Libya'da süreç nasıl başladı? İşte ülkede yaşananların kronolojisi

Libya'da süreç nasıl başladı? İşte ülkede yaşananların kronolojisi

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin darbeci Hafter'e ağır darbeler indirmesinin ardından bölgedeki şer odakları zor duruma düştü. Merak edilen ise ülkede bu süreç nasıl başladı? İşte bölgedeki savaşın kronolojisi...

(Şubat 2011) Libya'da tüm Ortadoğu'yu etkisi altına alan ‘Arap Baharı’ kapsamında ilk gösteriler ülkenin doğusundaki Bingazi'de başladı. Göstericiler kısa sürede organize olurken bir Geçici Ulusal Konsey (GUK) kuruldu. Kaddafi, kendisine sadık güçler ve paralı askeri birliklerle protestoculara saldırılar gerçekleştirirken, göstericiler kısa sürede silahlanarak karşılık vermeye başladı. Bu süreç içerisinde Libya krizi Batı'nın ve dünyanın gündemine oturdu. Kaddafi rejiminden ayrılan bazı üst düzey isimler göstericilere katıldı. Arap Birliği, Libya'nın üyeliğini askıya aldı. Kaddafi yönetimine yaptırımlar başlatıldı.

#2
Foto - (Mart 2011) Libya'ya yönelik siyasi, hukuki ve askeri süreçler gündeme gelmeye başladı. Kaddafi güçlerinin toplu katliamlar ve insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği bildirildi. 17 Mart'ta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’ndaki (BMGK) kararla Libya'da uçuşa yasak bölge ve kapsayıcı bir ateşkes uygulanması kararı alındı. Rusya ve Çin çekimser kalsa da kararı reddetmedi. 19 Mart tarihinde Fransa, İngiltere ve ABD ülkede hava saldırıları düzenlemeye başladı. Bu tarihten itibaren uluslararası arenada Kaddafi meşruiyetini yitirmeye, muhalifler tanınmaya başlandı. Bingazi, muhaliflerin merkezlerinden oldu. Avrupalı devletler muhaliflere askeri danışman göndereceklerini ilan etti.

(Mart 2011) Libya'ya yönelik siyasi, hukuki ve askeri süreçler gündeme gelmeye başladı. Kaddafi güçlerinin toplu katliamlar ve insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği bildirildi. 17 Mart'ta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’ndaki (BMGK) kararla Libya'da uçuşa yasak bölge ve kapsayıcı bir ateşkes uygulanması kararı alındı. Rusya ve Çin çekimser kalsa da kararı reddetmedi. 19 Mart tarihinde Fransa, İngiltere ve ABD ülkede hava saldırıları düzenlemeye başladı. Bu tarihten itibaren uluslararası arenada Kaddafi meşruiyetini yitirmeye, muhalifler tanınmaya başlandı. Bingazi, muhaliflerin merkezlerinden oldu. Avrupalı devletler muhaliflere askeri danışman göndereceklerini ilan etti.

#3
Foto - (Nisan 2011) 26 Nisan'da NATO, Kaddafi'ye bağlı hedeflere hava saldırıları düzenlediklerini belirtti. (Mayıs 2011) Uluslararası Ceza Mahkemesi, (UCM) 15 Mayıs'ta Muammer Kaddafi, oğlu Seyfulislam ve istihbarat şefi Abdulllah Senusi için yakalama emri çıkarttı.

(Nisan 2011) 26 Nisan'da NATO, Kaddafi'ye bağlı hedeflere hava saldırıları düzenlediklerini belirtti. (Mayıs 2011) Uluslararası Ceza Mahkemesi, (UCM) 15 Mayıs'ta Muammer Kaddafi, oğlu Seyfulislam ve istihbarat şefi Abdulllah Senusi için yakalama emri çıkarttı.

#4
Foto - (Ağustos 2011) Muhalifler Zaviye, Trablus gibi önemli şehirleri ele geçirdi. Kaddafi Sirte'ye kaçtı. Muhalifler ülkenin büyük kesiminde kontrolü sağlayarak Kaddafi'ye bağlı güçleri askeri anlamda yenilgiye uğrattı. 26 Ağustos'ta GUK'un merkezi Bingazi'den Trablus'a taşındı.

(Ağustos 2011) Muhalifler Zaviye, Trablus gibi önemli şehirleri ele geçirdi. Kaddafi Sirte'ye kaçtı. Muhalifler ülkenin büyük kesiminde kontrolü sağlayarak Kaddafi'ye bağlı güçleri askeri anlamda yenilgiye uğrattı. 26 Ağustos'ta GUK'un merkezi Bingazi'den Trablus'a taşındı.

#5
Foto - (Ekim 2011) Kaddafi, son kalesi ve memleketi olan Sirte'nin 20 Ekim'de düşmesiyle yakalandı ve öldürüldü. Ülke tamamıyla muhaliflerin eline geçti. GUK Başkanı Mustafa Abdulcelil ülkenin özgürleştirildiğini, tek yasama kaynağının şeriat hukuku olacağını ilan etti. NATO 31 Ekim'de Libya misyonunun bittiğini ilan ederken, GUK geçiş dönemi başbakanı olarak ABD-Libya çifte vatandaşı Abdurrahim el Keyb'i seçti.

(Ekim 2011) Kaddafi, son kalesi ve memleketi olan Sirte'nin 20 Ekim'de düşmesiyle yakalandı ve öldürüldü. Ülke tamamıyla muhaliflerin eline geçti. GUK Başkanı Mustafa Abdulcelil ülkenin özgürleştirildiğini, tek yasama kaynağının şeriat hukuku olacağını ilan etti. NATO 31 Ekim'de Libya misyonunun bittiğini ilan ederken, GUK geçiş dönemi başbakanı olarak ABD-Libya çifte vatandaşı Abdurrahim el Keyb'i seçti.

#6
Foto - (Kasım 2011) Trablus'ta muhalif gruplar arasında aylarca devam edecek çatışmalar başladı. GUK güçleri ve yeni teşkil edilen ordu birlikleri çatışmalara müdahil oldu. Ülkede Müslüman Kardeşler, bunun yanı sıra uzun süredir yasaklı durumda olan ve baskı altında tutulan birçok İslam tandanslı ve cihat yanlısı grup faaliyet göstermeye başladı. 19 Kasım'da Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam yakalandı.

(Kasım 2011) Trablus'ta muhalif gruplar arasında aylarca devam edecek çatışmalar başladı. GUK güçleri ve yeni teşkil edilen ordu birlikleri çatışmalara müdahil oldu. Ülkede Müslüman Kardeşler, bunun yanı sıra uzun süredir yasaklı durumda olan ve baskı altında tutulan birçok İslam tandanslı ve cihat yanlısı grup faaliyet göstermeye başladı. 19 Kasım'da Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam yakalandı.

