Manevi mesafe yoğunluğu ve sıcaklığı

Manevi mesafe yoğunluğu ve sıcaklığı


İnsanın insana en çok ihtiyaç duyduğu bir dayanışma zamanı. Birbirini anlama, güvenme. İnsan insana özlem duyar, insan insana sığınma gereği duyar.

 

İnsanın birbirinden bu denli uzaklaştığı, bu denli koptuğu bir zamanda en çok gereksinim duyulan bir zaman. Zorunlu birliktelikleri gerektiren tahammüller, anlayışların gerekliliği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

 

Bireyselliğin, bencilliğin olamayacağı bir süreci yaşıyor insanlık. Bu belli bir bölgeye özgür bir durum değil. İnsanlığın genel durumu.

 

Düğünler, eğlenceler, ibadetler insanların zorunlu birlikteliklerine ara verildiği bir zaman. Bulvarlar, alışveriş merkezleri, insanın aklını başından alan kargaşa ortamından da bir uzaklık yaşanıyor. İnsanın kendinde olamadığı dönemleri kısmi de olsa geçmişte kaldı.

 

Hayat tercihleri, yönelimleri ve koşturmalarının durduğu bir zaman

 

İnsanların kendilerini dinleme ve anlama zamanlarına gereksinimleri var. Ne yazık ki şu zamana kadar insanlık kendine zaman ayıramadı, düşünemedi. Kimi durumları bir nimete dönüştürmeye kimi ağır koşulları hakkıyla değerlendiremedi. Demek ki bu gibi durumlar insanın kendisini hatırlamaya zamanı olabiliyor.

 

Üretim ve rızk endişesinin yoğunluğunun yaşandığı bir zamandır da bu. Kendisinden başkasını düşünemediği bir zamandan yeni bir zamana evriliyor.

 

Aile içi çatışmaların en aza indirgendiği ve bir kendindenlik oluşturduğu bir gerçek. İnsanların tüketim, eğlence, aşırılıklar ve başıboşluklar çılgınlığı sınırlandı ister istemez. Bu bir dönem sürecek. İnsanlar bu yeni hayata alışmaya çalışıyorlar. Sosyal medyada donatılmış görkemli sofralardan eser yok. İnsanların gözüne sokulan o çılgınlıklara ne zamanları var ne de böyle bir ortamları.

 

İnsanlık genel bir sınamadan geçiyor. Savaş kudurganları evlerine kapandı. Fabrikaları durdu. İnsanlar insanları öldürmek için can atamıyor. Kadın, çocuk cinayetleri, istismarları, bunlardan beslenenlere Allah fırsat vermiyor. Bunun bir yasası yok. Elbette insanlar genelde bu duruma uymaya çalışırken kimi çılgınların sınır tanımazlığı genel durumu değiştirmiyor.

 

İnsanın insana dokunma, temas etme gibi bir durumları söz konusu değil. Hemen herkes potansiyel bir virüs taşıyıcısı. Bir yerden birine bir bulaşmayıversin. Birinden yüzlercesine geçebiliyor ve hemen herkesi etkiliyor.

 

Karamsar olmanın bir anlamı yok. İnsanlık bir felâketi bir bütün olarak yaşıyor. Bu, bütün insanlığın sorunu.

 

İnsan olmanın anlamı burada daha çok beliriyor. İnsanlar birbirlerini hatırlamaya başladı. Şairler şiir, yazarlar öykü ve roman yazmaya başladı. İş ve koşturma hengâmesinde bulunan kerli ferliler evlerinde kitap okuyorlar, ya da sınırlı bir eğlence ortamındadırlar.

 

İnsanlar dedikodu yapmaya fırsat bulamıyorlar. Ellerinden iş gelenler iş yapıyor ya da yeni el işi becerileri kazanılıyor.

 

Bu karanlık bir tünel değil. Önü açık, geleceğe daha bir dikkatli bakmaya odaklanılan bir zaman.

 

İnsanların eli değebilse de birbirlerine mektup yazabilseler. İletişim ağları şimdi farklı işliyor. Bilişim imkânlarıyla da bunlar yapılabilir. İnsanların birbirine en çok gereksinim duyduğu, sohbet etme, haberleşmelerin gerekli olduğu bir dönem.

 

En beklenmedik zamanda en beklenmedik kimselerden telefonlar geliyor, hatır soruluyor. İnsanlar birbirini hatırlıyor.

 

Günler ağır akıyor, normal akışında. Baş döndürücü hiç bir şey yok şu zamanda. İnsanların gönül kapıları açık, nefret ve öfke duyguları kapalı. Bir de şu siyasiler olmasa dünya daha bir huzurlu olacak.

 

Hayatı ve zamanı anlamlandırmanın, kendini dinleme ve anlamanın tam zamanı.

Google+ WhatsApp