Korkuyu umuda çevirmek

Korkuyu umuda çevirmek


Korkuyu umuda çevirmek

 

 

Allah’ın rahmetine olan inancımız ve cennet umudumuz motivasyonumuzu yükselterek bizi diri tutuyor. Yolun girizgâhları vardır ancak Allah’ın rızasına ulaşabilmek için bütün engelleri aşar ve tutunuruz hayata. Bunun için katlanırız onca acıya, bunun için sever, sevilir, affeder ve emek veririz. Çabamız Allah’ın rızasını kazanmak ve ebedi âlemde kalıcı bir huzur elde edebilmektir. Cennetin kokusunu hissedebilmek için vazgeçeriz her şeyden. Fakat öyle anlar gelir ki, korkularımız depreşir, umutlarımız zayıflar ve Allahın rızasını kaybetme korkusu ile yüz yüze geliriz. Peki, böyle durumlarda ne yapabiliriz ya da ne yapmalıyız? Allah’ın rızası neredeyse yönümüzü o tarafa dönmeli ve bu konuda ısrarcı olmalıyız.

Korkularımız depreştiği anlarda kendimize dönüp şu soruları sormak zorundayız:

İmanıma şirk bulaştırmamak için çaba gösteriyor muyum?

Tutum ve davranışlarımı oluştururken referansımı nereden alıyorum?

Beni Allah’ın yolundan alıkoyacak meşgalelerden vazgeçebiliyor muyum? Onun için sevip onun için terk etmeyi göze alabiliyor muyum?

Namazlarımın kalitesini arttırabilmek için çaba gösterebiliyor muyum?

Namazın ruhunu hayatıma taşıyabiliyor muyum?

Vaktimin ne kadarını hayır hasenat işlerine ayırabiliyorum?

Hayatım Resulllahın hayatına ne kadar benziyor?

İnandığım değerleri koruyabilmek için neler yapıyorum?

Tebliğ görevimi yerine getirebiliyor muyum?

İnancımla davranışlarım arasında tutarlılık gösterebiliyor muyum?

Korkularım beni alt eder hale gelmişse, inancımda, tutum ve davranışlarımda bazı tavizlerin olduğunu düşünebilir ve hayatımı yeniden analiz edip imanımı güçlendirebilirim. Korkularım yoğunlaştığında hayatımı istila eden, vaktimi çalan ve beni oyalayan kişi ya da nesne ne varsa atıp vakti nakde çevirebilirim.

İnanç ve kararlılığım beni ayakta tutacak önemli dinamiklerdir. Zira eğer iman varsa korkuya yer yok, iman varsa ye’se yer yok, iman varsa umutsuzluğa yer yok, iman varsa sevgisizliğe yer yok. İman varsa imkân da vardır. Ancak bunun için hayatıma girmeye çalışan bütün putları kırıp Allah’a yönelmeli ve onun rahmetine sığınmalıyım.

BİR SÖZ

“Mallarını Allah yolunda infak edenler sonra infak ettikleri şeyin peşinden başa kakmayan ve eziyet vermeyenlerin ecri Rableri katındadır, onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır” (Bakara, 262).

 

milli gazete

Google+ WhatsApp