Mısır’da Sisi karşıtı gösteriler

Mısır’da Sisi karşıtı gösteriler


Mısır’da Sisi cuntasının, devletin ağır vergiler ve rusumlar istemesinden dolayı kaçak olarak inşa edilen binaları yıkmasını ve izlediği ekonomik politikalardan dolayı halkın her geçen gün daha da fakirleştirilmesini protesto amacıyla 20 Eylül Pazar gününden itibaren meydanlara çıkılarak gösteriler düzenlenmesi istenmişti. Sisi cuntasına karşı sivil mücadele verilmesine öncülük etmeye çalışan iş adamı ve sanatçı Muhammed Ali de bu doğrultuda çağrılar yapmıştı. Ayrıca sosyal medyada da Sisi cuntasına karşı muhalefetin güçlendirilmesi amacıyla kampanyalar başlatıldı. 

Bütün bu çağrılar ve kampanyalar neticesinde 20 Eylül Pazar günü Mısır’ın değişik şehirlerinde gösteriler fiilen başlatıldı. Tabii koronavirüs salgınından kaynaklanan endişeler ve cunta rejiminin aldığı sıkı tedbirler, gösteri alanlarına giden bazı yolların kapatılması, tehditler ve güvenlik güçlerinin engellemeleri ve saldırıları katılımların biraz düşük olmasına neden oldu. Ama gösterilerin bir günlük olmaması, devam ettirilmesi yönünde çağrılar yapıldı. Bu çağrılar etkisini gösterdi ve başta başkent Kahire olmak üzere muhtelif şehirlerde her gün gösteri düzenlendi. Tabii cuntanın güvenlik güçleri gösterilerin yayılmasını ve sürdürülmesini önlemek amacıyla müdahale etti ve birçok kişiyi tutukladılar. Bazı yerlerde göstericilere silahlı saldırılar da gerçekleştirildi ve bu saldırıların görüntüleri her ne kadar resmi haber ajansları tarafından kamuoyuna yansıtılmadıysa da sosyal medyada yayınlandı. Örneğin 22 Eylül Çarşamba akşamı El-Cize’de polislerin silahlı saldırılarının görüntüleri sosyal medyada birçok hesapta kamuoyunun dikkatine sunuldu. Ama tüm baskılara ve engellemelere rağmen yine gündelik gösteriler devam etti. Ayrıca gösterilere katılanların sayısında da günden güne azalma değil artma olduğuna dikkat çekildi. 

Bizim bu yazıyı yazdığımız 25 Eylül Cuma günü de cuntaya karşı Öfke Günü ilan edildi ve Cuma namazı sonrasında gösteriler düzenlenmesi istendi. Bu yazıyı yazdığımızda gösterilere katılım ve meydana gelen hadiseler hakkındaki bilgiler henüz kamuoyuna yansıtılmamıştı. Ancak cuntanın güvenlik güçleri Öfke Cuması’nda dünya kamuoyunun dikkatini çekecek geniş çaplı gösteriler düzenlenmesinin önüne geçmek amacıyla Kahire, İskenderiye ve Suveyş başta olmak üzere birçok önemli şehirde ve hatta bazı küçük yerleşim yerlerinde bile muhtelif tedbirlere başvurdu ve kalabalıkların gösteri meydanlarına ulaşmalarını engellemek amacıyla bazı yollar kapatıldı. 

Gösterilerin baş sloganı: “İrhal ya Sisi!” yani “Defol ey Sisi!” Yani göstericiler Sisi cuntasıyla, birtakım uygulamaları değiştirmesi, bazı durumları düzeltmesi, birtakım uygulamalara son vermesi karşılığında anlaşmak değil onun tamamen defolup gitmesini, koltuğu terk etmesini, meşru hükümete karşı gerçekleştirdiği gayri meşru darbe ile haksız bir şekilde ele geçirdiği iktidarın artık hak sahiplerine verilmesi için aradan çekilmesini istiyor. 

Gösterilere destek amacıyla sosyal medya üzerinden yayınlanan mesajlarda da öncelikle istenen şey diktatör Sisi’nin haksız ve gayri meşru bir şekilde ele geçirdiği siyasi iktidarı bırakması ve çekip gitmesi. Bu yüzden mesajlarda Öfke Cuması’nın amacının Sisi’yle anlaşmak ve sadece onu birtakım zulüm uygulamalarına son vermeye zorlamak değil onun saltanatına son vermek için bir başlangıç yapmak olduğuna vurgu yapılıyor.

Diğer yandan Sisi cuntası da halkın öfkesini yatıştırmak ve eylemlere desteğin azalmasını sağlamak için bazı uzlaşmacı adımlar atmaya çalışıyor. Sisi’nin hükümetinin başbakanı Mustafa Medbuli, kaçak binalar için imar barışı gerçekleştirilmesi amacıyla taleplerin kabul edilmesi süresinin önümüzdeki Ekim ayının sonuna kadar uzatıldığını açıklarken, içerisinde birilerin ikamet ettiği evlerin de kesinlikle yıkılmayacağı sözü verdi. Fakat görüldüğü kadarıyla meydanlara çıkanların öncelikli amacı Sisi’yle anlaşmak değil Sisi yönetiminin dolayısıyla askeri cunta yönetiminin artık son bulması. 

Google+ WhatsApp