Kulların cimriliğinden Allah’ın rahmetine sığınanlar

Kulların cimriliğinden Allah’ın rahmetine sığınanlar


Kulların cimriliğinden Allah’ın rahmetine sığınanlar

 

Rahmetli Erbakan Hocamızın, “Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar” ifadesi dua, sabır, azim, gayret gibi hasletlerin önemine dikkat çekmektedir. Zira gelecek yaşantımızda nasıl bir hayat tercih edeceğimizi, hangi mesleki alana yöneleceğimizi hayatımıza nasıl bir yön çizeceğimizi okul çağında tasavvur etmeye başlarız. İhtiyaçlarımız bizi istemeye, isteklerimiz ise harekete geçirir. Fakat hiçbir şey sanıldığı kadar kolay değildir, hayallerimizin gerçekleşmesi için epey zaman geçer ve bu süre içinde kâh düşer kâh kalkarız.

Küçük bir su damlası dev bir kayayı azmiyle delip geçer, bir buğday tanesi bütün zorlukları aşarak toprağın bağrından çıkar ve yeryüzünde hayat bulur, dünyaya 3 kg. ağırlığında bir varlık olarak gelen insan yavrusu ise önce ister sonra harekete geçer ve hayallerini gerçekleştirir… Eğer insan isterse Allah’ın izniyle suyun taşı deldiği gibi bütün engelleri aşar ve selamete ulaşır. Fakat bunun için kişinin öncelikle inanç, azim ve kararlılık gibi değerleri kuşanması gerekir.

Biz insanlar yaşadığımız dünyanın aciz ve yoksullarıyız ve sürekli bir şeyler isteriz. İstediğimiz şeyler bizim hayattan neler beklediğimizin ve yaşamımızı hangi eksende sürdürdüğümüzün bir göstergesidir aynı zamanda. Kimimiz mesleki alanda ilerlemeyi, kimimiz mülk sahibi olmayı, kimimiz huzur ve mutluluğu, kimimiz ise vuslatı isteriz. Dediğim gibi biz bu dünyanın yoksul ve yoksunlarıyız nefes alıp verdiğimiz sürece hep isteriz ve bize bahşedilen ömrü isteklerimizin peşinde tüketiriz. Ama hayat bu, kimi zaman tam buldum derken hüsrana uğrar ve yola yeniden başlarız kimi zaman ise tutunuruz umutların kanatlarına. İmtihandan geçtiğimiz anlar da olur. Fakat iman varsa imkân da vardır, iman varsa yeis ve umutsuzluğa yer yoktur. Eğer sabreder ve teslimiyet gösterirsek Allah yaşadığımız acıyı kazanca çevirir ve düştüğümüz yerden doğrulur, yola revan oluruz.

Bir şeyi istemek ve bunun için mücadele etmek bir yaşam belirtisidir.

Geleceğe dair hedefler koymak ve koyulan hedefe doğru yürümek bir yaşam belirtisidir.

Umudun kanatlarına yapışmak ve ufuklara doğru uçmak bir yaşam belirtisidir.

Toprakla buluşan bir tohuma dokunmak ve yaşam suyu ile o tohumun hayata tutunmasını sağlamak bir yaşam belirtisidir.

Tebessüm etmek, insanlar için hayır duada bulunmak bir yaşam belirtisidir.

Kırılan bir kalbi onarmak, yetim bir çocuğun başını okşamak bir yaşam belirtisidir.

Hüzün bir yaşam belirtisidir. Küfür, fitne ve fesadı yaymak ve kötü olan bir şeyi istemek ise bir yaşam belirtisi değildir.

Eğer yaşıyorsanız ihtiyaçlarınız ve istekleriniz olacaktır. Fakat aslolan doğru şeyi doğru zamanda isteyebilmektir.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp