‘Kırık oyuncaklar’ evi...

‘Kırık oyuncaklar’ evi...


‘Kırık oyuncaklar’ evi...

 

 

Ankara’nın S-400’ler ile F-35’ler arasında bir ‘alış-veriş’ olup-olmayacağının tespiti için araştırma komisyonu kurulması yönünde ABD’ye götürdüğü teklifin, füzelerin gelişini erteleyecek bir tür “havale etme” olduğuna ilişkin spekülasyonlar artıyor...

 MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN

 


İddia kıvamını koyultarak, yetkililere dayandırarak duyuranlar var; “Edindiğim bilgiler çerçevesinde ve kaynaklarımla görüşmelerim neticesinde Türkiye sorunu (ABD ile gerilimi) önleyebilir. NATO üyesi Türkiye ‘S-400’lerle proje ortağı olduğu F-35’ler arasında teknik bir sorun olup olmadığının’ tespiti için komisyon kurulmasını sağlarsa S-400’lerin gelişi ertelenebilir. Bu süreçte Türkiye ekonomisi için gerekli adımları atar, atmaya çalışır”... (‘Arka kapı’ yeniden devrede’, 03/05, H. Fırat, Hürriyet.)

Ankara’nın komisyon teklifinin konuyu zamana yayma fikri taşıyabileceği-geçtiğimiz Perşembe-Akıl Odası’nda da dillendirildi.

Peki, bu mümkün mü?..

Hesabınızı her yönüyle yaptınızsa.. Elbette!

3 soru...

ABD bu işe ne diyor, karşılığı ne?

Rusya bu işe ne diyor, karşılığı ne?

Türk kamuoyu bu işe ne diyor?..

«««

Dikkatlerden kaçan, hayli gıllıgışlı yönleri bulunan ABD ve Rusya sorularının yanıtlarının açıkça söylenmiş olmasıdır...

“ABD Başkanı Trump, ardından da Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı telefon görüşmeleri hakkında bilgi veren Erdoğan, S-400’lerin yaratacağı iddia edilen güvenlik sorunuyla ilgili komisyon önerisini liderlere de aktardığını anlattı. Erdoğan, iddiaların NATO temsilcilerinin de olduğu komisyon tarafından incelenmesi önerisine iki liderin de sıcak baktığını anlattı. Ancak Erdoğan, Trump dışındaki ABD yönetiminin farklı düşündüğü bilgisini de paylaştı”. (03/05.)

İlginç değil mi?..

ABD ve Rusya komisyon teklifine yani iddialar doğru ise S-400’ler meselesinin zamana yayılması anlamına gelebilecek teklifine sıcak bakıyorlar. Soğuk bakanlar Washington’daki kimi güç odakları...

Devam edelim... Daha önce S-400’lerin alınabileceği yönündeki Ankara’nın tezine destek veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yarın bir Türkiye ziyareti yapacağı duyuruldu. Bu da komisyonda bulunacak ‘NATO temsilcileri’nin işareti sayılabilir mi?..

***

Üçüncü soru da yanıt beklemekte...

Kuşkusuz hâlâ iddilaları/duyumları/spekülasyonları konuşuyoruz ve S-400’lerin ertelenmesi yönünde bir yol açılıyorsa, böylesi durumda Türk kamuoyunun nasıl ikna edileceği de muamma...

Kremlin ve Beyaz Saray’ın konuya sıcak bakması, bu “ortaklığın mütemmim cüzü” olan Suriye konusunda da “anlaşma” olduğuanlamına gelir!..

ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan: “S-400 konusunda bir anlaşmaya varmadık. Ancak Türkiye ile sürekli konuşuyoruz. Çünkü onlarla eş zamanlı olarak Suriye konusunda da çalışıyoruz. İnsanların aynı anda çoklu görüşmeler yaparak farklı düzeylerde ileri ya da geri gitmelerin yaşanması mümkün”. (04/05, VOA.)

Bu da bizi geride/geç kaldığını sandığımız “güvenli bölge”, harekat ve İdlib konularına getirir...

***

Amerikalı yetkililerin hafta içinde gerçekleşen Ankara ziyaretlerinden evvel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı ve ardından Putin ile yaptığı telefon görüşmeleri var...

30 Nisan’da Rusya’nın görüşme üzerine yaptığı resmi açıklama şöyle; “Liderler, Türkiye’nin İdlib’deki durumu istikrara kavuşturmak amacıyla çabalarını yakın koordinasyon içinde sürdürmelerinin önemini ve terörist grupları bastırmak için etkin önlemler alınması ihtiyacını vurgulamışlardır”...

Bir süredir İdlib konusunda Rusya’dan gelen kimi açıklamalar ve Şam yönetiminin İdlib’e yönelik saldırıları Ankara’ya mesajlar taşımaktaydı.

Bundan başka, Amerika’yla yapılan görüşmelerde “güvenli bölge” konusunun yeniden yükseltilmesi ve kimi haberlerin burada bir yakınlaşma olduğu bilgisini paylaşması-kesin bir mutabakat yoksa da-Suriye meselesinde ‘sona doğru’ Türkiye’nin süperler tarafından “daha ikna edilmeye” çalışıldığını gösteriyor!..

İdlib, güvenli bölge, uzun zamandır beklenen bir harekât, yani Türkiye’nin olası “kazanımları”, S-400’lerin zamana yedirilmesinde Türk kamuoyunu ikna edebilir mi?

***

Burada ‘iç kanatan’, ABD ile ilişkilerde S-400’lerin büyük bir kırılma yaratacağı ve bunun Türkiye’nin dertlerine altından kalkamayacağı yenilerini ekleyeceğini tekrar tekrar yazan, her gün bir yeni potansiyel kaçış yol-yöntemi öneren Batı yardakçılarının şehveti...

Teslimiyetin ayrı bir aşaması sayılırsa, inanarak yapanlar da var içlerinde. Ama bu bir samimiyet testi değil, dediklerinin anlamı açıktır...

F-35’ler bağımlılığı tekrarlayan değil artıran yeni nesil silahlar. On yıllarca F-16’lardaki yazılım kavgalarından sonra artık tamamen ABD’den-akıllı telefonlar gibi-güncellenen/yönetilebilen, kim bilir ne kadar ‘yapay zekalı’ uçaklarımız olacak.

Şimdi bizi F-35’ler ve S-400’lerin birbirinin aklını alabileceği tehdidiyle korkutuyorlar. Oysa istedikleri bizim aklımızı almak.

Çünkü ikisinin de yerlisini yapmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IDEF 2019’da kurduğu, “hava savunma sistemleri konusundaki çalışmalar hayli hızlı gidiyor” cümlesi var.. Tüm bu dertler o zaman bitecek.

Eh, kurdun boynu niye kalın...

 

yeni şafak

Google+ WhatsApp