İslam, kahramanlarını böyle ödüllendirir

İslam, kahramanlarını böyle ödüllendirir


İslam, kahramanlarını böyle ödüllendirir

 

 

Hayberli bir Yahudi’nin Yaser adında siyahî bir kölesi vardı. Yaser, efendisinin emrinde çalışır ve onun hayvanlarını otlatırdı. Resulullah, Hayber kalesini kuşattığında Yahudiler karşı atağa geçmişlerdi. Yaser onlara ne yapmak istediklerini sorduğunda Hz. Peygamberi işaret ederek, “Şu kişi Peygamber olduğunu iddia ediyor, biz onunla çarpışacağız” dediler. Yahudileri yakından tanıyan Yaser, Resulullahın yanına geldi ve ondan kendisine inandığı dini anlatmasını istedi. Efendimiz ona İslam’ın özünü anlattı. Yaser, Resulullahı dinledi sonra zihninde beliren o soruyu sordu:

Ya Resulullah ben siyah tenli, pis kokulu ve yoksul bir adamım. Şu Yahudilerle çarpışır ve ölürsem cennete girer miyim? Efendimiz ona yöneldi ve “Evet” dedi. Yaser bir anda duraksadı ve olduğu yerde donup kaldı. Zira anlatılan din kendisini teniyle ya da mülküyle değil sadece insani hasletleri ile değerlendiriyordu. Hiç tereddüt etmedi, şehadet getirdi ve Müslüman oldu.

 

Yaser statükocuların, para ve mevkinin körleştirdiği zorbaların baskısı altındaydı ve ikinci sınıf insan muamelesi görüyordu. Tabi olduğu din ise onu sadece inanç ve samimiyeti ile değerlendiriyor ve eylemleri ile izzetli kılıyordu. Yaser, Efendimize tekrar sordu: Ya Resulullah ben çobanım, şu hayvanlar benim yanımda emanettir, şimdi bunları ne yapayım? Efendimiz cevap verdi:

Onları karargâhından çıkar ve arkalarından bağır. Muhakkak ki Allah sana emanetini iade ettirecektir. Yani onlar sahiplerinin yanına döneceklerdir. Yaser yerden bir avuç kum aldı hayvanların üzerine attı ve hayvanları gitmesi için yönlendirdi. Ve… Hayvanlar kısa sürede sahiplerinin yanına döndüler.

Hayber’de savaş başladığında Yaser bir vakit dahi namaz kılma fırsatı bulamadan Yahudiler tarafından şehit edildi. Aşağılanan, dışlanan ve ikinci sınıf insan olarak değerlendirilen Yaser İslam’la şereflenmiş ve  insanlığın ulaşabileceği en üst mertebeye şehadet mertebesine ulaşmıştı… İşte Allah hakka tabi olan yiğitleri böyle ödüllendirir.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp