Merhamet ve mutluluk ilişkisi

Merhamet ve mutluluk ilişkisi


Merhamet ve mutluluk ilişkisi

 

 

Kötülükler hanesinde yer alan hasletler insanın ruh ve beden dengesini bozuyor ve can sıkıntısına neden oluyor. Beşere “insan” unvanı kazandıran, şefkat, adalet, paylaşım ve merhamet gibi değerler ise kişinin ruhsal alanını besleyerek ona mutluluk veriyor.

Ruh hekimleri mutlulukla merhamet duygusu arasında gizil bir bağ olduğunu ifade ediyorlar. Yani, merhamet kişinin karşı tarafa iyilikte bulunmasına, yapılan iyilikler ise hazza ve mutluluğa dönüşüyor. Batılı terapistler depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişileri iyilik ve ihsanda bulunmaya teşvik ediyorlar. Fakat insanın doğasında mevcut olan ve eğitim ve terbiye ile gelişebilen bu değerler günü kurtarmaya yarayan bir ödev olarak görüldüğünde pek tesiri olmuyor.

Merhamet duygusu çocuğa daha erken yaşlarda anne-baba ve eğitimcilerin desteği ile kazandırılmalıdır. Bunun için yüksek tahsil edinmenize, ciltler dolusu kitaplar okumanıza gerek yok. Çocuğunuza merhamet duyusunu gündelik hayatta spontane olarak kazandırabilirsiniz… Nasıl mı? Mesela çocuğunuz kardeşi dünyaya geldiğinde onu kıskanabilir ve zarar vermek isteyebilir. Bu durum onun vicdan duygusunu harekete geçirebilmeniz için bir fırsattır. Çocuğunuza kardeşin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmadığını, kendisine yardım edilmediği takdirde zor durumda kalacağını o yüzden ona destek vermenin elzem olduğunu ifade edip onun empati ve merhamet duygusunun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzu parka götürürken yolda gördüğünüz karıncaları işaret edip, “Üzerine basmayalım, canları yanabilir, onlar evlerine yiyecek taşıyorlar ama küçük oldukları için görülmüyorlar, dikkatli yürüyelim” demeniz dahi çocuğun vicdani duyarlılığının gelişmesine bir katkıdır.

Son yıllarda çevremizde şiddetin hızla arttığını görmekteyiz. İnsanlar birbirlerine merhamet nazarı ile bakamıyor, ilişkilerini rekabet ekseninde sürdüren kişiler küçük meseleler yüzünden birbirlerini linç etmeye kalkıyorlar.

Bir adam evinde beslediği papağana işkence ediyor.

Bir genç sokakta yakaladığı kediyi işkence ederek öldürüyor.

Bir kadın üvey çocuğunu öldüresiye dövüyor.

Bir adam bir köpeğe işkence ederek ölümüne sebep oluyor.

Bir oğul mirasa konabilmek için anne babasını katlediyor.

Merhamet, adalet ve empati kardeştirler ve bu değerler insana cennet ehli olma şerefi kazandıracak değerlerdir. Merhamet duygusu gelişmiş kişi bencilliğe geçit vermez, hayatını tek kişilik bir adada geçirmez, ötekinin haklarına ötekinin ihtiyaçlarına da odaklanır. Merhamet duygusu gelişmiş kişi kibre kapılmaz, insanlara tepeden bakmaz, yoksuları küçümsemez yaşamını iyilik ve ihsan üzere

 

milli gazete

Google+ WhatsApp