Mahallemizin amcaları

Mahallemizin amcaları


“Fatma abla çekinerek bir sorunumu sizinle paylaşmak istiyorum. 22 yaşındayım, liseden sonra okuyamadım. Babam erken yaşta vefat ettiği için çalışıp evin geçimini sağlamak zorundaydım. Mağazalarda, marketlerde, konfeksiyon atölyelerinde çalıştım. Altı ay önce annem emekli oldu da biraz rahatladık. Yani hayatım zorluklarla geçti ama şunu anladım ki moralin yerindeyse bu zorlukların hiç önemi yok.

İki ablam evli, annemle yalnız kalıyorum haliyle sosyal medya ile fazla içli dışlı oluyorum. Hatta bağımlı olduğumu söyleyebilirim. Bundan şikâyetçiyim ama vazgeçemiyorum. Son günlerde yaşını başını almış adamlardan başımı kurtaramıyorum. Babam yaşındaki amcalar buluşalım, görüşelim tarzında mesajlar atıyor, ikna etmeye çalışıyor, ağza alınmayacak sözler söylüyorlar. Engelliyorum farklı hesaplardan girip rahatsızlık veriyorlar. Annem sosyal medya hesaplarını kapat başına kötü şeyler gelir diyor. Hatamın farkındayım zaten şu günlerde bütün hesaplarımı kapatmayı düşünüyorum… İnsan yaşlanınca olgunlaşır zannederdim ama artık öyle düşünmüyorum. Bu konuya biraz değinirseniz sevinirim…” (H.Y.)

İnsanın olgunlaşması ve hayata katılması diğer canlılara nazaran daha uzun vakit alıyor. Zira o üst bir noktada konumlandırılmış seçkin bir varlıktır. Hayvan yavrusu doğar doğmaz kalkıyor, yürüyor, besleniyor ve çok kısa süre içinde yaşamını tek başına sürdürecek yeterliliğe geliyor. Zira hayvan dünya üzerinde kendisine bahşedilen hayat dışında bir sorumluluğa sahip değil. Hayvan Allah’ın kendisine biçtiği rolden dışarı çıkmıyor emrolunduğu şekilde yaşıyor ve ölüyor. Akıl ve irade gücüne sahip olan insan ise adaletin tesisi ile görevlendirilmiştir. İnsan önemli bir sorumluluğu üstlenmiş ve emaneti taşıyacağına dair Allah ile ahitleşmiştir. Bu önemli görevi üstlenen insan elbette dünyaya güçlü donanımları ile gelmiştir. O sahip olduğu istidatları geliştirme, ıslah etme ve insanlaşma özelliğine sahip bir varlıktır. Islah etmek ya da ıslah olmak adalet, merhamet, paylaşım, vicdani duyarlılık gibi değerlerin yeşertilmesi ve tebliğ edilmesi ile mümkün olabilir ki, işte insan bu önemli görevi üstlenen özel bir varlıktır.

İnsanlaşma potansiyeline sahipken hiç çaba göstermeyen ve fıtratlarına yabancılaşan kişiler vahşi varlıklardan daha tehlikeli hale gelebilir ve büyük kıyımlara, akla hayale gelmeyecek kötülüklere yol açabilirler. Zira o, Allah’ın bahşettiği akıl ve iradi gücünü şerre kullanmamış ve varoluşsal gerçeği ile bütünleşememiştir. O artık tehlike saçan bir varlık, kötülüğe açılan bir kapıdır. İnsanlaşamamış kişiler bencildir ötekinin duygu ve düşüncelerine yani hakkaniyete önem vermezler. Nefisleri kendilerini hangi yöne sürüklerse o tarafa giderler.   Sosyal medya üzerinden kendilerine av arayan ve kız çocuklarını hedef seçen amcaları da bu kategoride değerlendirebilirsiniz. Ölüme ramak kala gençken yapamadım şimdi yapayım düşüncesi ile hareket eden bu amcalar zinayı meşrulaştırarak, “Eşim benimle ilgilenmiyor, eşim bakımsız, beni anlamıyor…” gibi mazeretler üretir ve gayr-i ahlaki tavırlarına devam ederler.

Genç kızımızın da dediği gibi yaşlı deyince olgun, bilge ve genç bireylere yön gösteren kişiler akıllara gelir öyle değil mi? Ancak bu kriter sağlıklı insanlar için geçerli. Başta da dediğim gibi insanlaşamamış, yaşının getirdiği olgunluğa ulaşamamış kişiler kokuşmuş zihniyetleri ve gayr-i ahlaki tavırları ile sadece kendilerine değil eşlerine, çocuklarına da zarar verir ve onlara kirli bir miras bırakıp giderler. Yolunu şaşırmış amcaların kirli zihniyetine şahit olan genç bireylerin ise kafası karışmıştır. Öyleye yaşlı başlı bir amcanın mağdur edebileceği kurbanlar aramasını hangi gerekçe ile açıklayabilirsiniz? İfadelerimiz yanlış anlaşılmasın zina ve zinaya meyletmek sadece yaşlılara değil genç bireylere ve tüm insanlara haram kılınmıştır. Genç kızımızın mağduriyetini dile getirmesi nedeniyle pek de yabancısı olmadığımız bir hususa değindik ancak zina bütün insanlar için haram kılınmıştır.

Kültürümüzde belli bir yaşın üstündeki kişilere özel bir değer biçilir ve amca diye hitap edilir. Kimdir amca? Babanızın kardeşi yani birinci derecede yakınınızdır ve siz o kişiye güvenir, onun gölgesine sığınırsınız. Orta yaşlara ulaşmış herkese bu nazarla bakar ve onlardan size zarar gelmeyeceğine inanırsınız. Fakat genç kızımızın da ifade ettiği gibi sosyal medyanın aktif hale gelmesi ile bu kişilerin içindeki marazi durum ortaya çıkmış ve artık onlar zihinlerimize amca olarak değil mahallenin sapıkları olarak kodlanmıştır. Ne acı değil mi?

Google+ WhatsApp