Kabe'nin örtüsü ile nelerin üzeri örtülebilir?

Kabe'nin örtüsü ile nelerin üzeri örtülebilir?

Demirören için ilk tören Şişhane'deki holding binası önünde düzenlendi. Törene Demirören ailesi, yakınları, holding çalışanları ve sevenleri katıldı. Cenazede dikkatlerimizi en çok çeken detay ise; Demirören'in tabutunun üzerine II. Mahmut

Kabe'nin örtüsü ile nelerin üzeri örtülebilir?

 

 
 Türkiye'de özel sektörün tanınmış isimlerinden birisi olan Erdoğan Demirören önceki gün hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Demirören için ilk tören Şişhane'deki holding binası önünde düzenlendi. Törene Demirören ailesi, yakınları, holding çalışanları ve sevenleri katıldı. 

Demirören'in cenazesi daha daha sonra öğle vakti cenaze namazının kılınacağı Fatih Camisi'ne getirildi. Aile üyeleri, taziyeleri kabul etti. Demirören, Fatih Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Cenazede dikkatlerimizi en çok çeken detay ise; Demirören'in tabutunun üzerine II. Mahmut zamanında yapılmış Kabe kapısı örtüsünün serilmesi oldu. Belki bilenlerimiz vardır, Demirören Saint Benoit Lisesi ortaokul bölümü mezunu... Bu okul bir Fransız mektebi ve okul müdürünün web sitesindeki mesajı şu şekilde, "Saint Benoît Lisesi, Atatürk’ün benimsediği demokrasi ve barış ilkelerine bağlı olup, hümanist Thomas More’un "Okul için değil, hayat için öğreniriz." deyişini temel alır.

Ayrıca Erd0gan Demirören, Ata Kolejlerinin de kurucusudur. Ata okullarının web sitesinde Demirören'in mesajı şu şekilde;

"Temel prensibimiz; 21. Yüzyılda teknolojinin getirdiği tüm yeniliklerden yararlanarak, Atatürkçü düşünceye sahip uzman eğitim kadrosuyla okulumuzun adına yakışır gençliği oluşturmaktır. Bizim gururumuz, "ATALI" olmanın ayrıcalığını duyan ve yaşayan gençlerimizdir." 

Demirören'in Hayatı

28 Ağustos 1938’yılında İnegöl’de doğan Demirören, Sirkeci'de Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması konusunda faaliyet gösteren Kolaylık Oto Müessesi'nin kurucusu babası Şükrü Demirören'in 1957 yılındaki ölümü sonrası işlerin başına geçti.

Yıllar içinde büyüyen Demirören, Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz gibi markaların sahibi oldu. Milliyet ve Vatan gazetelerini satın alıp hükümete yakınlığı ile tanındı.

Tam da bu yıllarda Milliyet gazetesinde İmralı tutanakları haberinin yayınlanması sonrası dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'dan sert bir azar yedi. Erdoğan'ın talimatı sonrası gazeteden birçok kişinin işine son veren Demirören, konuşma sırasında Erdoğan'dan özür dilediği ve gözyaşları döktüğü iddia edilmiş idi.

Buraya kadar Demirören'in hayatı ile değerleri arasında çelişen bir şey gözükmemektedir. Ancak 80 yaşında hayatını kaybeden Demirören'in,  Hz.İbrahim ve oğlu tarafından temelleri yükseltilen Beytullah'ın  kapısına ait bir örtü ile sarılması acaba ne anlama gelmektedir? Kur'an'ın "tek başına bir ümmetti" diye vasıflandırdığı bir peygamberin, yeryüzünde  Allah'ın adının anılması ve O'nun yüceltilmesi için inşaa ettiği bir mabedin, II.Mahmut zamanında yapılmış bir örtüsünün Demirören'e nasıl ulaştığı, muhakkak ki ayrı bir tartışma konusu... Muhafazakarlar arasında "kutsal" kabul edilen bir sembolün tabut üzerine örtülmesi ve O.Nuri Topbaş'a yakınlığı ile bilinen İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz tarafından cenaze namazının kıldırılması, halkı enfsunlamakta ve Demirören'i zihinlerinde bambaşka bir konuma yerleştirmelerini pekala sağlamaktadır. Esasında cenaze üzerinde hiç bir ayrıcalık yaratmayacak olan bu örtünün, eğer serilecekse bile hayatı Allah'ın dininin anlaşılması üzere geçen ve hiç bir sistem/ideoloji/kişi/kurumun  değil yalnızca Allah'ın kulu olabilmiş cenazeler üzerinde örtülmesi gerekir. 

Hayatı boyunca seküler bir yaşam sürüp, Allah'ın hükümranlığını sadece göklere hapseden ve yeryüzündeki ticaret/basım-yayın/eğitim alanlarına Allah'ın iradesini karıştırmayan insanlar ölünce üzerlerine Kabe örtüsü sermek, tek kelimeyle hakkı örtmek değilse nedir?
Venhar

Google+ WhatsApp