve Ulusal Cephe İttifakı yerine UMNO’nun eski liderlerinden olan ama bu kez Halkın Umudu İttifakı’nın adayı olarak seçime giren Mahathir Muhammed’e yöneldi. Onun seçim zaferi elde etmesinde kendi karizmatik kişiliğinin yanı sıra Necib Abdurrezzak’ın yolsuzluklarının üzerine gitmesi beklentisinin de önemli rolü vardı. Malezya halkı kendi kişisel çıkarları için ülke ekonomisini zayıflatan lideri artık devletin başında görmek istemiyor bilakis onun yolsuzluk dosyasının açılmasını istiyordu. 

Necib’in iktidarı kaybetmesi onun açısından sadece siyasi iktidarı kaybetmek anlamına gelmiyordu. Kendisini temize çıkaran yargı mekanizması üzerindeki etki gücünü de ortadan kaldırıyordu. Kurulan yeni hükümet yargının Necib hakkındaki “tezkiye” kararını yeterli bulmayarak hakkındaki yolsuzluk iddialarının üzerine gitti ve mal varlıklarını, banka hesaplarını, bu hesaplardaki hareketleri incelemeye aldı. 

Malezya polisi geçtiğimiz Çarşamba günü (27 Haziran) Necib Abdürrezzak ve aile efradına ait usûlsüz yollardan elde edilmiş 273 milyon dolar değerinde mal varlığına ulaşıldığını, bu mal varlığının içinde Necib’in eşinin önemli miktarda çok kıymetli zinet eşyalarının ve çok pahalı çantalarının da bulunduğunu açıkladı. Emniyet teşkilatının mali suçlar sorumlusu düzenlediği basın toplantısında Malezya tarihinin en büyük yolsuzluk olayıyla karşı karşıya olduklarına ve bunun sorumlusunun da eski Malezya başbakanı Necib Abdurrezzak ile ailesi olduğuna dikkat çekti. 

Usûlsüz yollarla elde edildiği düşünülen zinet eşyalarına ve diğer kıymetli eşyalara el konulduğu açıklandı. Bunların bazılarının listesi verildi. İçlerinde fiyatları gerçekten dudak uçuklatan çantalar, saatler, yüzükler ve daha başka süs eşyaları var. 

Ele geçirilen söz konusu eşyalar Necib’in yolsuzluk dosyasının tamamını oluşturmuyor. Bunun yanı sıra haksız bir şekilde hesaba para geçirme işlemleri, değişik şekillerde mülk edinmeler vs. dosyaları da var. Dediğimiz gibi bu dosyalar Necib’in iktidarı döneminde yargı mekanizması tarafından kapatılmıştı. Ama yeni dönemde bu işlemlerin dosyaları da yeniden açılacak ve yolsuzlukların üzerine gidilecek. 

Şu an için Necib’in gayri meşru yollarla edindiği servetin toplamı hakkında kesin bir şey söylenemiyor. Edindiği bazı servetlerin kara para aklama yöntemleriyle bir yerlere aktarıldığı veya ülke dışına çıkarıldığı tahmin ediliyor. O yüzden çok büyük rakamlardan söz ediliyor. Belki rakamlar hesapların inceden inceye araştırılmasından ve sonuçların ortaya çıkmasından sonra biraz daha netlik kazanacak. 

Necib’in kara para aklama uygulamalarında BAE ve Suudi Arabistan’la ilişkilerinden de yararlandığı düşünülüyor. Örneğin bu ülkelerin Necib’in şahsına bağışladığı paralar var. Bunların ne karşılığında verildiği bilinmiyor. Suud Dış İşleri Bakanı Adil Cubeyr, ülkesinin verdiği paranın Necib’in kendisine karşılıksız yaptığı bir bağış olduğunu iddia etmişti. Ama Kral Selman’ın, babası Abdülaziz’in hayrına Trump’a epey bağışlarda bulunmuş olsa da Malezya’nın eski başbakanı Necib’e bağış yapmış olabileceği pek tahmin edilmiyor. Bunun karşılığında bir çıkar elde etmiş olması ihtimali yüksek. 

 

yeni şafak

Google+ WhatsApp