Hayatın karmaşasında var olma

Hayatın karmaşasında var olma


Hayatı anlamlandıran sağlıklı bir yolculuk ve onun sonuçlarıdır. İnsanın yol veya hayat niyeti önemli. Kişi yönünü güzellikler ve iyilikler üzere niyet ederse sonuçları da ona göre olur. Başlangıç ve niyet insanın ne yapmak istediğini belirler. Bilinçli yaşamadır bu.

 

Başkalarının niyetine değil de kendi niyetine ve tutumuna bağlı oluş hayata veya yola hazırlıklı kılar.

 

Karmaşalar insanın niyetini bozabilir, yön tayinini engelleyebilir, karmaşaya itebilir. Bunlar insan için her zaman olabilecek durumlar. Sonuçta insanı yoldan çıkaracak birçok şey veya neden belirir, o zaman insan zihni karışır.

 

İbadetlerimize niyet ile başlarız. O an ne yapacağımızın bir kararıdır bu. Gündelik hayatımızda da böyledir. Sabah evden çıkarken besmele ile sağ adımımızı atarak başlarız. Bu bir niyettir.

 

Gündelik hayatın her anında insanın besmele ile olması onu daha bir dikkatli olmaya yöneltir. Manevî bir oluş ve bağlılık. İnsanın üstünde var olan güç, ilâhî irade. İnsanın kendini bir kul olarak bilmesi. İnsanın varlığı ve gücü kendiyle sınırlı. Batı’nın içine düştüğü tuzağın uzağında.

 

İnsan ölümlü, yapıp edecekleri bu dünya ile sınırlı. Yaş aldıkça ve takati azaldıkça gücü de azalır. İnsan kendini olduğundan farklı bir güç olarak görür ve hayata böyle bakarsa başkalarına hükmetmeye başlar. Bu da sınırları aşınca zalimleşir. Zalim hayatta sınır tanımaz bütün sınırlar kendi iradesine bağlıdır.

 

Dünyaya egemen olan bu anlayış insanları mutsuz ve huzursuz kıldı. Üstesinden gelemiyor. Aşma çabası yeterli olmuyor. Bunu aşabilmesi içini zihnî karmaşadan kurtulması, kendi iradesiyle var olma bilincinde yaşamasıdır.

 

Mazlumların işbirliği zalimleri ürkütür. Mümkün olduğunca onları denetim altında tutar, kendince yönlendirir. Halk, Osmanlı sultanlarına Cuma selamlıklarında veya halkın arasına çıktıklarında “Mağrur olma Padişahım senden büyük Allah var…” diye seslenirler hep bir ağızdan. Bu çınlayan ses bir slogan değil bir hatırlatıştır, bir uyarıştır. Halkın kendine de olan güvenidir. Eğer bir halk sultana, yönetene bir uyarıda bulunamıyorsa o zaman yönetenin iradesi baskındır, kendini her şeyin üzerinde görmesidir.

 

Karmaşayı giderecek olan bilinçli topluluklardır. Azdan çoğa yol alan birlikteliklerle olur. Allah’ın kendisine bağışladığı sınırlar dahilinde. Sesiz kalmak, müdahil olmamak insanın kendine zulmüdür.

 

Şeytan insanın ruh damarlarında gezinir. Görünür olmayan bu varlık insanı her an asıl niyetinden vazgeçirebilir. İnsanın kendi kendine tuzağı hâline dönüşür.

 

Şeytan asıl büyük günahkâr ve sapkın. İnsanı yoldan çıkarmakla görevli. Karmaşa en çok da onun işini kolaylaştırır. Karmaşayı oluşturanlar şeytanların yardımcılarıdırlar.

 

Karmaşa ve kaostan uzak durma insanın sağlıklı düşünmesini sağlar. Asıl niyeti doğrultusunda yol almasına yardımcı olur.

 

Her dönemin karmaşasını oluşturan güçleri var. Onlar kendilerini şeytanların yolunda bulurlar. Öte korkuları olmaz. Bu dünyalık olan her olumsuzluk onların işine yarar. Bunun içinde karmaşa ve kaos oluşturma onların asıl işidir.

 

Salih olma, güzelliklerin peşinde koşma insanı sağlıklı bir yola koyar. O da niyetine uygun olarak yolculuğunu sürdürür. Peşinde bıraktığı her güzellik, iyilik ve doğruluk tohumları filizlenir boy verir. Hayırlı olan yolcular önlerine ve yönlerine bakarlar. Geriye bakmak oyalanmadır, zaman kaybıdır. Bu, kimi zaman insanın gurura kapılmasına neden olur. Gurur insan için tehlikeli bir yol ve uçurumdur.

 

Güzel insanlar zaman kaybetmeden azimle yolculuklarını sürdürürler. Güzel ve iyi dostlar edinirler. Güven verirler ve güven duyulacak dostlara sahip olurlar.

 

Not: “Hayallerle Gerçekler Arasında” yazım sehven ikinci kez yayımlanmış. Bundan dolayı okurlarımdan özür dilerim. A. H. H.

Google+ WhatsApp