#7
Foto - (Mart 2012) Ülkede yerel seçimler gerçekleştirilirken, Libya'yı oluşturan Trablusgarp, Sirenayka ve Fizan bölgeleri arasında ayrışmalar başladı. Doğudaki petrol zengini Sirenayka bölgesi yarı özerk olacaklarını ilan ederken, GUK buna karşı olduklarını ve gerekirse kuvvet kullanacaklarını ilan etti.

(Mart 2012) Ülkede yerel seçimler gerçekleştirilirken, Libya'yı oluşturan Trablusgarp, Sirenayka ve Fizan bölgeleri arasında ayrışmalar başladı. Doğudaki petrol zengini Sirenayka bölgesi yarı özerk olacaklarını ilan ederken, GUK buna karşı olduklarını ve gerekirse kuvvet kullanacaklarını ilan etti.

#8
Foto - (Mayıs 2012) Ülkenin önde gelen İslamcı liderlerinden olan, Trablus Askeri Konseyi lideri Abdulhakim Belhac, Vatan Partisi'ni teşkil etmek için askeri görevini bıraktı.

(Mayıs 2012) Ülkenin önde gelen İslamcı liderlerinden olan, Trablus Askeri Konseyi lideri Abdulhakim Belhac, Vatan Partisi'ni teşkil etmek için askeri görevini bıraktı.

#9
Foto - (Temmuz 2012) Ülkede gergin geçen seçimler başladı. Genel Ulusal Kongre olarak bilinen 200 sandalyeli meclise üyeler seçildi. Müslüman Kardeşler partilere ayrılan 80 sandalyeden 17 ve bağımsız kısımdan da 17 üye çıkardı. Kurulan hükümet ve meclis arasındaki gerilim, ülkede karar alma sürecini yavaşlatırken, bu nedenle yerel oluşumlar ve milis gruplar öne çıktı. Mahmud Cibril'in Ulusal Güçler İttifakı partisi 39 vekille ilk parti oldu.

(Temmuz 2012) Ülkede gergin geçen seçimler başladı. Genel Ulusal Kongre olarak bilinen 200 sandalyeli meclise üyeler seçildi. Müslüman Kardeşler partilere ayrılan 80 sandalyeden 17 ve bağımsız kısımdan da 17 üye çıkardı. Kurulan hükümet ve meclis arasındaki gerilim, ülkede karar alma sürecini yavaşlatırken, bu nedenle yerel oluşumlar ve milis gruplar öne çıktı. Mahmud Cibril'in Ulusal Güçler İttifakı partisi 39 vekille ilk parti oldu.

#10
Foto - (Ağustos 2012) Meclis başkan olarak Muhammed Yusuf Mekariyef'i seçti

(Ağustos 2012) Meclis başkan olarak Muhammed Yusuf Mekariyef'i seçti

#11
Foto - (Eylül 2012) 11 Eylül 2012 tarihinde El Kaide bağlantılı gruplar, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğu'na saldırı düzenledi. Saldırıda ABD Büyükelçisi Chris Stevens, 3 elçilik çalışanı ve 10 Libyalı güvenlik görevlisi öldürüldü.

(Eylül 2012) 11 Eylül 2012 tarihinde El Kaide bağlantılı gruplar, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğu'na saldırı düzenledi. Saldırıda ABD Büyükelçisi Chris Stevens, 3 elçilik çalışanı ve 10 Libyalı güvenlik görevlisi öldürüldü.

#12
Foto - (Ekim 2012) Ali Zeydan, Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Harari'yi mağlup ederek başbakan seçildi.

(Ekim 2012) Ali Zeydan, Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Harari'yi mağlup ederek başbakan seçildi.

#13
Foto - (Mayıs 2013) İslam tandanslısiyasetçiler, Kaddafi dönemi yetkililerini siyasetten 10 yıl yasaklayan ‘Siyasi İzolasyon Yasası’nı meclisten geçirerek yasalaştırdı.

(Mayıs 2013) İslam tandanslısiyasetçiler, Kaddafi dönemi yetkililerini siyasetten 10 yıl yasaklayan ‘Siyasi İzolasyon Yasası’nı meclisten geçirerek yasalaştırdı.

#14
Foto - (Ağustos 2013) Libya'nın merkez kesiminde bulunan Petrol Hilali bölgesini elinde tutan Libya Petrol Tesisleri Muhafızları adlı milis grup bölgede dört büyük petrol terminalini ele geçirdi. Libya'nın doğusu için daha fazla özerk haklar talep eden yapının lideri İbrahim Cedran'ın uyguladığı 6 aylık blokaj, hükümete milyarlarca dolara mal oldu. 25 Ağustos'ta başbakan Zeydan, geçiş sürecini yürütmek için Ulusal Diyalog Hazırlık Komitesi'nin kuruluşunu ilan etti.

(Ağustos 2013) Libya'nın merkez kesiminde bulunan Petrol Hilali bölgesini elinde tutan Libya Petrol Tesisleri Muhafızları adlı milis grup bölgede dört büyük petrol terminalini ele geçirdi. Libya'nın doğusu için daha fazla özerk haklar talep eden yapının lideri İbrahim Cedran'ın uyguladığı 6 aylık blokaj, hükümete milyarlarca dolara mal oldu. 25 Ağustos'ta başbakan Zeydan, geçiş sürecini yürütmek için Ulusal Diyalog Hazırlık Komitesi'nin kuruluşunu ilan etti.

#15
Foto - (Ekim 2013) Başbakan Zeydan Libya Devrimcileri Operasyon Odası'na bağlı silahlılar tarafından kısa bir süreliğine kaçırıldı. (Şubat 2014) Trablus'taki İslamcı üyeler meclisin görev süresini uzatmak istedi, Zintan merkezli seküler milisler Trablus'a saldırma tehdidinde bulundu. Olayların ardından gerilim tırmandı. (Mart 2014) Misrata ve Zaviye merkezli güçler arasında petrol kaynakları ve terminallerinin hakimiyeti konusunda çatışma çıktı. Krizi çözemeyen Başbakan Zeydan istifa etmek zorunda kaldı.

(Ekim 2013) Başbakan Zeydan Libya Devrimcileri Operasyon Odası'na bağlı silahlılar tarafından kısa bir süreliğine kaçırıldı. (Şubat 2014) Trablus'taki İslamcı üyeler meclisin görev süresini uzatmak istedi, Zintan merkezli seküler milisler Trablus'a saldırma tehdidinde bulundu. Olayların ardından gerilim tırmandı. (Mart 2014) Misrata ve Zaviye merkezli güçler arasında petrol kaynakları ve terminallerinin hakimiyeti konusunda çatışma çıktı. Krizi çözemeyen Başbakan Zeydan istifa etmek zorunda kaldı.

