İletişimde ben dili

İletişimde ben dili


İletişimde ben dili

 

 

Aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi için fertlerin sağlıklı bir iletişim becerisine sahip olmaları gerekir. İletişim becerileri sadece ailede değil hayatın tüm alanlarında işimize yarayacak ve bizi başarıya taşıyacak formüllerdir. Aile içi ilişkilerde yaşanan sorunların en büyük nedeni ise eşlerin bu formülleri ciddiye almayıp sevgi ve şefkat gibi değerleri ayaklar altına almalarıdır.

Aile içi ilişkilerde yaşanan çatışmayı çözüme götürmek ve iletişim engellerini kaldırabilmek için ilk evvela eşlerin birbirlerini tanımaları, anlayabilmeleri ve farklılıklara saygı gösterebilmeleri gerekir. Fakat ne yazık ki toplumumuzda genellikle eşler ya da çocuklar ilişkilerini karşı tarafın duygularını dikkate alarak değil, sadece kendi duygu, düşünce ve beklentilerini merkeze alarak sürdürürler. Bunun sonucunda ise fertler çatışmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Peki, bu durumda ne yapabiliriz? Sorunun çözümü basit: Anlayış ve farklılıklara saygı ile yaklaşmak… Ancak eşler çözüm arayışlarını sürdürürken, kapıyı yanlış anahtarla açmaya kalkıyor ve bir türlü muvaffak olamıyorlar.

İletişim uzmanları aile içi ilişkilerin iyileştirilmesi için eşlerin empatik iletişim kurmalarının ve ben dili kullanmalarının gerekli olduğunu savunuyorlar. Ben dili sadece kişinin olayın kendisinde uyandırdığı rahatsızlığı ve aklından geçeni karşı tarafı suçlamadan ifade edebilmesi değildir. Bunun yanında karşı tarafa, “Seni anlayabiliyorum, duygularına saygı gösteriyorum fakat ben burada şunları hissettim” deyip, kişinin vicdanını harekete geçirebilmesidir. Eğer bunu yapmayıp karşı tarafa taş atmaya ve suçlayıcı bir yaklaşım sergilemeye başlarsanız, çatışmaya zemin hazırlamış olursunuz.

Eşinizle ilişkilerinizde sürekli şekilde rahatsızlığınızı ya da tepkilerinizi ortaya koymaya, “Ben böyle istemezdim, ben bunu yapabilirim, ben böyle düşünüyorum, bence böyle olmalıydı” gibi bir yaklaşım sergilerseniz karşı tarafta rahatsızlık uyandırır ve ateşe körükle gitmiş olursunuz. Zira burada siz karşı tarafı yok saymakta ve sadece kendi duygularınıza odaklanmaktasınız. Sizin bu tavrınız karşısında eşiniz de kendi düşüncelerini ortaya koymaya ve direnç göstermeye başlayacaktır. Zira bu yaklaşımınızla farkında olmadan , “Seni önemsemiyorum, çünkü benim düşüncem daha doğru” mesajı iletmektesiniz.

İletişimin olmazsa olmaz kaidelerinden biri de karşı tarafı anlamak ve onun duygularına saygı göstermektir. O nedenle iletişime geçerken olayın sizde uyandırdığı duyguyu karşı tarafa doğru şekilde ifade edebilirsiniz ancak bunun yanında onun duygularını da dikkate almalı ve saygı göstermelisiniz. Ona değer verdiğinizi hissettirmeli ve sorunu anlayabilmesi için çaba göstermelisiniz.

Ben dili kullanmaktaki amaç karşı tarafı suçlamadan ve ona kendisini değersiz hissettirmeden, ilişkileri benmerkezciliğe dönüştürmeden iletişim kurabilmektir. Kişi burada sizin niyetinizi ve destekleyici yaklaşımınızı hissedebilmeli ve kendini iletişime açmalıdır. Bunun için ifadelerinizi kullanırken oldukça hassas davranmalı ve kişinin sizi anlayabilmesi için bütün kapıları açmalısınız.

Ben dili iletişimde, kişinin kendini merkeze alıp ötekini yok sayması değildir. Aksine kişinin olayın kendisinde uyandırdığı şeyi karşı tarafı incitmeden aktarıp uzlaşı sağlamasıdır. O nedenle, “Sen böyle yaptığın için ben de böyle yaptım, böyle hissettirdiğin için böyle oldu” gibi ifadelerden kaçınmak gerekir. İnsani ilişkilerinizde hissettiğiniz duyguya yer vermeniz, karşı tarafın empati kurmasını, sizi anlamasını kolaylaştırırken bu duyguyu senin yüzünden hissediyorum yargısının oluşmaması gerekir. Buna engel olmak için ben dilini doğru kullanmak, karşı tarafa kendini suçlu hissettirecek yaklaşımdan kaçınmak gerekir. Zira bir kişi sizin incinmenize sebebiyet vermiş olabilir ancak böyle durumlarda nasıl davranacağınız, nasıl bir yaklaşım sergileyeceğinize siz karar vereceksiniz.

Söz iletişimin en önemli öğesidir. O nedenle sözü kullanırken büyük bir titizlik göstermeli ve kalpleri onarmalı, fethetmelisiniz. Eğer isterseniz bunu başarabilirsiniz.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp