Maskeler

Maskeler


Kapitalist sistem sizin duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı yok sayıyor ve sadece maddi yanınıza odaklanıyor. Varlığını ekonomik kazanımlar üzerine kuran sistem, sizin yoksulluğunuzu, acınızı ve hastalıklarınızı fırsat olarak görüp nemalanmaya çalışıyor. Her şey metalaşıyor, her şey özünü kaybediyor ve siz sadece karnınızı doyurabilmek için bu sistemin bir kölesi haline geliyorsunuz.

 

Kapitalist sistem bencil, duyarsız ve fırsatçı bir yapıya sahip. Öyle ki siz virüsten korunmaya çalışırken o yüzünüze taktığınız maskeler üzerinden ne kadar kazanç elde edebileceğinin hesabını yapıyor. Maskeler marketlerde, büfelerde, eczanelerde, mağazalarda ve işportacılarda karşınıza çıkıyor ve elinize tutuşturuluyor. Siz virüsten korunmak için çareler ararken, kapitalist sistem tuzaklarını hemen kurmuş ve her renkte ve her ebatta maskeler üreterek bir sektör oluşturmuş. İşi daha da ileriye taşıyarak maskeyi modaya dâhil edip çekici hale getirmiş. Öyle ki giysilerinizin rengine, desenlerine ve şekline uygun maskeler bulabiliyor ve ihtiyacınız olsun olmasın satın alıyorsunuz.

 

Eskiden mağazaların bulunduğu caddelerde yürürken gözünüze rengârenk giysiler ilişirdi artık maskelerle karşılaşıyorsunuz ve nasıl olsa cep yakmıyor deyip sadece kendiniz için değil yakınlarınız için de alıyorsunuz. Taşlı ve özenle yapılmış maskeler var bir de. Gelinliğinize uygun olarak tasarlanmış maskeler ise özenle hazırlanıyor. Anlayacağınız maske virüse karşı kullandığınız bir araç olmaktan çıkmış ve modanın bir parçası haline gelmiş.

Birkaç yıl öncesine kadar anneler çocuklarını okula uğurlarken şöyle bir göz atar ve “Üşütme sakın, iyi giyin” derlerdi. Artık anneler çocukların nasıl giyindikleri ile ilgilenmiyor, maskeni taktın mı diye soruyorlar. Anneler gerekli önlemleri almış, kapının hemen girişine yakın bir yerde istiflemişler maskeleri ve eve girip çıkan herkese ikram ediyorlar.

 

Bir arkadaşınızı ya da komşunuzu ziyaret ediyorsunuz içeri girer girmez gözünüze ilk ilişen şey kapının girişindeki maskeler oluyor. Eskiden içeri giren misafire kolonya ikram edilirdi artık maske sunuluyor, maskenizi değiştirmeye ihtiyaç hissetmişseniz hiç tereddüt etmeyin girdiğiniz her ortamda size bir maske ikram edilecektir. Genç kızların anneleri çeyiz hazırlığı yaparken maskeleri de dikkate alıyor ve çeyize koyulacak maskeler özenle dikiliyor.

 

Eşiniz işe giderken cebine yedek bir maske bırakmayı ihmal etmiyorsunuz. Maske ayağımıza giydiğimiz ayakkabı kadar sıradan ve yerleşik bir araç haline geldi ve sanrım pandemi sonrası insanlar maskelere veda etmekte hayli zorlanacaklar. Ve maskeler zihinlerimizde bir döneme damga vurmuş bir araç olarak kalacak. Anlaşılan o ki, maske virüsle özdeşleştirilerek tarihteki yerini alacak…

Google+ WhatsApp