Lübnan’da hükümet kurulabilecek mi?

Lübnan’da hükümet kurulabilecek mi?


Lübnan, ekonomik krizlerden, para değerinin düşmesi sebebiyle insanların alım gücünün iyice azalmasından dolayı uzun süreden beri kriz yaşıyor. Bunda tabii ki ülkede dokuz aydan beri devam eden hükümet krizinin de önemli bir payı var. Ancak Lübnan’daki Gelecek Partisi’nin lideri Sa’d El-Hariri, hükümeti kurmakla görevlendirilmesinden dokuz ay sonra 14 Temmuz Çarşamba günü genellikle teknokratlardan yani siyasi kimlikli şahsiyetlerden ziyade uzmanlardan oluşan 24 bakanın yer aldığı bir hükümet formülünü Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a takdim ettiğini açıkladı. 

 

Hariri, sunduğu hükümet formülünün ülkedeki ekonomik krizi çözebilecek bir nitelikte olduğunu söyledi. Bunu söylemesinde biraz kurduğu dış bağlantılarda aldığı desteklerin de payı olduğu tahmin ediliyor. Çünkü mevcut şartlarda Lübnan’ın dışarıdan destek almadan karşı karşıya olduğu sorunları aşması ve istikrarsızlıktan kurtulması pek mümkün görünmüyor. 

 

Hariri’nin, hükümet formülünü cumhurbaşkanına sunmadan önce ziyaret ettiği Mısır’daki Sisi cuntası Lübnan’da Hariri’nin girişimini desteklediklerini ve bu ülkenin istikrara kavuşması için yardımcı olacaklarını açıkladı. Ancak Lübnan’ın mevcut şartlarda sözlü yağlama ve siyasi destekten ziyade ekonomik desteğe ihtiyacı var. Mısır’daki Sisi cuntasının durumu ortada. Kelin ilacı olsa başına sürer. Bir sürü ekonomik sıkıntıyla boğuşan Mısır’ın Hariri’ye destek ve yardımı ancak çocuklara verilen bayram harçlıkları miktarında olabilir. 

 

Lübnan’ı kendi evlatlığı gibi gören ve daha fazla batmasından rahatsız olduğunu belli etmeye çalışan Fransa’nın cumhurbaşkanı Macron bu ülkeye, Beyrut limanı patlaması sonrası özel bir ziyaret düzenleyerek, sorunlarının çözülmesi için yardım vaadinde bulunmuştu. Şimdi de Hariri’nin hükümet kurma çabalarını ve siyasi girişimlerini desteklediği söyleniyor. Ancak Fransa’nın da bu sıralarda başı dertte ve Lübnan’ın ekonomik sıkıntılarının aşılması için yaptığı vaatlerini yerine getirme konusunda şimdiye kadar göz doldurur bir şey yapmadı. Hariri döneminde sözlerini yerine getirir mi bilmiyoruz. 

 

Hariri, bundan önce Aralık 2020’de yine teknokratlardan oluşan 18 bakanlı bir hükümet formülü sunmuş ama Cumhurbaşkanı Avn, listedeki birtakım isimlere ve özellikle hıristiyanlardan seçilen bakanların belirlenmesinde kendisinin önerilerinin dikkate alınmamasına itiraz etmesi sebebiyle formülü geri çevirmişti. Daha sonra Meclis Başkanı ve Emel Partisi’nin lideri Nebih Berri’nin de tavsiyesiyle bakanlar listesi 24’e çıkarıldı. Ancak yorumcular cumhurbaşkanının yeni listeyi de gözden geçirme ihtiyacı duyduğunu ve bu yeni liste üzerinde anlaşmalarının da biraz zaman alabileceğini söylüyorlar. 

 

Bu arada gelişmeleri değerlendiren bazı yorumcular ise Hariri’nin sunduğu hükümet formülünün, neredeyse bir yıla yakın bir süredir hükümet krizi yaşayan ve ekonomik krizle boğuşan Lübnan için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğuna dikkat çekiyorlar. 

 

Lübnan’da 2019’da yaşanan olaylar sebebiyle Başbakan Sa’d El-Hariri’nin istifa etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Mişel Avn yeni hükümeti kurma görevini Hasan Diyab’a vermişti. 

 

İran güdümlü Hizbullah örgütüne yakın bir siyasi duruşa sahip olan Diyab 21 Ocak 2020’de hükümet listesini cumhurbaşkanına sunmuştu. 

 

Diyab da hükümetinin belli siyasi partilerin önde gelen şahsiyetlerinden değil teknokratlardan oluştuğunu söylemişti. 

 

Fakat bu, kitlesel hareketliliğin ve tepkilerin durmasını sağlayamadı. 

 

Uzun süre ekonomik problemlerden dolayı toplumsal olaylara ve çalkantılara sahne olan Lübnan’ın başkenti Beyrut’un limanında 4 Ağustos 2020 akşamı büyük bir patlama meydana geldi. Bu patlama ülkede çok büyük sarsıntılara ve sıkıntılara neden oldu. Çünkü sebep olduğu hasar çok fazlaydı. Bu olay üzerine gelen tepkiler karşısında Diyab hükümeti istifa etti. 

 

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümeti kurma görevini yeniden Sa’d El-Hariri’ye verdi. Ancak ülkedeki sıkıntılar, Hariri’nin bir koalisyon hükümeti kurmaya yetecek siyasi ittifak oluşturmasını zorlaştırdı. 

Google+ WhatsApp