Kilise örgüt yuvası gibi kullanıldı

Kilise örgüt yuvası gibi kullanıldı

Bu davada verdiği ifadeler nedeniyle Brunson’un talimatı ile hiçbir kiliseye giremediğini, muhbir olarak görüldüğünü belirten tanık Alkan, Işık Kilisesi Pastörünün de kendisini ifadesini değiştirmesi yönünde telkinde bulunduğunu ve tövbe etmesini istediğini söyledi. Tanık Levent Alkan, “Bir gün kilisedeki vaazında

Kilise örgüt yuvası gibi kullanıldı

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve hakkında 35 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson, dün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. İlk çıktığı duruşmada tutuklu sanık Brunson hakkındaki iddiaları kabul etmemişti. İzmir İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, davanın görüleceği bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. 

TANIKLAR DİNLENDİ

Duruşma, kimlik yoklaması alındıktan sonra tanıkların dinlenmesi ile başladı. SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ile Balıkesir Edremit’ten katılan tanık Levent Alkan sanık Brunson’u kilise cemaatinden olması dolayısıyla 10 yıldır tanıdığını, Brunson’un terör örgütü sempatizanları ile yakın ilişki içinde olduğunu, onlara yardım ettiğini ve kendisini uyarmalarına rağmen geri adım atmadığını iddia etti. 

Bu davada verdiği ifadeler nedeniyle Brunson’un talimatı ile hiçbir kiliseye giremediğini, muhbir olarak görüldüğünü belirten tanık Alkan, Işık Kilisesi Pastörünün de kendisini ifadesini değiştirmesi yönünde telkinde bulunduğunu ve tövbe etmesini istediğini söyledi. Tanık Levent Alkan, “Bir gün kilisedeki vaazında ‘Türkler ile Kürtler arasında savaş var’ ifadesini kullandı. Biz buna katılmıyoruz, bizim böyle bir düşüncemiz yok. Kendisi neden böyle düşünüyor” dedi.

GİZLİ TOPLANTI

Kilisede gizli bir oda bulunduğunu ve bu odada gizli toplantılar yapıldığını belirten tanık Levent Alkan, “Biz o toplantılara alınmıyorduk. Bir gün o odaya girdiğimde terör örgütünün dokümanlarını gördüm. Koliler içinde PKK’ya ait broşürler vardı. Bir de terör örgütlerinin kurmak istediği Kürdistan ile ilgili haritası bulunuyordu, haritada belli yerler işaretlenmişti” dedi. Sanık Andrew Brunson tanığın ifadelerinin doğru olmadığını, terör örgütü ile bağlantıları olmadığını, kilisede ayrımcalık yapılmadığını belirterek, “Kilisede görev verirken Tanrı’ya yakın mı, adanmışlık var mı ona bakıyoruz” dedi. Diğer tanıklar da aynı suçlamalarda bulunduktan sonra, mahkeme heyeti tutukluluğun devamına hükmederek duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.

BRUNSON SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Geçtiğimiz 16 Nisan görülen ilk davada, tutuklu sanık Anrew Craig Brunson hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti. Brunson duruşmada ağlamış, psikolojisinin bozulduğunu söyleyerek fenalık geçirmişti. Tanık olan ifade veren gizli tanıklar, Brunson’un kilisede terör örgütleri FETÖ ve PKK adına  faaliyetler yürüttüğünü söylemişti. İlk duruşmaya Amerika’da FETÖ yapılanmasına destek veren senatörlerden biri olan Thom Tillis de katılmıştı. Mayıs’ta görülen ikinci duruşmada dinlenen tanıklar, Brunson’un FETÖ’nün İzmir’de ve Ege Bölgesi’ndeki üst düzey yöneticileri ile görüşmelerini anlatmış, Brunson’un FETÖ’cü yöneticilerden para aldığını ileri sürmüştü. Tanıklar ayrıca, Brunson’un Güneydoğu’da, din adamı görüntüsü altında PKK lehine çalışma yaptığını öne sürmüştü.

iKi AYRI SUÇLAMA 35 YIL HAPiS iSTENiYOR

Brunson hakkındaki iddianamede, ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ve devletin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlamalarından 35 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianamede, İzmir Protestan Diriliş Kilisesi’nde PKK ile FETÖ’yü övücü konuşmalar yaptığı öne sürülen Brunson’un İzmir’de sadece Kürt kökenli vatandaşların alındığı ‘Mesihin Kürdi Kilisesi’ni kurduğu suçlaması yöneltilmişti.

 

 

star

Google+ WhatsApp