İsrail’de yine hükümet kurulamadı

İsrail’de yine hükümet kurulamadı


İsrail işgal rejiminde hükümet kurma konusunda anlaşma sağlanamaması sebebiyle bir yıl içinde üç kez erken genel seçim gerçekleştirilmişti. Üçüncü seçimde Likud Partisi’nin lideri oylarını ve dolaylı olarak parlamentodaki sandalye sayısını biraz artırmıştı. Seçimlerden sonra resmi açıklamaların yapılmasından önceki hesaplamalarda Likud Partisi’nin kuracağı koalisyona destek verecek partilerin salt çoğunluğu elde edeceği yönünde tahminde bulunulmuş ve Netanyahu bu tahminlere dayanarak hemen zaferini ilan etmişti. 

Ancak resmi sonuçların ortaya çıkmasından sonra Likud’un çatısı altında koalisyona girmeleri ümit edilen aşırı siyonist sağ partilerin İsrail parlamentosu olan Knesset’te elde ettikleri sandalye sayısının 58’de kaldığı dolayısıyla salt çoğunluk olan 61’e ulaşamadığı görüldü. 

Öte yandan Mavi-Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz bazı sol partilerle ve Liberman’ın liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi’yle ittifak kurarak, Arap milletvekillerinin oluşturduğu 15 üyeli Birleşik Liste’nin de dışarıdan desteğini alarak salt çoğunluğu elde edebileceğini ve hükümeti kurabileceğini iddia etti. Bundan dolayı cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Likud Partisi’nin parlamentoda 36 sandalye kazanarak birinci olmasına rağmen bu kez hükümeti kurma görevini bunu başarabileceğini sandığı ve parlamentoda 33 sandalye kazanmış olan Mavi Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz’a verdi. 

Gantz hükümeti kurma görevini devraldıktan sonra 15’i hükümet dışından 61 milletvekili tabanına sahip azınlık hükümeti yerine daha güçlü bir koalisyon kurma iddiasıyla “ulusal ittifak” adı verilen bir ittifak oluşturmak için Netanyahu’nun Likud Partisi’yle pazarlığa girmeyi tercih etti. Onun bu tutumu Mavi-Beyaz İttifakı içindeki bazı partilerin ve koalisyona girmeleri beklenen sol partilerin tepkilerine neden oldu ve Mavi-Beyaz İttifakı içinde bu pazarlığa karşı çıkan partiler ittifaktan ayrılacaklarını, Netanyahu’yla kurulacak hükümete girmeyeceklerini açıkladılar. Ancak Gantz yine de elinde kalan milletvekilleriyle ve Netanyahu’ya destek veren sağ gruptaki partilerle yeterli çoğunluğu sağlayabileceğini umuyordu. 

Fakat Netanyahu ile Gantz arasında yapılan pazarlıklar Netanyahu’nun bazı taleplerinde ısrar etmesi sebebiyle tıkandı ve Gantz’a hükümeti kurması için verilen süre bu haftanın başında yani 13 Nisan Pazartesi günü bir sonuca varılamadan doldu. Bunun üzerine Netanyahu ile Gantz pazarlıkları tamamlamak için görüşmelerini sürdüreceklerini bildirince cumhurbaşkanı Gantz’a 48 saat ek süre verdi. Ama bu ek süre içinde de pazarlıklardan bir sonuç çıkmadı ve Gantz bir yıl içinde hükümeti kurması için kendisine verilen üçüncü görevi tamamlayamayarak iade etmek zorunda kaldı. Netanyahu da aynı şekilde bir yıl içinde üç kez hükümeti kurma görevi almış fakat başarılı olamayarak iade etmek zorunda kalmıştı. 

Gantz’ın bu kez hükümeti kurmakta başarılı olamaması üzerine cumhurbaşkanı Rivlin bir deneme fırsatı vermek için Netanyahu’yu görevlendirme yoluna gitmedi. Çünkü onun da önünde güçlü bir seçenek olmadığı ve yapacağı çalışmalardan bir sonuç çıkarması ihtimalinin bulunmadığı görülüyordu. O yüzden hükümeti kurmak için bir ittifak oluşturmak üzere doğrudan parlamentoyu görevlendirdi. 

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Perşembe sabahı yaptığı açıklamada hükümeti kuracak bir aday tespit etmeleri üzere parlamento üyelerine 21 gün süre tanıdığını belirterek, dördüncü erken genel seçime gitmek zorunda kalmamaları için en kısa zamanda bir hükümet çıkarmaları ümidi taşıdığını söyledi. 

Fakat eğer parlamento bir aday üzerinde anlaşamaz veya aday çıkarır da o da hükümet kuramazsa zorunlu olarak yine kendini fesh ederek yeniden erken genel seçimlere gidecek. Tabii bir yandan koronavirüsle mücadele devam ederken diğer yandan seçim yapılması da biraz sıkıntılı olacak. 

Google+ WhatsApp