Meşakkatli yolların çocuğuydu

Meşakkatli yolların çocuğuydu


Meşakkatli yolların çocuğuydu

 

 

Malcolm X, Omahalı bir rahibin oğluydu. Babası siyahîlerin ABD’de özgürleşme imkânlarının olmadığını, bu nedenle Afrika’ya geri dönmeleri gerektiğini savunuyordu. Aykırı düşünceleri ile öne çıkan baba, faile meçhul bir cinayete kurban gidince Malcolm X, kardeşleri ile birlikte çeşitli ailelerin yanına yerleştirildi.

Malcolm X, lisede oldukça başarılı bir öğrenciydi ve avukat olmak, siyahîlerin haklarını korumak istiyordu. Bu düşüncesini öğretmenine açtığında öğretmeni ona, “Bunlar siyahî bir kişi için hiç olmayacak hayaller” deyince büyük bir düş kırıklığı yaşadı ve okulu bıraktı. Erken yaşlarda iş yaşamına başlayan MalcolmX’in bundan sonraki hayatı girizgâhlı kavşaklardan geçti. Yirmi yaşındayken hırsızlıktan yakalandı ve on yıl hapse mahkûm edildi.

Hapisten çıktıktan sonra üvey babasının yanına giden Malcolm X, bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ayakkabı boyacılığı ve garsonluk yaptı, sandviç sattı. New York’a gidip gelirken Harlem’le tanıştı ve buraya gelip çalışmaya başladı. Fakat Harlem beklediğinin aksine onun hayatını daha da bir çıkmaza sürüklemişti. Burada hırsızlıktan hapse mahkûm edildi.

Mahkûmiyet günleri Malcolm X için bir dönem noktası oldu. Kardeşi aracılığıyla siyahî milliyetçiliğini savunan Elijah Muhammed’e bir mektup gönderdi ve onunla tanıştı. Bu dönem onun görüşlerini benimsedi ve hapisteki yaşamını okuyarak geçirmeye çalıştı. Hapisten çıktığında Elijah Muhammed’in kurduğu bir harekete katıldı ve bu hareketin faaliyetlerini sürdürebilmek için Harlem’e gitti. Siyahî milliyetçiliğine dayanan görüşlerini içeren konferanslar verdi. Fakat Malcolm X ilerleyen yıllarda Elijah Muhammed’in düşüncelerini sorgulamaya başladı ve bir süre sonra ondan uzaklaştı. Nitekim İslam ırkçılığa şiddetle karşı çıkıyor, kişiyi yaptığı amellerle değerlendiriyordu. Elijah Muhammed’den uzaklaştıktan sonra Müslüman diplomatlarla mektuplaşmaya başladı. Hacca gitmek için Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine seyahate çıktı. Hacda dünyanın dört bir yanından gelen farklı ırkların aynı inanç üzerine birleştiklerini ve kardeşlik ekseninde hareket ettiklerini gördü ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmeye karar verdi. Arkadaşına yazdığı mektubunda “bütün peygamberlerin mekânı olan kutsal topraklarda ırk ve renklerin kaybolduğunu ve Müslümanların ümmet ekseninde birleştiklerini” vurguluyordu. Malcolm X, 1965’de Harlem’de halka konuşma yaparken şehit edildi.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp