Müslüman’ın hayat yolculuğu

Müslüman’ın hayat yolculuğu


Müslüman’ın hayat yolculuğu

 

 

Modern dünyada hayatın değişimi ve hızı çok yüksek. Yeniliklerin olduğu her dönem yenidir. Geçmiş zamanın da modern zamanları vardı. Şimdi de var ve fakat çok farklı.

Bir Müslüman’ı hayata bağlayan ve hayat yolculuğunda çok temel bir yaşama üslubu ve biçimi var. Geleneksel oluşlar bir kültürün sonucu. Sabahları erken evden çıkarken besmeleyle kapısını aralar. Hemen her eyleminde besmele Müslüman’ın bir soluğu. İnsanlar alışkanlık hâline getirmese bile bu ruh hâli içindedir. Hayatı anlamlandıran bilinçli yaşamadır. Rastlantılarla değil de bilinçle atılan her adım, alınan her mesafe onu kendine doğru götürür. Haramı helali, iyiyi güzeli hayatın temel ilkesi yapanlar güzellikler üzere olurlar. Bir Müslüman’ın hemen her eylemi kayıt altındadır. Bunun bilincinde olununca ister istemez belli bir disiplin içinde olur.

 

Hayat yaşanan andan ibaret değil. Bir gelecek duygusu var. Bu sıradan bir durum olmuyor.

Yabancılaşılan şu hayatta insanların değerlerinden, ilkelerinden uzaklaşmasıyla bunalımlar giderek artıyor. Cinayetlerin, soygunların, tacizlerin, intiharların hemen her tür olumsuzlukların vicdani bir hesaplaşması olmuyor. İnsanın hayatı anlamsız oluyor sanki. Bir değeri yok gibi. Bir insan neden intihar eder, neden gözünü kırpmadan cinayet işler, insan öldürür? Bir çığ gibi artan bir durum.

İnsanı meşgul eden, oyalayan, sıradanlaştıran şeyler giderek insan hayatını kuşatıyor dolduruyor, kendisine zaman bırakmıyor. Giderek artan bir hayat anlayışı ve bir karmaşaya dönüşüyor. Bunlar da bunalımlara neden oluyor.

İnsan ve hayatı önemli. Her anı değerli kılacak bir ruh hâli gerekiyor.

Nesneler üzerinden veya kimi durumlar üzerinden ideolojiler ürüyor. İnsanı iliklerine kadar sömüren bir kapitalizm belâsı var insanlığın başında. İnsanın her şeyinden bir şey çıkarmaya bakıyor. Sadece emeklerinden değil yaşama biçimlerinden de çıkarıyor.

 

Emekçi insanlar, işçiler, köylüler işsizler bu belâdan kendilerini kurtaramıyorlar. Ekmek ve su kadar ihtiyaç ötesi nesnelerin peşinden koşuluyor. Tüketim belâsı asıl tehlike. Giyimden kuşama, yemeden içmeye kadar hemen her şey kapitalizm için çıkar aracı. En Müslüman’ım diyen ve kendini öyle sananlar da bu tuzağın içinde.

Baş belâsı kredi kartı insanlığın kurdu ve kemirgeni. Durduk yerde kemiriyor. Ve artık kimse ondan kaçınamıyor.

Müslüman için haram haramdır ve kaçınılması gerekir. Aşırılıklar her zaman için haram. Çıkıp bunlar için fetva bulmaya ve aramaya da gerek yok.

Kapitalizmin sınırı yok. Uçsuz bucaksız bir sömürgen ve kemirgendir. İnsanlık bundan ne kadar kaçınırsa hayrına olur. Bu da ancak İslâmî bir bilinç ile olabilir.

Müslüman asıl yolculuğuna çıkmalı. Hayat bilincini ve ilkelerini inancına göre oluşturmalı ve yol almalı. Bu yolculuk onu hem huzurlu kılar hem de insanlığa yol açıcı olur.

Şu ülke insanları kredi kartlarından vaz geçse sistem bir başka biçimde kendini şekillendirme zorunda kalacak. Ne yazık ki oluşturulan hayat koşulları insanı öylesine bir etki altına alıyor ki hareket alanı bile bırakmıyor. Kendini zorunlu görüyor. Geleceğini ipotek ediyor.

İnsanımızın ticaret yapma cesareti bile yok. Bir esnaf sınıfından ve grubundan söz edilemez. Dayanışma kültürü tamamen yok oldu. Darda kalan bir insanın gideceği bir kapısı yok. Borç alma ve verme kültürü silindi. Hiçbir şeyin güvencesi yok. İnsan güven yitirdi. Hayırda bulunmak bir başına yetmiyor. Çünkü dayanışma çok daha önemli. İlle de ihtiyaç sahiplerini arama bulma yerine dayanışma kültürü içinde mahalle kültürü ile çok şey aşılabilir.

Hayırlar daha çok çok çaresiz insanlar için yapılır, yapılmalı. Dünyayı sömürenler insanlığı çıkarı için sadece bir araç olarak görüyor.

Eğer insan aziz bir varlık ise ona uygun davranmak onu rencide etmemek ve dayanışarak sorunların üstesinden gelinir. Bu birçok sorunu giderir.

 

Ali Haydar Haksal/Milli Gazete

Google+ WhatsApp