Mavi kapılar

Mavi kapılar


Mavi, umutlarımıza kanat açan iki önemli değeri, denizi ve gökyüzünü simgeleyen bir renktir. Yüreğimize binen yükü taşıyamaz hale geldiğimizde, sükûnete açılan uçsuz bucaksız kıyılara atarız kendimizi ve dökeriz içimizi denize. Ruhumuzu dinlendiren bir iksir gibidir deniz, karanlığı alıp götürür ötelere. Mavi ile yakınlığımızın ikinci kaynağı ise sonsuzluğa açılan gökyüzüdür. Doğal bir ilaç gibidir gökyüzü, ruhumuzda konaklanan bunaltıcı havayı alıp götürür. İmam Gazali, “Vesveseden, hüzün, keder ve kaygıdan kurtulmak için gökyüzüne bakınız” der ve binlerce hikmet barındıran göklerin kötü düşünceleri silerek, insana Allah’ı hatırlattığını ifade eder. Rabbimizin ibretle bakmamızı istediği gökyüzü mavi ile bütünleşmiştir ve gökyüzü deyince maviyi, mavi deyince gökyüzünü hatırlarız.

 

Mavi, bir renk olmanın ötesine geçer kimi zaman da. Srebrenitsa’da katledilip ıssız bir ormana gömülen binlerce insanın ağıtlarını yakan mavi kelebekleri hatırlarsınız… Acıya tanık olan ve teselliye, duaya dönüşen mavi kelebekler taraflarını belli etmiş ve adaletin safında yer almıştır. Mavinin en güzel tonlarını taşıyan kelebekler ipekten bir örtü gibi yayılmıştır şehitlerin üzerine… Kelebekler, bir mesaj, bir levha ve bir işaret olmuştur. Göklerin ve denizin gözlerinden ilham alan Anezka’nın ruhumuza dokunan çiçek desenleri ise mavinin gücünü hissettirir yüreklerimize. Anezka Polonya’nın bir köyünde yaşayan 90 yaşında bir kadın…

 

Ve insana huzur veren desenleri ile köyü bir deniz bahçesine dönüştüren Anezka’nın bütün dünyaya duyurmak istediği bir mesajı var: Nefes alıp veriyorsan hayata bir şeyler katabilirsin… 90 yaş deyince zihnimizde hemen bir yaşlı prototipi canlanıverir değil mi? Fakat Anazka bu konuda ezber bozuyor nitekim dünyadan elini eteğini çekmiş, hiçbir hayali olmayan ve gün sayan yaşlılara karşın o hayata ne katabilirim deyip çıkmıştır yola. Anezka üreten, seven ve hayata aktif olarak katılan bir kadındır. Anezka yaşadığı ortamı elindeki fırça ile renklendiren ve hiçbir karşılık beklemeden evlerin kapılarını, pencerelerini, avlularını özel tasarımları ile süsleyerek köyüne estetik bir görünüm kazandıran bir sanatkârdır. Kendisi eski bir tasarımcı ve fırçayı ustalıkla kullanıyor, çalışmalarında geleneksel moravya işçiliğinden esinleniyor ve mavinin bütün tonlarına yer veriyor.

 

Yaptığı iş hakkında sorulduğunda sanatçıyım ve işimi severek yapıyorum diyor ve maddi bir beklenti içinde olmadığını ifade ediyor. Anezka ilerlemiş yaşına rağmen hayata aktif olarak katılıyor ve sanatın zengin dilini kullanarak tüm dünyaya ulaşabiliyor. Anezka nefes alan her canın hayata katabileceği bir şeyler olduğunu gösteriyor ve mesajını renkler aracılığıyla veriyor. Anezka, mavinin derinliklerinde geziyor ve umuda yolculuk yapıyor.

Google+ WhatsApp