Katillerinden merhamet dilenen kadınlar

Katillerinden merhamet dilenen kadınlar


Son günlerde sosyal medyada Ümitcan adlı bir şahsın ismine sıklıkla rastlıyoruz ve zikredilen olaylar karşısında öfkemiz kabarıyor, tedirginliğimiz artıyor. Hatırlarsınız yakın tarihte bir aile ATV’de yayınlanan bir programa katılıp, yaşadığı evde cesedi bulunan kızlarının, bahsedilen kişi tarafından bayılıncaya kadar dövülüp çekilen videoların sosyal medyada yayınladığını ifade etmiş ve kızlarının ölümünden bu kişiyi sorumlu tutmuşlardı. Fakat ne olduysa olayın üzeri örtülüverdi ve aile neredeyse suçlu duruma düştü. Şu günlerde aynı şahsın aileden kopuk yaşayan bir genç bayanın ölümüne sebebiyet verdiği ve bu gerekçe ile tutuklandığı ifade ediliyor. Burada malum kişinin sergilediği şiddet görüntülerinden ziyade şahsın görüntüleri medya üzerinden aşikâr edildiği halde bir bayanın bu kişi ile nasıl yakınlık kurabildiğine değinmek istiyorum. Nitekim yakın zamanlarda benzer bir olay da Antalya’da yaşandı, Azra Gülendam Haytaoğlu adlı genç kız kendisine yakın davranan bir psikopatın tuzağına düşüp katledildi.

 

Esra Hankulu adlı kadının, icra ettiği şiddet görüntüleri sosyal medya üzerinden aşikâr edilen bir şahısla nasıl yakınlık kurabildiğini anlamak mümkün değil… Göz göre göre bir insan kendini uçuruma atabilir mi? Ne yazık ki psikopatlara yem olmayı göze alan kadınlarımızın çoğu çocukluk döneminde ağır travmalara maruz kalmış, dağılan ailenin kurbanı olmuş ya da ağır şiddet ve baskı görmüş ve acı çekmeyi hak ettiğine inanmış mazoşist kişilerden oluşuyor. Ve bu kişiler kendilerine güç atfeden psikopatlarla kolayca bağ kurabiliyor ve onları gözlerinde büyüterek kolayca boyun eğebiliyorlar. Kendini değersiz, yetersiz güçsüz biri olarak algılayan kadın, şiddet odaklı psikopat kişiye bağlanıyor ve kurban olmayı tercih edebiliyor. Ahlâki değerleri ve vicdani hassasiyetleri gelişmeyen psikopatlar ise kendilerini olduğundan fazla yücelterek her şeyin üstesinden gelecekmiş hissi verip kurbanın gözünü boyamaya çalışıyorlar. Bu kişilerin ağızları iyi laf yapar ve ağlarına takana kadar mağduru onore edecek ifadeler kullanır, ona özel olduğunu hissettirmeye çalışırlar. Kendini güçsüz, yetersiz ve korunmaya muhtaç hisseden bayanlar, ilişkilerini şiddet ve kaba kuvvet üzerinden kuran bu psikopatlara karşı hayranlık besler ve bu kişilerin güçlü, etkin ve kendilerini koruyabileceğine inanırlar. Öyle ki maruz kaldıkları şiddet, hakaret ve küçümseyici tavırlara aldırmaz, bunu gücün bir göstergesi olarak algılar ve acı bir sona doğru gittiklerinin farkına varamazlar. Oysa yaslandıkları kişiler onları değersiz bir eşya gibi görüp sömürmekte ve ne acıdır ki olay şiddet, tehdit ve cinayetle sonuçlanmaktadır.

 

Antisosyal sadist kişilerin vicdani hassasiyetleri gelişmemiştir dolayısıyla yakınlık kurdukları kadının haklarını yok sayar, onların duygularını hissedemez, yasalara, toplumsal kurallara riayet etmez, haz odaklı yaşar ve güçlerini ispat etmek için suç işleyebilir, saldırgan davranışlar sergileyebilir ve insanlara zarar vermekten zevk alabilirler. Bu kişiler suça bulaşmayı bir güç gösterimi olarak algılayıp savunmaya geçerler ve kendilerinin haklı olduğuna inanırlar. İnsani ilişkilerinde sorun yaşarlar ve genellikle yalnız, gergin, huzursuz, öfkeli, acımasız, bencil ve sadistik tavırlar sergilerler. Yalnız ve kendilerini korunaksız ve güçsüz hisseden bayanlar bu psikopatların hedefinde yer alır ve onların ağlarına takılarak bilinmez dehlizlere doğru sürüklenirler.

 

Genç kadınların mağduriyetlerini kullanarak onları maddi ve duygusal anlamda sömüren ve beklentilerine ulaştıktan sonra da katledip hiçbir şey yokmuş gibi hayatlarına devam eden psikopatların hak ettikleri cezayı bulmaları elbette mağdur ailelerinin ve hepimizin içini rahatlatacaktır. Ancak kendilerini güçsüz, çaresiz ve korunmaya muhtaç hisseden kadınların sorunu, şiddet odaklı canilerin gölgesinde kalmamalı ayrıca ele alınmalıdır.

 

Son yıllarda tecavüze uğrayan ve katledilen kadınların sayılırı hızla artıyor ve bu konuda alınan önlemler ne yazık ki çözüm getirmiyor. Peki, bu durumda ne yapacağız? Sokaklarımızda kol gezen şiddete karşı nasıl bir önlem alacağız? Çocukların tutum ve davranışları aile ortamında şekilleniyor ancak ergenlik dönemine geçişte birey aileden uzaklaşarak sosyal çevreye açılıyor ve akranlarından, bağımlı hale geldiği sosyal medyadan fazlasıyla etkileniyor. Dolayısıyla çocukların nezih bir ortamda büyümeleri için ailenin, eğitim kurumlarının ve sosyal çevrenin ahlâki değerler noktasında ona rol model olabilecek düzeye gelmesi gerekir. Anne-babalar çocuklarının mesleki eğitimi noktasında gösterdikleri çabayı ahlâki değerler noktasında da göstermeli ve onların merhamet ve adalet duygularını harekete geçirmelidirler. Kendilerini güçsüz ve yetersiz hisseden kadınlarımız ise ihtiyaç hissettikleri desteğin fıtratlarında gizli olduğunu bilmeli ve yanlış mecralara yönelmemelidirler. Yoksa hayatın her alanında karşımıza çıkan bu psikopatlar cesaret bulup tehlike saçmaya devam edeceklerdir.

Google+ WhatsApp