Hişam El-Haşimi’nin öldürülmesi

Hişam El-Haşimi’nin öldürülmesi


Hişam El-Haşimi, Irak’ta siyasi konular ve özellikle içerdeki silahlı milis grupları hakkında detaylı bilgilere sahip olan uzman bir araştırmacı ve yazardı. 47 yaşındaki Haşimi 6 Temmuz akşamı bir televizyon programından evine döndüğünde, iki ayrı motosikletle evinin önüne gelmiş olan ve kapısında bekleyen kişiler tarafından namlularına susturucu takılmış silahlarla ateş edilerek öldürüldü. 

Haşimi’nin karanlık bir cinayetle öldürülmesi olayı Türkiye’de çok fazla gündem oluşturmadı ve tartışılmadı. Sadece bazı haber kaynaklarında haber olarak verildi ve cinayetin arkasında kimler olabileceğine dair birtakım tahminlerden söz edildi. Ama Arap medyasında bu olay bayağı gündem oluşturdu ve etraflıca konuşuldu, tartışıldı. 

Haşimi katıldığı son televizyon programında da “Katyuşa Hücreleri” adını verdiği birtakım gizli grupların Irak’ta, başta ABD büyükelçiliği olmak üzere muhtelif diplomatik temsilciliklere füze saldırıları düzenleyerek ülkenin güven ve istikrarına zarar verdiklerini dile getirmiş, bu saldırıları düzenleyenleri eleştirmişti. Belli ki hedefinde başta Haşdi Şa’bi olmak üzere İran’la irtibatlı ve bu ülkenin Irak’taki resmi siyasetinin gerilla gücünü oluşturan milis grupları vardı. O yüzden cinayetin arkasında da bu örgütlerin olabileceği yönündeki tahminler öne çıktı. 

Irak’ın mevcut başbakanı Mustafa Kazımi cinayete tepkili olduğunu ortaya koydu ve bu yüzden üst düzey bir emniyet yetkilisini de görevden aldı. Kazımi cinayetle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Suikastlerin Irak’a geri dönmesine izin vermeyeceğiz. Bütün silahlı güçleri devlet altında toparlamaya çalışıyoruz. Böylece hiçbir kuvvet, hukuk devletine karşı çıkamayacaktır” ifadelerine yer verdi. 

Siyasi konularda etkili yorumlarıyla öne çıkan Haşimi daha önce de ülkede mezhep ayrımcılığına ve bölünmelere sebep olduklarından dolayı Şii milis gruplarını eleştirmesi yüzünden dikkatleri üzerine çekmişti. 

Ancak sadece Şii milis gruplar değil Irak’taki farklı silahlı gruplar hakkında da araştırmalar yapmış ve bunları kitap olarak yayınlamıştı. Kitaplarının arasında “IŞİD’in Dünyası”,  “Irak’taki El-Kaide’nin Tarihi”, “IŞİD’in İçerden Örgütlenmesi” gibi eserlerini sayabiliriz. Fakat o Şii milis grupları hakkında da derin bilgilere sahipti ve öldürülmesinden kısa bir süre önce Haşdi Şa’bi’nin örgütsel yapısıyla ilgili bir kitabı yayınlanmıştı. Bu kitapta örgüte bağlı farklı birimler hakkında tafsilatlı bilgilere yer vermişti. Ayrıca örgüt içindeki birtakım çözülmeler, kırılmalar hakkında da önemli bilgileri açığa çıkarması dikkat çekmişti. 

 Silahlı gruplar hakkında ayrıca gerek Irak içinde ve gerekse dış dünyada neşredilen muhtelif periyodik yayınlarda da makaleleri yayınlandı. Bunun yanı sıra devletin teröre karşı mücadele organlarına da danışmanlık görevlerinde bulundu. Ayrıca bazı uluslararası araştırma şirketleriyle de birlikte çalıştı. HRW’nin raporlarında da onun araştırmaları önemli ve güvenilir kaynak olarak kabul ediliyordu. O yüzden uzmanlık alanında önemli bir otorite olarak görülen biri olmuştu. 

Hişam El-Haşimi, Saddam döneminde muhalif bir örgüte mensup olma suçlamasıyla hapse atılmış ve 2002 yılında yani ABD’nin Irak’ı işgal etmeye başlamasından bir yıl önce serbest bırakılmıştı. 

Kendisini tanıyanlar aslında onun çözülmesi zor bir denklem gibi biri olduğuna dikkat çekiyorlardı. Silahlı örgütler hakkındaki bilgilerini bazı çok özel ilişkilerinden yararlanarak derlediği tahmin ediliyordu. Çünkü kitaplarında bu örgütlerin iç yapılanmaları hakkında bayağı ayrıntıya dair bilgilere yer veriyordu. 

Şimdi onun öldürülmesi olayı da Irak hükümetinin çözmekte zorlanacağı bir denklem gibi görünüyor. Bakalım Başbakan Kazımi bu olayı tam olarak aydınlatabilecek ve cinayetin arkasında duranları kesin bir şekilde ortaya çıkarabilecek mi? Veya hâlâ Irak üzerinde etkisi olan küresel ve bölgesel güçler buna müsaade edecekler mi?

Google+ WhatsApp