Kabil ve kardeşleri

Kabil ve kardeşleri


Kabil ve kardeşleri

 

 

Hz Adem’in oğullarından Kabil’in kardeşini katletmesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Kabil aslında sadece kardeşini öldürmemiştir, bununla birlikte sevgi, paylaşım ve kadere rıza göstermek gibi asli değerleri de katletmiştir. Bu olay yeryüzünde işlenen ilk cinayet, akıtılan ilk kan ve vuku bulan ilk şiddet olarak kodlanmıştır.

Peki, Kabil kardeşini hangi gerekçe ve hangi duygularla katletmişti? Kabil’i katil yapan onun ihtirasları, bencilliği, kıskançlığı ve hasedi idi. Kardeşinin Allah’ın rızasına talip olması onun kıskançlık duygularını tetiklemekteydi. Kabil sevgiyi paylaşamadı, kardeşinin kazanımları için memnuniyet duyacak olgunluğa erişemedi, teslimiyet gösterip fıtratı ile barışamadı. Kabil nefsine teslim oldu ve kıskançlık krizine tutularak kardeşini acımasızca katletti. İman ve takvaya sarılıp teslimiyet gösteren Habil ise Allah’ın rızasına talip oldu. Habil sevgiye tutundu, yaratıcısına güvendi ve O’nun rızasını her şeyin önünde tuttu. Habil kazandı, Habil iyilerin ilki olma şerefine ulaştı. Kabil ise tarihin kötü adamı olarak anılmaya devam etti.

Kardeş kıskançlığı anne babaların sık sık dile getirdiği bir sorundur. Kardeşin dünyaya gelmesi ile anne-babanın sevgisini kaybedeceği endişesine kapılan büyük çocuk sevgisine ortak olan kardeşine zarar vermeye çalışır. Kardeşiyle ilgileniyormuş gibi görünüp onun canını yakar, eşyalara verdiği zararı kardeşinin üzerine yıkarak ona zarar vermeye çalışır. Zira kıskançlık insanın potansiyel olarak taşıdığı bir haslettir. Anne baba çocuğa eşyalarını paylaşabildiği gibi ebeveyninin sevgisini de kardeşiyle paylaşabilmesi gerektiğini izah etmelidir. Çocuk erişkinler ülkesine katıldığında diğerlerinin sahip olduğu imkânlara rıza gösterebilmeli ve bundan memnuniyet duymalıdır.

Kıskançlık duygusu eğitim ve terbiye ile ehilleştirilmelidir. Aksi takdirde olgunlaşamamış, hasedini kontrol altına alamamış sevgisiz, şefkatsiz ve duyarsız insanlar gittikçe artacak ve şiddet önlenemez hale gelecektir. Elbette İlk Peygamber insanlığın ilk atası Hz Adem çocuklarına ahlak ve terbiye eğitimi vermişti. Ancak insanlık tarihinde nice örneklerini görmüşüzdür ki, İslami kişiliği ile bilinen bazı şahsiyetlerin çocukları şeytanın safına geçmekten kaçınmamış, Allah’ın dinine sırtını dönmüş bazı zalimlerin çocukları ise İslam’la şereflenmişlerdir. Anne baba görev ve sorumluluğunu yerine getirmelidirler ve bunun faydalı sonuçlarını er geç alacaklardır. Ancak tarihin ilk katili kabil gibi istisnalar da mutlaka olacaktır, olabilir.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp