İsrail’in “Birlik Hükümeti”

İsrail’in “Birlik Hükümeti”


İsrail işgal rejiminde bir yıldan daha kısa süre içinde gerçekleştirilen üç erken genel seçimin ardından dördüncü erken genel seçime gidilmesi zorunluluğunun ortaya çıkmaması için rakip siyasi liderler durumundaki Netanyahu ile Gantz aralarında ittifak kurarak bir ortak koalisyon hükümeti kurmayı başardı. Bu hükümete de, son genel seçimlerde birinci olan Likud Partisi ile onunla yarışan Mavi - Beyaz İttifakı’nın ortaklığı sebebiyle “Birlik Hükümeti” adı verildi. 

Birlik hükümetinin ortaya çıkması da uzun pazarlıklardan sonra ancak mümkün olabildi. Fakat Netanyahu ile Gantz arasında anlaşma sağlanamaması durumunda yine hükümet krizinin çıkması ve dördüncü bir erken genel seçime gidilmesi ihtimali bulunduğundan ABD’nin de teşvikleriyle bir neticeye varılması mümkün olabildi. ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, hükümete son şeklinin verilmesi ve bakanlıkların paylaşımı ile ilgili son pazarlıkların yapıldığı sırada işgal rejimini ziyaret etti ve kalan meselelerinin hızla neticeye bağlanması konusunda aracılık etmeye çalıştı. Normalde yeni hükümetin İsrail parlamentosu Knesset’e sunulması ve güvenoyu talebi 14 Mayıs Perşembe günü olacaktı. Ancak bazı bakanlıkların paylaşımı konusunda anlaşma sağlanamaması sebebiyle 17 Mayıs Pazar gününe ertelendi. Tam o günlerde ABD Dış İşleri Bakanı Pompeo’nun işgalcileri ziyaret etmesi muhtemelen onların koalisyon konusunda yeni bir anlaşmazlığa girmemeleri ve artık son şeklini vermeleri için aracılık etmek içindi. 

Sonuçta son pazarlıklar da neticeye bağlanarak kurulan yeni koalisyon hükümeti pazar günü Knesset’e takdim edildi; güvenoyu aldı ve anayasal yeminini yaparak fiilen göreve başladı. 

İşgal devletinin yeni hükümetinin en önemli özelliği dönüşümlü başbakanlık düzeni üzere kurulmuş olması. Bunun için 36 aylık bir süreç belirlendi ve bu sürecin birinci 18 ayında Likud Partisi’nin lideri Benyamin Netanyahu’nun, ikinci 18 ayında ise Mavi Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz’ın başbakanlık yapması kararlaştırıldı. Hükümetin ikinci döneminde, Likud Partisi’nin Gantz’ı desteksiz bırakmasının önüne geçilmesi için anlaşma sürecinin sonuna kadar bu ittifakın korunmasını garanti altına alan, ortaklardan birinin ittifaktan ayrılıp başka bir koalisyon formülü üzerine anlaşma yoluna gitmesini engelleyen yasa da çıkarıldı. Bu yasaya göre Netanyahu kendi başbakanlık süresi dolup da Gantz koltuğa oturduğu zaman onu bırakıp başkalarıyla hükümet kurma yoluna gidemeyecek. Anlaşma süresinin sonuna kadar ittifakta kalmaya mecbur olacak. 

Benny Gantz da hükümetin birinci aşamasında yani Netanyahu’nun başbakanlık koltuğuna oturacağı dönemde Savunma Bakanlığı koltuğunu işgal edecek. 

İşgalci siyonist rejimin kurduğu bu “Birlik Hükümeti”nin öncelikli hedeflerinden biri Batı Yaka’nın önemli bir kısmını resmen İsrail’e ilhak etme planını gerçekleştirmek. İşgal rejimi hükümetinin bu konuda Temmuz ayının başından itibaren adım atacağı belirtiliyor. Tabii işgal rejimine bu konuda en çok cesaret veren de ABD’deki Trump yönetimi. Trump yönetiminin işgal rejimindeki hükümet meselesinin bir an önce neticelendirilmesi ve yeni hükümetin göreve başlaması için devreye girmesinin amaçlarından biri de buydu. 

İşgal rejiminin başbakanı Netanyahu 17 Mayıs Pazar günü kurulan yeni hükümetin yemin töreninin başlangıcında yaptığı konuşmada Batı Yaka üzerinde İsrail egemenliğini ilan etmenin artık zamanının geldiğini iddia etti. 

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas işgal rejiminin bu konudaki tutumundan dolayı şimdiye kadar imzaladığı anlaşmalardan çekildiğini söyledi. Ancak bunu resmen açıklamak fazla bir anlam ifade etmiyor. Çünkü Abbas’ın başkanlığını yaptığı yönetim de bu anlaşmalara göre oluşturulmuş durumda. Dolayısıyla anlaşmalardan çekildiğini sözlü olarak açıklamanın fiili bir karşılığı yok. Fiili karşılığı ancak Filistin içindeki tüm ihtilaflara son vererek, işgalcilerle güvenlik işbirliğini sonlandırarak ve siyasi tutukluların tümünü serbest bırakarak fiili mücadelenin içinde bilfiil yer almakla olabilir.

Google+ WhatsApp