Hayatımıza dokunan şahsiyetler

Hayatımıza dokunan şahsiyetler


1960’lı yıllardan günümüze kadar hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan Şule Yüksel Şenler vefatının 2. sene-i devriyesinde hayırla yâd edildi. Şule Hanım’ın davaya adadığı hayatı bütün yönleri ile ele alınarak değerlendirildi ve dualar yapıldı.

 

Şule Yüksel Şenler ablamızla tanıştığımda lisede bir öğrenciydim ve karşılaşmamızda ilk dikkatimi çeken şey nezaketi ve kendine has üslubu olmuştu. Kendisi Fatih Çarşamba’da hizmet veren iki medresenin kurucusu ve sorumlusuydu ve bir yaz döneminde bu kurslardan birinde kalmış, kendisini daha yakından tanıma şansı bulmuştum.

 

Hatırlayacağınız üzere 90’lı yıllar ve öncesinde dindar kesim laik Kemalistlerin baskıları altında ağır imtihanlardan geçmekteydi. İslam’ı yansıtan her türlü ifade, eylem ve simge suç olarak görülüyor ve dindarlar baskı ve dayatmalara maruz kalıyorlardı. Elbette böyle bir süreçte hakkın tebliğini yapmak sanıldığı gibi kolay olmayacaktı ki Şule Hanım bu süreçte bedel ödeyen ve cesareti ile dindar hanımlara rol model olan bir şahsiyet olarak öne çıkmıştı.

 

Tarihe iz bırakan kişilerin hayatımıza etkileyen bir yanları mutlaka vardır; kimileri haksızlık karşısında gösterdikleri olağanüstü cesaretleri ile kimileri ilmi çalışmaları ile kimileri sabır ve paylaşımları ile yer edinir hafızamızda. Şule Yüksel’in belleğimde kalan en belirgin özelliği ise nezaketi ve güçlü bir iletişim becerisine sahip olmasıydı ki, bugün bu değerlerin yoksunluğunu bariz şekilde hissediyoruz.

 

Geçmiş dönemlerde hocalarımız yüksek bir kürsüden cemaate hitap eder, onları azarlar, aşağılar, suçlar ve kalplerine korku salarak sohbeti tamamlarlardı. Sohbet bittiğinde insanlar suçlu bir çocuk gibi başlarını eğer ve gözlerindeki yaşama sevincini kaybetmiş vaziyette evlerinin yolunu tutarlardı. O zamanlar hocaefendilerin bu katı ve itici üsluplarını insanlarla ilişkilerinde şefkati merkeze alan Hz. Peygamberin üslubuyla bağdaştıramaz ve nedenini anlamaya çalışırdım. Şule ablamız insanlarla ilişkilerinde sergilediği anlayış ve şefkati ile zihnimdeki bu bulanıklığın dağılmasına yardımcı olan bir hanımdı. O muhatabını incitmemeye özen gösterir ve ifadelerinde kullandığı kelimeleri itina ile seçer, umut verirdi. İyi bir dinleyiciydi, insanları sabırla dinler, anlamaya çalışır ve geribildirimler vererek desteklerdi. Şule Hanım iletişimi güçlü ve vicdani duyarlılığı yüksek bir şahsiyetti bu yönüyle döneminde farklı kesimlerden birçok hanıma ulaşmış ve destek vermişti.

 

Günümüzde iletişim sorunları hemen her alanda karşımıza çıkıyor ve etkin bir iletişimin sağlanması için çalışmalar yapılıyor ancak insanın sadece maddi yanını dikkate alan ve hak ettiği değeri veremeyen bir bakış açısı ile yol almak mümkün olmuyor. O yüzden iletişim sorunları gündemimizden hiç düşmüyor.

Google+ WhatsApp