İyilikleri takdir etmekten kaçınmayın

İyilikleri takdir etmekten kaçınmayın


Kent hayatının kronik sorunlarından biridir trafik çilesi… İşe geç kalanlar, randevuyu kaçıranlar ve işleri yetiştiremeyenler “trafik vardı” deyip sıyrılıverirler. Kent yaşamında bir kişi trafiğe takıldım demişse herkes tarafından anlayışla karşılanır çünkü trafik yoğunluğu şehrin bilinen sorunlarından biridir.

 

Başınızı çevirdiğinizde şehirle bütünleşen caddelerde araçların durmasını bekleyen insan seline rastlar ve onların yorgun bakışları ile karşılaşırsınız… Birbirlerine sokulmuş vaziyette bekleyen insanlar bir an önce evlerine ulaşabilmek için durgun bir sel gibi akmaktadırlar. Yollar en az insanlar kadar yorgundur ve yollar güne ayak sesleri ile başlar.

 

Hiç unutmam, bir akşam vakti karşı tarafa geçmek için trafik lambasının yanmasını bekleyen kalabalığa dahil olmuştum ki,  görme engelli bir kadın elindeki bastona tutunarak yaklaşmış, “Beni karşıya geçirebilir misiniz” diye yardım istemişti. Araçlar durduğunda başımı çevirip ona doğru yönelmiştim ancak bir genç benden önce davranmış ve kadının kolundan tutup karşı tarafa geçirmiş ve onu otobüse bindirinceye kadar yanında beklemişti.  Kolundaki garip döğme şekilleri, kulağındaki küpesi ve saç modeli ile sıra dışı bir görüntüye sahip olan gencin benden önce davranması dikkatimi çekmişti ve ona teşekkür etmiştim. Görüntüsüne bakıp önyargılarıma engel olamadığım genç ise sakin bir üslupla,  “Ne demek abla, görevimiz” deyip gülümsemişti. Kılık kıyafeti ve görüntüsü ile öfkeli erişkinlerde ciddi rahatsızlık uyandıran gencin insani tavrı dikkatlerden kaçmış ve sıradan, basit bir olay olarak görülmüştü. Elbette gençlerimiz ahlaki değerleri bir bütün olarak içselleştirmeli ve görüntüleri ile hal ve hareketleri ile öz kimliklerini yansıtmalıdırlar ancak mevcut sorunları dikkate almak ve kötülükleri onarmak için çaba gösterip iyilikleri takdir etmek zorundayız.

 

İnsanların kusurlarını adeta mercek altına alıyor ve hiçbir ayrıntıyı atlamıyoruz, iyiliklere karşı ise körleşiyoruz. Ne garip! İnanıyorum ki görme engelli bir kadına yardımcı olan o genç otobüste bir kişiye yer vermemiş olsaydı on kişi hakaret edecek ve onu saygısızlıkla suçlayacaktı. Acaba neden iyi şeyleri görmek istemez ve negatif odaklı gözlem yapmaya devam ederiz? Oysa olumlu davranışların dile getirilmesi ve takdir edilmesi eğitimde kullanabileceğiniz etkin bir anahtardır. Unutmayın bir çocuğun ya da bir erişkinin olumlu bir davranışını takdir edip, bundan duyduğunuz memnuniyeti ifade ettiğinizde o davranışın pekişmesine vesile olursunuz.

Google+ WhatsApp