Kardeşim Sen Nerdesin?

Kardeşim Sen Nerdesin?

Züleyhaların çığlıklarını sağırlar bile duyabilirdi. Yaşadıkları acıları körler görebilirdi. Mısır da Sultan olmaya layık bu cennet kokulu kadınların yaşadıklarını anlatmaya da gücümüz yetmedi, yetmeyecek.

Kardeşim Sen Nerdesin?

 

Sesleri duyuyor musunuz?

Mısır Dimyat’ta darbeciler tarafından yakalanmış kadınların bu çığlığı ile yanıyor Bur Said hapishanesinin duvarları. Gördüklerinden utanıyor duvarlar, o duvarlarda soysuzların sidik kokusuna, yaşadıklarını hazmedemeyen direnişçi kadınların kusmukları karışıyor. Eşlerinden ve çocuklarından haber alamayan kadınların aldıkları tek haber zalimlerin mahzenlerine yaklaşan ayak sesleri ve kirli emelleri oluyor! Kimi hafız, kimi öğrenci, kimi milletvekili bir annenin kızı, kimi avukat, kimi nişanlı, kimi evli, kimi anne… Yaşanan işkence aynı. İnsanlıktan uzak salyalı haydutların tek oyuncağı, elinin kiri bu direnişçi kadınlar! Çoğu bu şerefsizlerin çocuğuna hamile, tek istedikleri; “Karnımızda firavunun piçleri, vücudumuzda hayvan izleri! Yakın bu mahzeni! Öldürün bizleri!”

Tarihin kanı donuyor, yakın tarih gördüklerine inanamıyor! Bu nasıl bir dünya? Dışarıda çocuklar, içeride anneler ölüyor! Babalardan haber alınamıyor! Oysa medeniyet efendileri gelmiş geçmiş mazlum zamanları nasıl da yoruyor! Orada bir yer var uzakta, orada çığlıklar yükseliyor!

Habibe Hüseyin Şeta, (hafız) Meryem İmaduddin Ebu Türk, Fatima İmaduddin Ebu Türk, Fatima İyad, Hulud Felahi, Ayet Ömer Tebliğ, Sara Hamdi, Sara Muhammed Ramadan, Ravda Semir Hatr, İsra Abduhu Ferehat… Firavun zindanlarındaki Züleyhalar!

Unutamadım bu isimleri, hafızama kazıdığım hayatlarını da… Hele biri var ki bayanların avukatlığını yaptığı, onları savunduğu için içeri atıldı, aylarca türlü işkencelere maruz kaldı, vahşice katledildi! Çünkü zalimin borusunun öttüğü işgal topraklarında, zalimden başkası adil değildir.

Firavunun yaşayan yüzü Mısır zindanlarında, hayvandan azma zalimler yakaladığı kadınların yüzlerine kezzap döküp, vahşice tecavüz edecek kadar ileri giderken, çoğu İslâm ülkeleri maalesef bu olanlara sessiz kalmayı tercih etti. Bu amansız durum, mazlumların satır arası yalvarışlarına son noktayı koyarken, şehadetlerine eşlik eden iç sesleri hep aynı soruya takılı kaldı; “Kardeşim, Sen Neredesin?”

Züleyhaların çığlıklarını sağırlar bile duyabilirdi. Yaşadıkları acıları körler görebilirdi. Mısır da Sultan olmaya layık bu cennet kokulu kadınların yaşadıklarını anlatmaya da gücümüz yetmedi, yetmeyecek! Ebu Hanefi’nin dediği gibi bu dünyadaki en güçlü kadınlar Ortadoğu’da, Mısır da yetişecek…

“Ah Züleyhalar… Biçare yüreğime yazdığım o güzel isimlerinize andolsun! Andolsun, yıldızların sahibi olan Allah’a… Dünyayı, güneşin etrafında kim döndürüyorsa bizim için yalnızca onun kuralları geçerlidir! Gör bizleri Yusuf’u zindanlardan kurtaran Yüce Allah’ım; Cennet kokulu Züleyha doldu bu zindanlar!

Minnettar olduğum rahmetli babam Hasan Nail Canat’tan aldığım manevi eğitim ve yanı sıra aynı maneviyata paralel aldığım sanat eğitimi, sınır tanımayan tutkumu ve senaryo yazmak için elime her kalemi alışımda o sesin kulaklarımı tırmalamasını süratle tetikliyor: “Sen Nerdesin”

Müslüman kardeşlerin paramparça olmuşken, çığlıkları arşı titretiyorken, sana Bur Said’den mektup yazıyorken, sen yavrularını rahat rahat severken onlar yavrularına hasret parmaklıklara sarılmış yavrularının hayalleri ile yaşıyorken, Mısır’daki Züleyha İstanbul’daki Hale’ye Ayşe’ye Tuba’ya Zeynep’e uzak mı? Aradaki mesafe toplamda kaç kardeşlik ötede? Bugün Mısır’da oynanan oyunlar yine bugün senin arka bahçende tezgâhlanmıyor mu? Hani okudukça, dinledikçe, izledikçe için dayanmayıp ağlaya ağlaya kaçıyorsun ya yüreğine düşmüş kardeş sancısından, bana dokunmayan yılanın ne hali varsa görsün modunda dört elle sarılıyorsun ya sana huzur veren her şeye, sıktığın dişlerini sevdiklerini görünce açıyorsun ya, madem yanında olamıyorum görmezden geleyim diyorsun ya… İşte tüm bunlar apaçık bir kandırmacadır! Çünkü sen elinden geleni yapmakla mükellefsin. Mazlumların sesi olmakla ve bu sesi onlara duyurmakla mükellefsin.! Ve dahi: Dua, secde, yakarışla…

……..

Güçlü ve direnen kadınlar Ortadoğuda ve Türkiye’de… Canını cebine, yavrusunu kucağına almış, gözünü düşmanına karartmış tüm kadınlarımıza selam olsun… Bugün, Mısır’da oynanan oyunlar Kudüs’de, Suriye’de ve Türkiye’de oynanıyor.

Son söz olarak; Şehit Esma’nın kanıyla şereflenmiş Mısır topraklarındaki direnişi, Mursi’nin hayatını silmekle bitiremezsiniz! Şehadete koşanların hızında Peygamber rızası vardır, vardır da bunu bilemezsiniz! Asılacak hayvanları besleyip, okunacak insanları ipe götürüyorlar! Şahit ol Ya Rabb! Şahit ol Ya Rabb! Şahit ol Ya Rabb! Ey Zalimler! Yalnızca bizleri değil, dünyadaki tüm Züleyha’ları toplasanız da mahzenleriniz yerle bir olacaktır! Sizde ne Firavun’lar biter ne Ebu Cehiller! Bizde ne Musa’lar biter ne Muhammed Biltaci’ler!.

 

Hale Canat Cürgül,/Dünya Bizim

Google+ WhatsApp