Hayattan esintiler

Hayattan esintiler


Beşerî sistemlerin bir çıkar çatışmasından ibaret olduğunu ifade eden Aliya İzzetbegoviç, huzurlu ve yaşanabilir dünyanın inşa edilebilmesi için ahlâk merkezli bir siyasi anlayışın hâkim olması gerektiğini ifade eder. Ahlâki değerlerin kişisel ve toplumsal düzenin istikrarını sağlayan bir denge olduğunu belirten Aliya İzzetbegoviç, bunu şöyle bir metaforla açıklar: “Hayatımı riske atarak komşunun çocuğunu kurtarmak için yanan eve girip, kucağımda ölmüş çocukla dönersem neticesiz kalan hareketimin kıymetsiz olduğu söylenebilir mi? Söylenemez zira böyle bir fedakârlığa ve netice vermeyen bu teşebbüse kıymet veren şey ahlâktır…” Söz konusu metaforda da açıklandığı gibi ahlâk çağlar ötesine uzanan ve geçerliliğini hiçbir zaman kaybetmeyen üst bir değerdir. Ve kişi adaletin tesisi için niyet edip harekete geçmişse sonuç ne olursa olsun buradaki niyet kıymetlidir. Böyle durumlarda sonuca değil üretilen değere odaklanmak gerekir.

 

Aliya İzzetbegoviç, ahlâkın bütün insanları kuşatan evrensel bir güç olduğunu açıklar ve Müslümanların köklerine dönerek bu değerleri güçlendirmeleri gerektiğini ifade eder. Köklerinden ayrılan ağacın hayatta kalamadığı gibi kültürel dinamiklerine yabancılaşan fertlerin de hayatta kalma şanslarının olamayacağını vurgular ve Müslümanlara çağrıda bulunur.

 

Aliya İzzetbegoviç’in yanan eve yardım için giden kişinin duyarlılığı üzerinden açıkladığı merhamet, dayanışma, şefkat gibi değerler sadece insan için değil bütün canlılar için hayati önem taşımaktadır. Fakat bugün ne yazık ki bütün dünyayı etki altına alan seküler kültür,  bireyleri bu değerlerden uzaklaştırarak adeta robotlaştırdı. Karanlık tünellerden geçiyoruz ve başımızı hangi yöne çevirsek yanan hanelerle karşılaşıyoruz, çocuklar, gençler, yaşlılar kurtarılmayı bekliyor fakat bakıyoruz, görüyoruz ve hiçbir şey olmamış gibi yola devam ediyoruz.

 

Kapitalist sistemin şekillendirdiği bireyler ahlâki değerleri bir kazanım olarak görmüyor dolayısıyla iyiliği ödüllendirmiyorlar. Ölümü göze alarak yangın mahalline dalan kişinin sergilediği tavır bugünün çocuklarına göre hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü kapitalist sistem varlığını maddi güç üzerine kuruyor ve fertleri yüreklerinde taşıdıkları ile değil ceplerindeki ile değerlendiriyor.

Google+ WhatsApp