Hayırda yarışan kadınlar

Hayırda yarışan kadınlar


Hayırda yarışan kadınlar, imkânları ne olursa olsun, motivasyonlarını hiç kaybetmez ve hikâyeleri sadece romanlarda geçen çocukların umudu olurlar. Hayır çarşılarının işleyiş sürecinde aktif olarak rol alan kadınlar, evlerinde edindikleri tecrübelerini hayra çevirerek önemli bir boşluğu doldururlar. Hayırda yarışan kadınlar hiçbir itici güce ihtiyaç duymaz, hiçbir övgü beklemezler. Onlarca çocuğun yüzünde tebessüm açtıran kadınlar, tevazudan ödün vermez ve başlarını eğip, varlıklarını hiç hissettirmeden geçerler.

 

İnsanı maddi kazanımları üzerinden değerlendiren kapitalist sistemin göremediği bir başarının sahibidir onlar.  Attıkları her adımının mükâfata tabi olduğunu bilirler ve yol boyunca kendilerine eşlik edecek meşakkatleri sabırla savıp hallerinden hiç şikâyet etmezler. Hayra niyetlenip evlerinden çıkarlar ve hiçbir isteksizlik hiçbir bezginlik ve yorgunluk hissetmezler, aksine attıkları her adımda daha da güçlenirler. Kadınlar kibrin ve bencilliğin dehlizlerinde kaybolmuşların kıyıya ittiği, yok saydığı, umursamadığı kimselere ulaşabilmek için yaz kış demeden çalışır ve Allah’ın yardımını elleriyle tutarcasına hissederler. Zaman akar ve meşakkatli yolculuğun sonunda kalpler birleşir ve sevgi galip gelir.

 

Kadınların el emeği ile şekillenen hayır çarşıları tahayyül ettiğiniz gibi uzağınızda değildir, aksine evinizin hemen yanında, birkaç sokak ötenizde ya da şehrin en işlek caddelerinden birinde karşılaşırsınız bu çalışmalarla. Kıyısından geçerken lütfen kayıtsız kalmayın, yardıma dahil olun ve çocukların mutluluğunda payınız olsun. Hayra vesile olan şahısların kim olduğunun önemi yoktur, hayır için atılan her adım aynı yöne doğru ilerler burada maksat ihtiyaç sahibinin gözlerinde açan umut ve neşedir.

 

Hayır çarşılarında aktif olarak çalışan kadınlar el emeği ürünleri, çeyizlik malzemeleri, mutfakta özenle hazırlanmış atıştırmalıkları, tarhana, reçel, konserve gibi ürünleri itina ile düzenlenmiş ve hazır hale getirmişlerdir. Buradan alış veriş yaparak hem hayra vesile olur hem de ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz. Benim yaptığım alış verişten ne çıkar demeyin önemli olan niyetiniz ve çabanızdır. Önemli olan hangi safta yer aldığınızdır.

 

Hayırda yarışan kadınlar kurulmuş bir saat gibidirler. Sabah erken bir vakitte kalkar ve hastalıklarını, meşgalelerini, dünyevi sıkıntılarını ve bitmek bilmeyen telaşlarını unutur ve yola revan olurlar. Birbirlerinin hikâyelerini hiç tanımayan kadınlar iyilikte birleşmiş ve omuzladıkları yükü birlikte taşımaya karar vermişlerdir.

Google+ WhatsApp