Makam odalarınıza çocuklarınızın fotoğrafını asın

Makam odalarınıza çocuklarınızın fotoğrafını asın


Makam odalarınıza çocuklarınızın fotoğrafını asın

 

 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Seçimi’ni kazanan Vladimir Zelenskiy makam odaları ile ilgili önerilerde bulunmuş ve “Odalarınızda benim resmimin olmasını istemiyorum. Devlet başkanı ikon değildir, idol değildir. Odalarınıza benim değil çocuklarınızın fotoğraflarını asın ve ne zaman bir karar alacak olsanız onların gözlerine bakın” demiş. Zelenskiy’in bu ifadeleri beni karmaşık düşüncelere, içinden çıkamayacağım sorulara götürdü. Lider ve yöneticilerine ilahlık payesi veren ve bu kişilere intisap etmeyenleri dinden çıkmış ilan edenler, liderlerine ait mekânları adeta mabede dönüştürenler, Allah’ın ne dediğini değil şeyhin telkinlerini dikkate alanlar bu gayri İslami tavırları meşru göstermeye çalışırken cevap öteki mahallenin sakinlerinden, gayrimüslim bir yöneticiden geliyor.

Yemek içmek nasıl bir ihtiyaç ise inanmak, tapınmak da elzem bir ihtiyaç. Ancak bu gereksiniminize cevap ararken yönünüzü,  kullara, eşyalara, araçlara, sebeplere makam ve mevkie değil doğrudan Allah’a çevirmeli ve O’na iman edip teslimiyet göstermelisiniz. İşte bilinçli Müslüman ile bilinçsiz kitlelerin farkı burada ortaya çıkıyor. Bilinçli Müslüman yalnızca Allah’a iman edip sebeplere ilahlık payesi vermezken, bilinçsiz kitleler kullara kulluk yapmaya, sebepleri kutsayarak kendilerine sahte ilahlar üretmeye devam ederler.

EMANETİ EHİL OLANA VERİN

Resulullah yöneticilik görevini bir emanet olarak değerlendirir ve yöneticilerin ehil kişilerden seçilmesini tavsiye edip şöyle buyurur: “Kim bir işi üstlenip de aralarında daha layığı ve Allah’ın kitabı ile elçisinin sünnetini daha iyi bilen bir kişi olduğunu bildiği halde başkasını göreve getirirse Allah’a Allah’ın elçisine ve bütün Müslümanlara ihanet etmiş olur.” Bu konunun üzerinde hassasiyetle duran Resulullah, “İşler ehil olmayan kişilere verilmişse kıyameti bekleyin” buyurur. Zira ehil olmayan kişi, hak çizgisinden uzaklaşan, kibre ve dalalete kapı aralayan kişidir. Oysa yöneticinin birinci görevi halkı hakka çağırmak ve onların ihtiyaçlarını karşılaşarak sükûneti sağlamaktır. İnsanlar üzerinde sulta kurmak ve onları kendine tapınan kullar edinmek değildir.

Ukrayna Devlet Başkanı odalarınıza çocuklarınızın resmini asın diyor. Çocuklarınıza ait hatıraları odanıza taşımanız onlarla kuracağınız bağı güçlendirecek ve ilişkilerinizi iyileştirecektir. Ancak Müslüman bir lider bütün bunların yanında mekânını hak, adalet, şefkat ve merhamet gibi ulvi değerlerin aktarıldığı bir ortama dönüştürmek ve huzurlu bir toplum inşa etmek zorundadır.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp