Kudüs'te alıkonulan Ebru Özkan'dan 16 gündür haber yok

Kudüs'te alıkonulan Ebru Özkan'dan 16 gündür haber yok

Turistik gezi amacıyla Kudüs'e giden Türk vatandaşı Ebru Özkan, hiçbir kanıt ve belge olmaksızın İsrail polisi tarafından alıkonuldu. Keyfi gözaltı 16. gününde. Ebru Özkan daha sonra Tel Aviv yakınlarındaki Petah Tikva kentinde askeri mahkemeye

Kudüs'te alıkonulan Ebru Özkan'dan 16 gündür haber yok

 

Ziyaret için Kudüs'e giden Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın, Türkiye'ye geri dönmek için bulunduğu Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı'nda İsrail polisi tarafından alıkonulmasının üzerinden 16 gün geçti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Turistik gezi amacıyla Kudüs'e giden Türk vatandaşı Ebru Özkan, hiçbir kanıt ve belge olmaksızın İsrail polisi tarafından alıkonuldu. Keyfi gözaltı 16. gününde.

Ebru Özkan daha sonra Tel Aviv yakınlarındaki Petah Tikva kentinde askeri mahkemeye çıkarıldı.

İsrail mahkemesi Ebru Özkan'ın gözaltı süresini uzattı

Hiçbir kanıt ve belge olmaksızın gözaltına alınan Özkan'ın geçen hafta 7 gün uzatılan gözaltı süresi, dün 1 hafta daha uzatıldı.

Keyfi olarak gözaltında tutulan Özkan'dan 16 gündür herhangi bir haber alınamıyor. Özkan'ın ailesi endişeli.

Avukatıyla bile görüştürülmedi

Ebru Özkan'ın tamamen yasal yollarla, 38 kişilik bir kafileyle Kudüs'e gittiğini söyleyen kız kardeşi Elif Özkan, İsrail polisinin ablasına İngilizce bilip bilmediğini sorduğunu, ablasının "Hayır" cevabını vermesi üzerine "Bizimle gel" diyerek Ebru Özkan'ı gözaltına aldığını anlattı.

Polisler, grubun bir kısmını böylece alıkoyarken, diğer grubu ise "onları bir sonraki uçakla göndereceğiz" diyerek yollamış.

Elif Özkan, ablasının arkadaşlarından daha sonra döneceğini öğrendiklerini fakat o zamandan beri kendisinden herhangi bir haber alamadıklarını söyledi.

"İsrail güvenliğini tehdit etme ve terör örgütüyle bağlantı" iddiasıyla tutulan Özkan ile avukatı dahi görüşemedi.

Ebru Özkan'ın kız kardeşi, ablasının yanında götürdüğü çikolataları çocuklara dağıtmasının mı tehdit olduğunu sordu.

Ebru Özkan'ın gözü yaşlı ailesi yardım bekliyor.

27 yaşındaki Ebru Özkan, Kadir Gecesi Kudüs'te olmak istemiş ve arkadaşlarıyla birlikte 3 günlük gezi turuna katılmıştı.

Özkan 11 Haziran'da, Türkiye dönüşünde İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Askeri mahkemede yargılanan Özkan'ın gözaltı süresi 21 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

Ebru Özkan dışında TİKA çalışanı Muhammet Mürteca da 1,5 senedir İsrail hapishanesinde. 4 çocuğu Türkiye'de onu bekliyor. BAE'de tutuklanan Türk iş adamı Mehmet Ali Öztürk'ün ise 4 aydır ne durumda olduğu bilinmiyor.

 

 
 
 
 

Google+ WhatsApp