#16
Foto - (Mayıs-Haziran 2014) Ahmed Muaytik, İslamcı grupların desteğiyle GUK'ta başbakan seçildi, seküler vekiller oylamaya karşı çıktı. Uzun süren kriz sonucu Anayasa Mahkemesi adaylığı reddederken Muaytik de geri adım attı.

(Mayıs-Haziran 2014) Ahmed Muaytik, İslamcı grupların desteğiyle GUK'ta başbakan seçildi, seküler vekiller oylamaya karşı çıktı. Uzun süren kriz sonucu Anayasa Mahkemesi adaylığı reddederken Muaytik de geri adım attı.

#17
Foto - (Mayıs 2014) Libya'da Kaddafi'nin devrilme sürecinde öne çıkan askeri komutanlardan olan ve devrimi takiben ülkenin doğusunda güçlenen darbeci Halife Hafter,

(Mayıs 2014) Libya'da Kaddafi'nin devrilme sürecinde öne çıkan askeri komutanlardan olan ve devrimi takiben ülkenin doğusunda güçlenen darbeci Halife Hafter, "Kerame Operasyonu"nu ilan etti. Bu operasyon bölgede Ensar el Şeria gibi cihat yanlısı grupları ve El Kaide bağlantılı yapıları hedef alıyordu. Operasyon sırasında çok sayıda savaş suçuna imza atıldı.

#18
Foto - (Haziran 2014) 25 Haziran'da GUK seçimleri gerçekleştirildi. Milis güçler arasındaki çatışmalar şiddetlenirken katılım yüzde 42'de kaldı. Müslüman Kardeşler'in sandalye sayısı azalarak 25'e düştü.

(Haziran 2014) 25 Haziran'da GUK seçimleri gerçekleştirildi. Milis güçler arasındaki çatışmalar şiddetlenirken katılım yüzde 42'de kaldı. Müslüman Kardeşler'in sandalye sayısı azalarak 25'e düştü.

#19
Foto - (Temmuz 2014) Libya doğusundaki bazı gruplar Hafter'e karşı ilerleme kaydetti. Ensar el Şeria Bingazi kentinde kontrolü sağlarken bölgede İslami bir yönetim tesis ettiklerini açıkladı.

(Temmuz 2014) Libya doğusundaki bazı gruplar Hafter'e karşı ilerleme kaydetti. Ensar el Şeria Bingazi kentinde kontrolü sağlarken bölgede İslami bir yönetim tesis ettiklerini açıkladı.

#20
Foto - (Ağustos 2014) Daha çok Misratalı İslamcı grupların oluşturduğu Libya Şafağı adlı silahlı koalisyon, 5 hafta süren çatışmaların ardından Trablus'u ele geçirdi. Yapı, yeni meclisi, seküler politikacılardan oluştuğu gerekçesiyle tanımadı. Bu meclis Hafter kontrolündeki Tobruk'a kaçmak zorunda kaldı. 22 Ağustos'ta ABD, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait savaş uçaklarının Trablus'ta hava saldırıları düzenlediği açıkladı. Saldırılar İslamcı grupları hedef alıyordu. GUK’nin İslamcı üyeleri yeni bir meclis oluşturdu, Ömer el Hassi lider olarak seçildi. Bu meclis, Ali Zeydan'ın yerine geçici olarak başbakanlığı yürüten ve bir süre önce Tobruk'a kaçan Abdullah el Sani'nin görevden alındığını açıkladı. Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TeM) teşkil edildi. Ülkede iki başlı bir görünüm başladı.

(Ağustos 2014) Daha çok Misratalı İslamcı grupların oluşturduğu Libya Şafağı adlı silahlı koalisyon, 5 hafta süren çatışmaların ardından Trablus'u ele geçirdi. Yapı, yeni meclisi, seküler politikacılardan oluştuğu gerekçesiyle tanımadı. Bu meclis Hafter kontrolündeki Tobruk'a kaçmak zorunda kaldı. 22 Ağustos'ta ABD, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait savaş uçaklarının Trablus'ta hava saldırıları düzenlediği açıkladı. Saldırılar İslamcı grupları hedef alıyordu. GUK’nin İslamcı üyeleri yeni bir meclis oluşturdu, Ömer el Hassi lider olarak seçildi. Bu meclis, Ali Zeydan'ın yerine geçici olarak başbakanlığı yürüten ve bir süre önce Tobruk'a kaçan Abdullah el Sani'nin görevden alındığını açıkladı. Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TeM) teşkil edildi. Ülkede iki başlı bir görünüm başladı.

#21
Foto - (Ekim 2014) Hafter Bingazi'de Ensar el Şeria'ya karşı yeni bir saldırıya başladı. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, Hafter ile ittifak kurdu. Hafter'e bağlı askeri güçler Libya Ulusal Ordusu adı altında toplandı. Hafter Tobruk temsilciler meclisi tarafından resmi olarak bu ordunun liderliğine Mart 2015'te getirildi.

(Ekim 2014) Hafter Bingazi'de Ensar el Şeria'ya karşı yeni bir saldırıya başladı. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, Hafter ile ittifak kurdu. Hafter'e bağlı askeri güçler Libya Ulusal Ordusu adı altında toplandı. Hafter Tobruk temsilciler meclisi tarafından resmi olarak bu ordunun liderliğine Mart 2015'te getirildi.

#22
Foto - (Ekim 2014) DAEŞ bağlantılı gruplar ülkenin doğusundaki Derne şehrini ele geçirdi. Bir ay sonra DAEŞ Libya kolunu teşkil etti. Mısır bölgede DAEŞ'e ve diğer gruplara hava saldırıları düzenledi. Bölgede DAEŞ ile cihat yanlısı gruplar arasında çatışmalar başladı.

(Ekim 2014) DAEŞ bağlantılı gruplar ülkenin doğusundaki Derne şehrini ele geçirdi. Bir ay sonra DAEŞ Libya kolunu teşkil etti. Mısır bölgede DAEŞ'e ve diğer gruplara hava saldırıları düzenledi. Bölgede DAEŞ ile cihat yanlısı gruplar arasında çatışmalar başladı.

#23
Foto - (Kasım 2014) Libya Anayasa Mahkemesi Tobruk'taki meclisi yasa dışı ilan etti. 20 Kasım'da BM, Libya'daki Ensar el Şeria'yı kara listeye aldı. (Ocak 2015) Libya'da Trablus ve Tobruk merkezli meclisler arasında, Cenevre'de BM öncülüğünde görüşmeler başladı. Görüşmeler Trablus'un Tobruk'u şiddete başvurmakla suçlaması nedeniyle ilerlemedi.

(Kasım 2014) Libya Anayasa Mahkemesi Tobruk'taki meclisi yasa dışı ilan etti. 20 Kasım'da BM, Libya'daki Ensar el Şeria'yı kara listeye aldı. (Ocak 2015) Libya'da Trablus ve Tobruk merkezli meclisler arasında, Cenevre'de BM öncülüğünde görüşmeler başladı. Görüşmeler Trablus'un Tobruk'u şiddete başvurmakla suçlaması nedeniyle ilerlemedi.

#24
Foto - (Ocak 2015) Ensar el Şeria lideri Muhammed el Zehavi, Hafter güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

(Ocak 2015) Ensar el Şeria lideri Muhammed el Zehavi, Hafter güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

#25
Foto - (Şubat 2015) Libya'daki DAEŞ, Mısırlı Hristiyanları öldürdüğü bir video yayınladı. Mısır bunun üzerinde Libya'da hava saldırıları düzenledi. (Nisan 2015) Trablus meclisi Ömer el Hassi'yi görevden aldı, Hassi bunu kabul etmediğini açıkladı.

(Şubat 2015) Libya'daki DAEŞ, Mısırlı Hristiyanları öldürdüğü bir video yayınladı. Mısır bunun üzerinde Libya'da hava saldırıları düzenledi. (Nisan 2015) Trablus meclisi Ömer el Hassi'yi görevden aldı, Hassi bunu kabul etmediğini açıkladı.

#26
Foto - (Mayıs 2015) DAEŞ Sirte şehrini İslamcı gruplardan tamamen ele geçirdi. Devam eden çatışmalarda DAEŞ kontrol alanını genişletti. (Haziran 2015) DAEŞ'in üst düzey El Kaide liderlerini öldürmesi sonrası, DAEŞ ve Ensar el Şeria arasındaki çatışmalar yoğunlaştı. Ensar el Şeria, DAEŞ'i Derne şehrinden büyük ölçüde çıkardı. DAEŞ, Derne'den 2016 yılının Nisan ayında tamamen çekildi.

(Mayıs 2015) DAEŞ Sirte şehrini İslamcı gruplardan tamamen ele geçirdi. Devam eden çatışmalarda DAEŞ kontrol alanını genişletti. (Haziran 2015) DAEŞ'in üst düzey El Kaide liderlerini öldürmesi sonrası, DAEŞ ve Ensar el Şeria arasındaki çatışmalar yoğunlaştı. Ensar el Şeria, DAEŞ'i Derne şehrinden büyük ölçüde çıkardı. DAEŞ, Derne'den 2016 yılının Nisan ayında tamamen çekildi.

#27
Foto - (Aralık 2015) 17 Aralık'ta, Trablus merkezli GUK ve Tobruk merkezli meclis arasında BM öncülüğünde Suheyrat Anlaşması imzalandı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kuruldu. Fayiz es Serrac liderliğinde bir başkanlık konseyi oluşturuldu. Serrac, Libya Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Başbakanı sıfatıyla Trablus merkezli yönetimin bir numaralı siyasi ismi oldu.

(Aralık 2015) 17 Aralık'ta, Trablus merkezli GUK ve Tobruk merkezli meclis arasında BM öncülüğünde Suheyrat Anlaşması imzalandı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kuruldu. Fayiz es Serrac liderliğinde bir başkanlık konseyi oluşturuldu. Serrac, Libya Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Başbakanı sıfatıyla Trablus merkezli yönetimin bir numaralı siyasi ismi oldu.

#28
Foto - (Mart 2016) 13 Mart'ta ABD ve birçok Avrupa ülkesi UMH'yi Libya'nın meşru hükümeti olarak resmen tanıdı. Trablus merkezli bir diğer hükümet olan Ulusal Kurtuluş Hükümeti, UMH'nin göreve başlamasıyla istifa etti. GUK'nin mevcut başbakanı Halife el Gavil Misrata'ya kaçtı. İlerleyen dönemde Gavil'e sadık güçlerle Serrac'a bağlı birlikler arasında kısa süreli bazı çatışmalar yaşanacaktı.

(Mart 2016) 13 Mart'ta ABD ve birçok Avrupa ülkesi UMH'yi Libya'nın meşru hükümeti olarak resmen tanıdı. Trablus merkezli bir diğer hükümet olan Ulusal Kurtuluş Hükümeti, UMH'nin göreve başlamasıyla istifa etti. GUK'nin mevcut başbakanı Halife el Gavil Misrata'ya kaçtı. İlerleyen dönemde Gavil'e sadık güçlerle Serrac'a bağlı birlikler arasında kısa süreli bazı çatışmalar yaşanacaktı.

#29
Foto - (Mayıs 2016) Libya'nın merkez kesiminde bulunan Libya Petrol Tesisleri Muhafızları adlı milis grup Sirte'de DAEŞ'e karşı ilerlemeye başladı. (Ağustos 2016) ABD, Sirte'de DAEŞ'e hava saldırıları düzenlemeye başladı. 22 Ağustos'ta Tobruk merkezli temsilciler meclisinde, UMH'yi kabule dair yapılan oylamadan red kararı çıktı. Görüşmelerin sürmesine karar verildi.

(Mayıs 2016) Libya'nın merkez kesiminde bulunan Libya Petrol Tesisleri Muhafızları adlı milis grup Sirte'de DAEŞ'e karşı ilerlemeye başladı. (Ağustos 2016) ABD, Sirte'de DAEŞ'e hava saldırıları düzenlemeye başladı. 22 Ağustos'ta Tobruk merkezli temsilciler meclisinde, UMH'yi kabule dair yapılan oylamadan red kararı çıktı. Görüşmelerin sürmesine karar verildi.

#30
Foto - (Kasım 2016) Darbeci Hafter Libya'nın doğusunda askeri bir cunta gibi yapılanmaya başladı. Destek arayışları kapsamında 29 Kasım'da Rusya'ya giderek Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

(Kasım 2016) Darbeci Hafter Libya'nın doğusunda askeri bir cunta gibi yapılanmaya başladı. Destek arayışları kapsamında 29 Kasım'da Rusya'ya giderek Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

#31
Foto - (Aralık 2016) Libya'da UMH güçleri ABD’nin yoğun hava desteğiyle Sirte şehrini DAEŞ’ten tamamen ele geçirdi.

(Aralık 2016) Libya'da UMH güçleri ABD’nin yoğun hava desteğiyle Sirte şehrini DAEŞ’ten tamamen ele geçirdi.

#32
Foto - (Ocak 2017) Hafter, Akdeniz'de demirli bir Rus uçak gemisini ziyaret etti. Burada Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü. Halife Gavil'e bağlı güçler Trablus'ta hükümet binalarını ele geçirme girişimine bulunsa da girişim başarısız oldu. (Mayıs 2017) Başkent Trablus'ta bazı İslam tandanslı silahlı gruplarla UMH güçleri arasında çatışma çıktı.

(Ocak 2017) Hafter, Akdeniz'de demirli bir Rus uçak gemisini ziyaret etti. Burada Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü. Halife Gavil'e bağlı güçler Trablus'ta hükümet binalarını ele geçirme girişimine bulunsa da girişim başarısız oldu. (Mayıs 2017) Başkent Trablus'ta bazı İslam tandanslı silahlı gruplarla UMH güçleri arasında çatışma çıktı.

#33
Foto - (Mayıs 2017) 27 Mayıs'ta Ensar el Şeria kendisini feshetme kararı aldı. Grup yayınladığı açıklamada Bingazi’deki tüm devrimci güçler ve şura konseylerine çağrı yaparak birleşik bir cephe oluşturmaya davet etti. Bu gruptan ayrılan savaşçılar, cihat yanlısı ve El Kaide bağlantılı diğer gruplar içerisinde faaliyet göstermeye devam etti.

(Mayıs 2017) 27 Mayıs'ta Ensar el Şeria kendisini feshetme kararı aldı. Grup yayınladığı açıklamada Bingazi’deki tüm devrimci güçler ve şura konseylerine çağrı yaparak birleşik bir cephe oluşturmaya davet etti. Bu gruptan ayrılan savaşçılar, cihat yanlısı ve El Kaide bağlantılı diğer gruplar içerisinde faaliyet göstermeye devam etti.

#34
Foto - (Temmuz 2017) Hafter Bingazi'yi ele geçirdiklerini açıkladı ancak çatışmalar devam etti. (Temmuz 2017) 25 Temmuz'da Serrac ve Hafter Fransa'da devam eden müzakerelerde şartlı ateşkes ve 2018 yılı baharında seçim yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

(Temmuz 2017) Hafter Bingazi'yi ele geçirdiklerini açıkladı ancak çatışmalar devam etti. (Temmuz 2017) 25 Temmuz'da Serrac ve Hafter Fransa'da devam eden müzakerelerde şartlı ateşkes ve 2018 yılı baharında seçim yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

#35
Foto - (Temmuz 2017) 30 Temmuz'da Hafter yanlısı milisler Sabrata kentini ele geçirdi. (Eylül 2017) BM'nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Suheyrat Anlaşması'nın uygulanması için yeni bir eylem planı açıkladı. (Ekim 2017) 2012 yılı Eylül ayında Bingazi'de ABD büyükelçisinin öldürüldüğü saldırıda rolü olduğu ifade edilen Suriye vatandaşı Mustafa el İmam Misrata yakınlarında UMH güçlerince yakalandı.

(Temmuz 2017) 30 Temmuz'da Hafter yanlısı milisler Sabrata kentini ele geçirdi. (Eylül 2017) BM'nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Suheyrat Anlaşması'nın uygulanması için yeni bir eylem planı açıkladı. (Ekim 2017) 2012 yılı Eylül ayında Bingazi'de ABD büyükelçisinin öldürüldüğü saldırıda rolü olduğu ifade edilen Suriye vatandaşı Mustafa el İmam Misrata yakınlarında UMH güçlerince yakalandı.

#36
Foto - (Aralık 2017) 28 Aralık tarihinde Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu adlı oluşum, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere birçok ülkenin yardımıyla Bingazi'yi ele geçirdi. 3 yıldan uzun süren kuşatma, hava saldırıları ve çatışmalarda çok sayıda sivil öldü, Hafter güçleri şehre temel ihtiyaç maddelerinin girişine izin vermedi, abluka uygulandı.

(Aralık 2017) 28 Aralık tarihinde Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu adlı oluşum, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere birçok ülkenin yardımıyla Bingazi'yi ele geçirdi. 3 yıldan uzun süren kuşatma, hava saldırıları ve çatışmalarda çok sayıda sivil öldü, Hafter güçleri şehre temel ihtiyaç maddelerinin girişine izin vermedi, abluka uygulandı.

#37
Foto - (Ocak 2018) Trablus'ta bir hapishaneye baskın düzenleyen milis gruplar nedeniyle kentte çatışmalar çıktı. Yaşanan olaylarda az 20 kişi ölürken, çatışmaların yaşandığı bölgenin yakındaki havalimanında birçok uçak hasar gördü. (Nisan 2018) Hafter'in 11 Nisan'da felç geçirerek hastaneye kaldırıldığı öne sürüldü. Paris'te tedavi altına alındığı belirtilen Hafter, 26 Nisan'da Bingazi'ye döndü. (Mayıs 2018) Hafter güçleri Derne şehrine saldırı başlattı. 29 Mayıs'ta başta Trablus merkezli UMH ve Tobruk merkezli temsilciler meclisi olmak üzere Libyalı taraflar Paris'te Libya'nın geleceğine dair bir toplantı düzenledi. 10 Aralık 2018'de seçim gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

(Ocak 2018) Trablus'ta bir hapishaneye baskın düzenleyen milis gruplar nedeniyle kentte çatışmalar çıktı. Yaşanan olaylarda az 20 kişi ölürken, çatışmaların yaşandığı bölgenin yakındaki havalimanında birçok uçak hasar gördü. (Nisan 2018) Hafter'in 11 Nisan'da felç geçirerek hastaneye kaldırıldığı öne sürüldü. Paris'te tedavi altına alındığı belirtilen Hafter, 26 Nisan'da Bingazi'ye döndü. (Mayıs 2018) Hafter güçleri Derne şehrine saldırı başlattı. 29 Mayıs'ta başta Trablus merkezli UMH ve Tobruk merkezli temsilciler meclisi olmak üzere Libyalı taraflar Paris'te Libya'nın geleceğine dair bir toplantı düzenledi. 10 Aralık 2018'de seçim gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

#38
Foto - (Ağustos-Eylül 2018) Başta Yedinci Tugay olmak üzere Trablus kırsalı merkezli silahlı gruplar başkente saldırı düzenledi. UMH'ye destek olan, Trablus'un en geniş iki grubu, Trablus Devrimcileri Tugayı ve Navasi grubu saldırıya karşı koydu. Çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. (Eylül 2018) DAEŞ, 10 Eylül'de Trablus'ta Ulusal Petrol Şirketi'ne saldırı düzenledi. Eylül 2018 26 Eylül'de UMH BM öncülüğünde, Trablus'ta savaşan grupları uzlaştıracak bir anlaşmaya imza atıldığını açıkladı. (Ekim 2018) Ülkedeki DAEŞ yapılanması Libya’nın orta kesimindeki Cufra iline bağlı El Fukaha kasabasında kendini gösterdi. Silahlı gruplar kasabadaki kabile güçleriyle çatışmış ve bölgeyi kısa bir süre kontrollerinde tuttuklarını iddia etmişti.

(Ağustos-Eylül 2018) Başta Yedinci Tugay olmak üzere Trablus kırsalı merkezli silahlı gruplar başkente saldırı düzenledi. UMH'ye destek olan, Trablus'un en geniş iki grubu, Trablus Devrimcileri Tugayı ve Navasi grubu saldırıya karşı koydu. Çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. (Eylül 2018) DAEŞ, 10 Eylül'de Trablus'ta Ulusal Petrol Şirketi'ne saldırı düzenledi. Eylül 2018 26 Eylül'de UMH BM öncülüğünde, Trablus'ta savaşan grupları uzlaştıracak bir anlaşmaya imza atıldığını açıkladı. (Ekim 2018) Ülkedeki DAEŞ yapılanması Libya’nın orta kesimindeki Cufra iline bağlı El Fukaha kasabasında kendini gösterdi. Silahlı gruplar kasabadaki kabile güçleriyle çatışmış ve bölgeyi kısa bir süre kontrollerinde tuttuklarını iddia etmişti.

#39
Foto - (Kasım 2018) İtalya'nın Palermo kentinde Libya krizi için uluslararası bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Türkiye, toplantıdan dışlandığı gerekçesiyle Palermo'yu terk etti. (Aralık 2018) Yerel kabile güçleri ve Libya Petrol Tesisleri Muhafızları, bölgedeki ekonomik şartları gerekçe göstererek Libya güneyindeki Şerare petrol sahasını kapattı. (Aralık 2018) DAEŞ, 25 Aralık'ta Trablus'ta Ulusal Petrol Şirketi'ne saldırı düzenledi. (Ocak 2019) Hafter güçleri Libya güneyinde cihat yanlısı gruplara karşı saldırı başlattı. (Ocak 2019) Libya'da Yedinci Tugay milisleriyle Trablus Koruma Gücü arasında çatışmalar yaşandı.

(Kasım 2018) İtalya'nın Palermo kentinde Libya krizi için uluslararası bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Türkiye, toplantıdan dışlandığı gerekçesiyle Palermo'yu terk etti. (Aralık 2018) Yerel kabile güçleri ve Libya Petrol Tesisleri Muhafızları, bölgedeki ekonomik şartları gerekçe göstererek Libya güneyindeki Şerare petrol sahasını kapattı. (Aralık 2018) DAEŞ, 25 Aralık'ta Trablus'ta Ulusal Petrol Şirketi'ne saldırı düzenledi. (Ocak 2019) Hafter güçleri Libya güneyinde cihat yanlısı gruplara karşı saldırı başlattı. (Ocak 2019) Libya'da Yedinci Tugay milisleriyle Trablus Koruma Gücü arasında çatışmalar yaşandı.

#40
Foto - (Şubat 2019) Darbeci Hafter güçleri Şerare petrol sahasını UMH'den ele geçirdi. (Şubat 2019) Hafter güçleri Libya güneyindeki Murzuk şehrine saldırı düzenledi, çok sayıda sivil ev ateşe verilirken en az 18 sivil öldürüldü. (Şubat 2019) 28 Şubat'ta Serrac ve Hafter Abu Dabi'de görüştü, seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı ancak tarih belirlenmedi.

(Şubat 2019) Darbeci Hafter güçleri Şerare petrol sahasını UMH'den ele geçirdi. (Şubat 2019) Hafter güçleri Libya güneyindeki Murzuk şehrine saldırı düzenledi, çok sayıda sivil ev ateşe verilirken en az 18 sivil öldürüldü. (Şubat 2019) 28 Şubat'ta Serrac ve Hafter Abu Dabi'de görüştü, seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı ancak tarih belirlenmedi.

#41
Foto - (Mart 2019) Hafter Riyad'da Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi olan ve Gölge Kral olarak anılan Muhammed bin Selman ile görüştü.

(Mart 2019) Hafter Riyad'da Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi olan ve Gölge Kral olarak anılan Muhammed bin Selman ile görüştü.

#42
Foto - (Nisan 2019) 9 Nisan’da DAEŞ yeniden ülkenin orta kesimindeki Cufra iline bağlı El Fukaha kasabasına saldırdı ve kasabayı kabile güçlerinden ele geçirdiklerini öne sürdüler. Örgüt bu saldırının “Şam’ın intikamı” olduğunu iddia etti. (Nisan 2019) Halife Hafter’e bağlı güçler uzun süredir hazırlandıkları Trablus saldırısını başlattıklarını açıkladı. Türkiye, Hafter'in saldırdığı Trablus'tan çıkılmayacağını açıkladı. (Nisan 2019) 15 Nisan'da ABD Başkanı Donald Trump ve Hafter telefonda görüştü. Trump, Hafter'in ‘teröre karşı savaştaki’ rolünü tanıdıklarını açıkladı. (Mayıs 2019) UMH, Fransız şirketi Total de dahil olmak üzere 40 yabancı şirketin faaliyetlerini askıya aldı, ticari lisanslarının süresinin bittiğini ifade etti.

(Nisan 2019) 9 Nisan’da DAEŞ yeniden ülkenin orta kesimindeki Cufra iline bağlı El Fukaha kasabasına saldırdı ve kasabayı kabile güçlerinden ele geçirdiklerini öne sürdüler. Örgüt bu saldırının “Şam’ın intikamı” olduğunu iddia etti. (Nisan 2019) Halife Hafter’e bağlı güçler uzun süredir hazırlandıkları Trablus saldırısını başlattıklarını açıkladı. Türkiye, Hafter'in saldırdığı Trablus'tan çıkılmayacağını açıkladı. (Nisan 2019) 15 Nisan'da ABD Başkanı Donald Trump ve Hafter telefonda görüştü. Trump, Hafter'in ‘teröre karşı savaştaki’ rolünü tanıdıklarını açıkladı. (Mayıs 2019) UMH, Fransız şirketi Total de dahil olmak üzere 40 yabancı şirketin faaliyetlerini askıya aldı, ticari lisanslarının süresinin bittiğini ifade etti.

#43
Foto - (Nisan 2019) 4 Nisan'da Halife Hafter, Trablus'u UMH güçlerinden ele geçirmek için saldırı başlattıklarını açıkladı. Trablus güneyinde şiddetli çatışmalar yaşanmaya başladı, 500'den fazla kişi öldü. 14 Nisan'da BM öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan ulusal kongre iptal edildi. (Nisan 2019) ABD 7 Nisan'da güçlerini Libya'dan tamamen çekti.

(Nisan 2019) 4 Nisan'da Halife Hafter, Trablus'u UMH güçlerinden ele geçirmek için saldırı başlattıklarını açıkladı. Trablus güneyinde şiddetli çatışmalar yaşanmaya başladı, 500'den fazla kişi öldü. 14 Nisan'da BM öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan ulusal kongre iptal edildi. (Nisan 2019) ABD 7 Nisan'da güçlerini Libya'dan tamamen çekti.

#44
Foto - (Mayıs 2019) Hafter güçleri, Libya'nın doğusundaki Derne kentinde yakalanan El Kaide'nin önemli isimlerinden Hişam Aşmavi'yi Mısır'a teslim etti. Aşmavi, 2020 yılının Mart ayında idam edilecekti.

(Mayıs 2019) Hafter güçleri, Libya'nın doğusundaki Derne kentinde yakalanan El Kaide'nin önemli isimlerinden Hişam Aşmavi'yi Mısır'a teslim etti. Aşmavi, 2020 yılının Mart ayında idam edilecekti.

#45
Foto - (Haziran 2019) Mısır ve BAE, Libya'da Hafter güçlerine yönelik desteğini daha da yoğunlaştırdı. Rus yapımı Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemleri Hafter'e tedarik edildi. BAE ve Mısır savaş uçaklarının Hafter'e destek için hava saldırıları düzenlediği belirtildi.

(Haziran 2019) Mısır ve BAE, Libya'da Hafter güçlerine yönelik desteğini daha da yoğunlaştırdı. Rus yapımı Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemleri Hafter'e tedarik edildi. BAE ve Mısır savaş uçaklarının Hafter'e destek için hava saldırıları düzenlediği belirtildi.

#46
Foto - (Haziran 2019) Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin BM tarafından tanınan Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne silah ve askeri ekipman gönderdiğini ifade etti. (Temmuz 2019) Hafter güçleri, Trablus yakınlarında bir göçmen merkezine hava saldırısı düzenledi. Göçmenlerin tutulduğu merkezi hedef alan saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü, 80 kişinin de yaralandığı açıklandı.

(Haziran 2019) Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin BM tarafından tanınan Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne silah ve askeri ekipman gönderdiğini ifade etti. (Temmuz 2019) Hafter güçleri, Trablus yakınlarında bir göçmen merkezine hava saldırısı düzenledi. Göçmenlerin tutulduğu merkezi hedef alan saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü, 80 kişinin de yaralandığı açıklandı.

#47
Foto - (Eylül 2019) Türk yapımı Bayraktar insansız hava araçları (Bayraktar TB2) UMH güçleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

(Eylül 2019) Türk yapımı Bayraktar insansız hava araçları (Bayraktar TB2) UMH güçleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

#48
Foto - (Ekim 2019) Rusya'da Putin'e yakın isimlerin liderlik ettiği Wagner paralı asker şirketi mensupları Hafter'e desteği yoğunlaştırdı. Çok sayıda Rus paralı asker çatışmalarda öldürüldü.

(Ekim 2019) Rusya'da Putin'e yakın isimlerin liderlik ettiği Wagner paralı asker şirketi mensupları Hafter'e desteği yoğunlaştırdı. Çok sayıda Rus paralı asker çatışmalarda öldürüldü.

#49
Foto - (Kasım 2019) Türkiye ile UMH arasında 27 Kasım 2019 tarihinde

(Kasım 2019) Türkiye ile UMH arasında 27 Kasım 2019 tarihinde "Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalandı. Mutabakat Aralık ayında yürürlüğe girdi. Mutabakat başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkeleri, ABD, Mısır, BAE, İsrail gibi ülkeler tepki gösterdi. (Aralık 2019) Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Aralık'ta yaptığı açıklamada Libya'ya asker gönderilebileceğini söyledi. (Aralık 2019) UMH, Türkiye ile askeri ve güvenlik iş birliği anlaşmasının onaylandığını açıkladı. Türkiye'nin Libya'ya askeri yardımının önü açılmış oldu.

#50
Foto - (Aralık 2019) Aralık ayı sonunda UMH yetkilileri, Türkiye'den resmi olarak kara, deniz ve havada askeri destek talep ettiklerini açıkladı. (Aralık 2019) Libya tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. (Ocak 2020) Libya tezkeresi 2 Ocak'ta TBMM'de kabul edildi. Avrupa ülkeleri, Rusya, ABD, İsrail, Hafter, Mısır, BAE gibi taraflar karara tepki gösterdi. (Ocak 2020) ABD ve Rusya destekli Halife Hafter, Libya'da dış müdahaleye karşı 'cihat ilan ettiğini' açıkladı.

(Aralık 2019) Aralık ayı sonunda UMH yetkilileri, Türkiye'den resmi olarak kara, deniz ve havada askeri destek talep ettiklerini açıkladı. (Aralık 2019) Libya tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. (Ocak 2020) Libya tezkeresi 2 Ocak'ta TBMM'de kabul edildi. Avrupa ülkeleri, Rusya, ABD, İsrail, Hafter, Mısır, BAE gibi taraflar karara tepki gösterdi. (Ocak 2020) ABD ve Rusya destekli Halife Hafter, Libya'da dış müdahaleye karşı 'cihat ilan ettiğini' açıkladı.

#51
Foto - (Ocak 2020) Türkiye'nin Libya'ya savaş gemisi gönderdiği ifade edildi. (Şubat 2020) Uluslararası görüşmeler ve ateşkes görüşmeleri başarısız olurken çatışmalar şiddet kazandı.

(Ocak 2020) Türkiye'nin Libya'ya savaş gemisi gönderdiği ifade edildi. (Şubat 2020) Uluslararası görüşmeler ve ateşkes görüşmeleri başarısız olurken çatışmalar şiddet kazandı.

#52
Foto - (Nisan 2020) Türkiye destekli UMH güçleri 13 Nisan'da Trablus batısında operasyon başlattı. Operasyonda Surman ve Sabrata kontrol altına alındı. Libya batısında çatışmalar şiddetlenmeye devam etti. UMH Trablus güneyinde Hafter elindeki noktalarda ilerlemeye devam etti. (Nisan 2020) Hafter, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Libya'nın tamamını ele geçireceklerini söyledi, Suheyrat Anlaşması'nın geçerliliğini yitirdiğini söyledi. (Nisan 2020) Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletlerin (BM) silah ambargosunun denetlenmesi için başlattığı

(Nisan 2020) Türkiye destekli UMH güçleri 13 Nisan'da Trablus batısında operasyon başlattı. Operasyonda Surman ve Sabrata kontrol altına alındı. Libya batısında çatışmalar şiddetlenmeye devam etti. UMH Trablus güneyinde Hafter elindeki noktalarda ilerlemeye devam etti. (Nisan 2020) Hafter, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Libya'nın tamamını ele geçireceklerini söyledi, Suheyrat Anlaşması'nın geçerliliğini yitirdiğini söyledi. (Nisan 2020) Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletlerin (BM) silah ambargosunun denetlenmesi için başlattığı "İrini Operasyonu"nun aktif hale geldiğini duyurdu. Üye ülkeler İrini Operasyonu konusunda 31 Mart tarihinde mutabakata varmıştı. (Mayıs 2020) 7 Mayıs'ta Hafter güçleri Trablus'taki Türk büyükelçiliği yakınlarını roketlerle hedef aldı. (Mayıs 2020) 14 Mayıs'ta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek vermeye hazır olduklarını açıkladı.

#53
Foto - (Mayıs 2020) 17 Mayıs'ta Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Hafter'e bağlı unsurların kontrolündeki Vatiyye Askeri Üssü'nü kontrol altına aldı. Vatiyye Üssü, Batı Libya için kritik bir konumdaydı. Ele geçirilmesinin ardından üssün Türk ordusunca kullanılmaya başlanacağı ifade edildi. (Mayıs 2020) Türk yapımı SİHA'lar, Batı Libya'daki çatışmalarda 9'dan fazla Rus yapımı Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi imha etti.

(Mayıs 2020) 17 Mayıs'ta Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Hafter'e bağlı unsurların kontrolündeki Vatiyye Askeri Üssü'nü kontrol altına aldı. Vatiyye Üssü, Batı Libya için kritik bir konumdaydı. Ele geçirilmesinin ardından üssün Türk ordusunca kullanılmaya başlanacağı ifade edildi. (Mayıs 2020) Türk yapımı SİHA'lar, Batı Libya'daki çatışmalarda 9'dan fazla Rus yapımı Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi imha etti.

#54
Foto - (Mayıs 2020) Rusya, Mayıs ayı sonunda Halife Hafter'e destek olmak için Libya'ya çok sayıda savaş uçağı gönderdi. En az 14 MiG-29'un Libya'ya gönderildiği ve UMH'ye yönelik saldırılara katıldığı bildirildi. (Mayıs-Haziran 2020) UMH güçleri Trablus genelinde kontrolü sağlarken, Rus paralı askerlerle birlikte Hafter unsurlarının geri çekilmesiyle stratejik öneme sahip Tarhuna'yı 5 Haziran'da ele geçirdi. 6 Haziran’da ise Tarhuna’nın güneyindeli Beni Velid kenti Rus paralı askerler ile Hafter unsurlarının çekilmesiyle UMH kontrolüne geçti. Güney ve doğu yönlerinde ilerleyiş devam etti. Sirte önlerinde çatışmalar başladı. 10 Haziran’da Rusya’nın bu ülkede konuşlandırdığı MiG-29 tipi savaş uçakları UMH’nin operasyon başlattığı Sirte semalarında sorti yaptı. Bazı yerel kaynaklar uçakların UMH hatlarına saldırı gerçekleştirdiğini öne sürdü. (Haziran 2020) Rusya'nın Esed rejimi kontrolündeki bölgelerden getirdiği Suriyelileri Libya'da Hafter saflarında savaştırdığına dair raporlar ortaya çıktı. (Haziran 2020) Ateşkes görüşmeleri için diplomatik girişimlerin yanı sıra UMH ile Hafter arasındaki çatışmalar da devam etti. (Haziran 2020) 5 Haziran'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya’ya uygulanan silah ambargosu kararını bir yıl daha uzatma kararı aldı.

(Mayıs 2020) Rusya, Mayıs ayı sonunda Halife Hafter'e destek olmak için Libya'ya çok sayıda savaş uçağı gönderdi. En az 14 MiG-29'un Libya'ya gönderildiği ve UMH'ye yönelik saldırılara katıldığı bildirildi. (Mayıs-Haziran 2020) UMH güçleri Trablus genelinde kontrolü sağlarken, Rus paralı askerlerle birlikte Hafter unsurlarının geri çekilmesiyle stratejik öneme sahip Tarhuna'yı 5 Haziran'da ele geçirdi. 6 Haziran’da ise Tarhuna’nın güneyindeli Beni Velid kenti Rus paralı askerler ile Hafter unsurlarının çekilmesiyle UMH kontrolüne geçti. Güney ve doğu yönlerinde ilerleyiş devam etti. Sirte önlerinde çatışmalar başladı. 10 Haziran’da Rusya’nın bu ülkede konuşlandırdığı MiG-29 tipi savaş uçakları UMH’nin operasyon başlattığı Sirte semalarında sorti yaptı. Bazı yerel kaynaklar uçakların UMH hatlarına saldırı gerçekleştirdiğini öne sürdü. (Haziran 2020) Rusya'nın Esed rejimi kontrolündeki bölgelerden getirdiği Suriyelileri Libya'da Hafter saflarında savaştırdığına dair raporlar ortaya çıktı. (Haziran 2020) Ateşkes görüşmeleri için diplomatik girişimlerin yanı sıra UMH ile Hafter arasındaki çatışmalar da devam etti. (Haziran 2020) 5 Haziran'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya’ya uygulanan silah ambargosu kararını bir yıl daha uzatma kararı aldı.

#55
Foto - (Haziran 2020) 12 Haziran'da Türkiye'nin, bomba imha ekiplerini Libya'ya gönderdiği ifade edildi. Bölgede görev yürüten ekimlerin görüntüleri ajanslarca dünya kamuoyuna servis edildi. Türkiye'nin Vatiyye Üssü'ne yerleşeceği ve Misrata'da bir deniz üssü açacağı rapor edildi. 12 Haziran'da TSK, Libya açıklarında 17 uçak, 8 fırkateyn ve korvetin katılımıyla 8 saat süren bir tatbikat yaptı.

(Haziran 2020) 12 Haziran'da Türkiye'nin, bomba imha ekiplerini Libya'ya gönderdiği ifade edildi. Bölgede görev yürüten ekimlerin görüntüleri ajanslarca dünya kamuoyuna servis edildi. Türkiye'nin Vatiyye Üssü'ne yerleşeceği ve Misrata'da bir deniz üssü açacağı rapor edildi. 12 Haziran'da TSK, Libya açıklarında 17 uçak, 8 fırkateyn ve korvetin katılımıyla 8 saat süren bir tatbikat yaptı.

#56
Foto - Türkiye'nin bölgedeki hamleleriyle harita resmen değişti. Darbeci Hafter zor duruma düştü. Bilgiler Mepanews'ten alınmıştır.

Türkiye'nin bölgedeki hamleleriyle harita resmen değişti. Darbeci Hafter zor duruma düştü. Bilgiler Mepanews'ten alınmıştır.

Google+ WhatsApp