Mükemmel değilsiniz

Mükemmel değilsiniz


Mükemmel değilsiniz

 

 

“Her öğrencinin hayalinde olan bir üniversiteden mezun oldum. İşimi çok seviyorum. Oldukça geniş bir çevrem var. Mesleğimi icra ederken sosyal sorumluluk projelerinde de yer almak ve toplumu belli konularda bilgilendirmek istiyorum. Fakat ne zaman konuşmaya başlasam kendimi kötü hissediyorum ve başarılı olamıyorum. Ellerim titriyor, bildiklerimi bile unutuyorum, korkuya kapılıyorum. İyi bir ailede büyüdüm, iyi okullarda okudum ama insanların karşısında konuşurken nedense korkuya kapılıyorum. Bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğimi bilmiyorum…” (N.Y.)

Sosyal fobi kişinin, insanlarla etkileşim halindeyken yaşadığı bir kaygı durumudur. Kişi diğer insanlar tarafından beğenilmeme, olumsuz değerlendirilme, küçük düşürülme endişesine kapılır ve kendini kötü hisseder. Bu durum, titreme, terleme, baş dönmesi, bulantı şeklinde kendini gösterir.

Sosyal fobi el âlem ne der telkinleriyle büyütülen çocuklarda daha sık görülür. Zira bu kişilerin ebeveynleri genellikle insanların ne düşündüğüne, ne dediğine haddinden fazla önem verir ve çocukları üzerinde baskı uygularlar. Uzmanlar kişinin toplum karşısında yaşadığı gerilim ve kaygıda genetik yatkınlığın etkisinin olabileceğini ifade etseler de ailenin çocuk üzerinde oluşturduğu baskı daha etkin…

Çocuklar anne-baba tarafından akranları ile mukayese edilir ve insanlar ne der, nasıl karşılar yüzümüzü kara çıkarma gibi ifadelerle çocuğa korku empoze edilirse, fobik sorunların ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Fobik sorunlar kişinin başarı düzeyini olumsuz yönde etkiliyor. Topluluk karşısında kendini ifade etmekte zorlanan kişi yaşadığı fiziki ve duygusal belirtilerle başa çıkamadığından istediği verimi elde edemiyor. Çünkü ya beğenmezlerse, ya hata yaparsam, ya istediğim başarıyı gösteremezsem, ya hakkımda konuşurlarsa endişesi ağır basıyor. Kişi ötekilerin nazarında başarısız düşme ve beğenilmeme endişesi yaşıyor. Genellikle mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklarında bu tür sorunlar daha sık görülüyor. Zira ebeveyn çocuğa her durumda ve her şartta mükemmel olmalısın vurgusu yapıyor. Bu durum çocukta başarılı olamazsam sevilmem düşüncesinin gelişmesine neden oluyor. 

Sosyal fobinizle başa çıkabilmeniz için ilk evvela korku ve endişelerinizi tetikleyen çarpık düşüncenizi değiştirmelisiniz. Elbette yaptığınız işi en iyi şekilde ortaya koyabilmek için çaba göstermelisiniz ancak bütün çabanıza rağmen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir de. Çünkü siz insansınız hata yapabilirsiniz,  beklenmedik zamanlarda düşebilirsiniz, gayret gösterdiğiniz halde başarısız olabilirsiniz… Bütün bunlar sizin insan olduğunuzun bir göstergesi. Mükemmel ve hatasız olan tek varlık Allah’tır. Siz insansınız, aciz, hataya meyyal ve imtihanlara gebesiniz. O nedenle kendinize yüklenmeyin, hata yapsam da telafisi var diye düşünün. Yücelttiğiniz kişilerin sizin gibi insan olduklarını unutmayın. Onları gözünüzde büyütmeyin.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp