İsrail’de hükümet kurulabilecek mi?

İsrail’de hükümet kurulabilecek mi?


İsrail işgal rejiminin Seçimler Merkez Kurulu Genel Komitesi 2 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin nihai sonuçlarını onayladı. Sonucu Genel Kurul’daki 20 üye onaylarken hepsi de Likud Partisi mensubu olan 6 üye çekince koydu. Şas Partisi mensubu üyeler ise oylamaya katılmadı. 

Likud Partisi mensubu üyelerin çekince koymasının sebebi ortaya çıkan sonuçların “sağ siyonist kamp” olarak nitelendirebileceğimiz partiler grubunun parlamentoda yine salt çoğunluğu elde edememeleriydi. Çünkü daha önce seçimlerin hemen ardından yapılan açıklamalarda bu kampın İsrail parlamentosu olan Knesset’te toplamda 60 sandalye kazandığı belirtilmişti. Bu durumda salt çoğunluğu elde etmesi için sadece bir sandalyeye ihtiyacı olacaktı. 61 sayısını bir şekilde tamamlayabileceğini ümit eden Likud Partisi lideri Netanyahu söz konusu sağ siyonist kamp partilerinin liderleriyle görüşmeler yaparak koalisyon formülleri geliştirmeye başlamıştı. Elde ettiği sonucu da kendi partisi açısından önemli bir zafer olarak değerlendirmişti. 

Ancak tüm oyların sayılmasından sonra ortaya çıkan kesin sonuçlar söz konusu kampın Knesset’te elde ettiği sandalye sayısının 58’de kaldığını ortaya koydu. Bu da bir koalisyon hükümeti çıkarmalarını zorlaştırdı. Bu durum ise Likud Partisi’ni rahatsız etti. Çünkü hükümet kurma işi yine çetrefil duruma geldi. 

Nihai sonuçlara göre seçimlerde birinci sırayı alan Likud Partisi 36 sandalye kazandı. İkinci sırada yer alan ve işgal devletinin eski genelkurmay başkanı Benny Gantz’ın liderliğindeki Mavi - Beyaz İttifakı 33 sandalye kazandı. Arap adayların oluşturduğu Ortak Liste 15 sandalye kazandı. Avigdor Liberman’ın liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi, Birleşik Tevrat Yahudiliği ve İşçi - Gesher - Meretz ittifakı yedişer sandalye kazandı. Aşırı sağ partilerin oluşturduğu Sağa Doğru ittifakı ise 6 sandalye kazandı. 

Bunlardan Likud (36), Şas (9), Birleşik Tevrat Yahudiliği (7) ve Sağa Doğru ittifakı (6) koalisyon konusunda anlaşabilen sağ siyonist kampı oluşturuyor. Avigdor Liberman’ın liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi (7) aşırı siyonist görüşleriyle öne çıkmakla birlikte Likud’un kuracağı hükümete destek vermek için birtakım talepler ve şartlar ileri süren dolayısıyla kendisiyle anlaşma yapılması zor olan bir parti.  İşçi - Gesher - Meretz ittifakı (7) sol çizgide. Mavi - Beyaz İttifakı bir orta yol siyaseti izlediği iddiasında. Ortak Liste’den Knesset’e girenler ise Filistinliler yani Arap milletvekilleri. 

Likud Partisi liderliğinde koalisyona girebilecek partiler salt çoğunluğu oluşturamadığı için Avigdor Liberman’ın liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi hükümet kurulması için kilit parti konumuna geldi. Liberman ise işgal yönetimi başbakanı Netanyahu’nun yolsuzluk dosyalarının açılmasını istiyor. Ayrıca bazı önemli talepleri var ve bu taleplerinde ısrarlı olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden Likud ile onun partisinin koalisyon konusunda anlaşmalarının zor olacağı tahmin ediliyor. 

Diğer taraftan Mavi - Beyaz ittifakının lideri Gantz, Netanyahu döneminin artık sona erdiğini ve kendisinin Arap milletvekillerinin oluşturduğu Ortak Liste’nin desteğiyle bir azınlık hükümeti kurmak istediğini söylüyor. Ancak Ortak Liste’nin de Filistin halkının haklarıyla ilgili belli şartları var ve kurulacak azınlık hükümetine dışarıdan destek vermek için bu şartlarının kabul edilmesini istiyor. Ayrıca bu listeyle anlaşma yapılmasına Mavi - Beyaz ittifakı içindeki milletvekillerinden de itiraz edenler var. Kaldı ki bu liste destek verse de Mavi - Beyaz ittifakı bu listeyi ve sol çizgideki İşçi - Gesher - Meretz ittifakını yanına alarak salt çoğunluğu elde edemiyor. Liberman’ın veya sağ siyonist kamptaki partilerden birinin ise Ortak Liste ile işbirliği yapan bir hükümet formülüne destek vermesi pek muhtemel görünmüyor. 

O yüzden siyonist işgal rejiminde hükümet kurma çabalarının yine sıkıntılı geçeceği anlaşılıyor. Bazıları bir sonuç elde edilemeyeceği ve dördüncü seçime gidilebileceği yönünde tahminlerde de bulunuyorlar. 

Google+ WhatsApp