Karadeniz’de bulunan doğal gaza burun kıvırmak…

Karadeniz’de bulunan doğal gaza burun kıvırmak…


Türkiye çevresindeki ülkelerin enerji zengini olması nedeniyle yıllar boyu sınırları içerisinde petrol aradı. Bu arayışların bilinen tek sonucu Raman sahasında bulunan petroldü. Sonrasında ülkede iki yaygın kanı oluştu: Birincisi Türkiye coğrafyasında petrol ve doğal gaz olmadığı yönünde, ikincisi ise “petrol var, ama yabancılar buldurmuyor” şeklindeydi.

Bu kanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü Karadeniz’de, yeni adı Sakarya Gaz Sahası olan Tuna-1 bölgesinde doğal gaz bulunduğunu açıklamasıyla değişmiş bulunuyor. Bu gelişmenin, her ne kadar bazıları bunun “oyun dönüştürücü” nitelikte olmadığını söylese de, hakikaten eksen değiştirici olabileceği bir gerçek. Birazdan buna değineceğim.

Bir yandan da, bulunan 320 milyar metreküplük doğal gazın küçümsendiğine tanıklık ediyoruz. Oysa Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı kulüp kuranlar da başlangıçta benzeri miktarlarda doğal gaz bulmadılar mı?

Örneğin, geçmişi neredeyse 20 yıla varan arama ve sondaj faaliyetleri neticesinde İsrail önce Teksas merkezli Noble Energy ile birlikte Tamar gaz sahasında 307 milyar metreküplük doğal gaz rezervi buldu. Bu bize yeter demeyip arama faaliyetlerini Noble ve Delek Drilling gibi şirketlerle beraber devam ettirdiklerinde 600 milyar metreküplük yeni bir rezervi Leviathan gaz sahasında buldular. İsrail bunun ardından sadece kendi enerji ihtiyacını karşılayan bir ülke olmanın ötesinde, net ihracatçı olmayı kafasına koydu.

Kıbrıs Rum Kesimi de ha keza Afrodit gaz sahasında 200 milyar metreküp doğal gaz rezervi buldu, Noble, Delek ve Shell gibi firmalarla lisans anlaşmaları yaparak bu gazın çıkarılması için çalışmaya başladı; devamında durmadı, yabancı şirketlerle farklı bloklar için yaptığı anlaşmalarla Kıbrıs Türklerinin haklarını çiğneyerek arama faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir başka örnekse Mısır… Mısır Doğu Akdeniz’de yapılan bu keşifler sayesinde İtalyan ENİ gibi şirketlerle arama ve sondaj anlaşmaları yaparak Zohr gaz........

Google+ WhatsApp