İçimizdeki yaralı çocuk

İçimizdeki yaralı çocuk


Gereksiz alınganlıkları ve bitmek bilmeyen beklentileri ile ortamın havasını kirleten kimseler, olayları iç dünyalarındaki incinmiş ve sevgiden mahrum bırakılmış çocuğun bakış açısı ile değerlendirir ve ihtiyaçlarına ulaşmaya çalışırlar. Dostlarınızla bir araya gelip, hoşça vakit geçirmek istersiniz fakat o sizin bakışlarınızdan, sesinizin tınından, ifadelerinizden yarasını kanatacak bir anlam mutlaka çıkarır ve ortamı gergin bir hale getirir. İncinmiş çocuk birikmiş acılarını silmek ve ihtiyacı olan sevgiye ulaşmak istemektedir.

 

Travma kalıntılarının arasına gizlenmiş olan çocuk her şeyi siyah görmekte ve insanların bakışlarından, duruşlarından ifadelerinden negatif anlamlar çıkarıp yarasını kanatmaya devam etmektedir. Çocuk sevgiden mahrum bırakıldığını ve sevdiklerinin kalplerinden sürgün edildiğine inanmış ve bütün neşesini kaybetmiştir. Çocuk travmaların enkazı altında kalmış ve bu karanlık dehlizden kurtulmak istemektedir.

 

İçimizdeki yaralı çocuk için zaman hiçbir şeyin ilacı değildir, viraneye dönmüş bir duvar gibidir çocuk ve bu durum kaygı, güvensizlik, alınganlık ve depresyon şeklinde ortaya çıkarak kendini belli etmektedir. Çocuk hayatının en kritik döneminde varlığını onaylayacak ve ona değerli olduğunu hissettirecek bir ebeveynden yoksun kalmış, kanatlarını her çırptığında susturulmuş ve karanlık bir hücreye hapsedilmiştir. Çocuk sevgiyi kaybedince iç ve dış tehditlere karşı savunmasız hale gelmiş ve kendisine bir koza örerek korunmaya çalışmıştır. Kanatları kırılmıştır çocuğun ve yollar gözünde büyüdükçe büyümüştür. Sesini duyurabilmek için alınganlık göstermekte, yüzünü asmakta ve yersiz tepkilerle varlığını hissettirmeye çalışmaktadır. Çocuk kırılan kanatlarını onarmak ve ufuklara doğru yolmak için çaba sarf etmektedir ancak sesini kimseye duyuramamaktadır.

 

Çocuk fiziki olarak gelişimini sürdürebilmek için ihtiyacı olan gıdalara ulaşmak zorundadır, duygusal olarak gelişmesi ve olgunlaşması için ise sevgiye ihtiyaçlıdır. Sevgi çocuğun duygularını büyüten ve geliştiren bir besindir ve eğer bu noktada yeterince beslenememişse şartlar ne olursa olsun ihtiyaçlarına ulaşabilmek için arayışlarını sürdürecektir.

 

Dünya aynı tempoda dönmeye devam eder, güneş vaktinde doğar ve batar, mevsimler gelip geçer içimizdeki yaralı çocuk ise sevgiye ulaşabilmek için kapıları zorlamaya devam eder. Çocuk tedirgindir, sizin yüz ifadenizi, mimiklerinizi kendince okur ve sevilmediğini, değer verilmediğini düşünüp alınganlık gösterir. Çocuk ördüğü kozayı delmeye ve sesini duyurmaya çalışmakta ve muvaffak olamamaktadır.

 

Hepimiz iç dünyamızda büyüttüğümüz yaralı çocuklarla yaşıyoruz ve onları teskin etmek yerine seslerini kısmaya çalışıyoruz. İncinen ve yalnızlığa terk edilmiş çocuk için yıllanmış acılarla yüzleşmek ve örselenen duyguları onarmak elbette kolay olmayacaktır ancak değişime karar vermek ve o çocuğa kırgınlıklarını, çıkmazlarını, yalnızlığını anlıyorum ve sana değer veriyorum deyip şefkatle sarılmak gerekir.

 

Erişkin bedenine sıkışan yaralı çocuk sevginin kaynağının aldığı nefes kadar yakınında olduğunun farkında değildir o yüzden çözümü hep ötelerde arar. Yaralı çocuk kabuk bağlayan yaralarını kanatacak söz ve eylemlerden, tarafına yöneltilecek eleştirilerden ve anlaşılamamaktan korkmaktadır. O yüzden onunla muhatap olduğunuzda lütfen sesinizi yükseltmeyin, onun zayıflığını yüzüne vurmayın, kulağına eğilin ve hak ettiği sevgiyi fısıldayın.

Google+ WhatsApp