Hayaller Dünyası

Hayaller Dünyası


İnsanın düşünme dünyası. Arzulanan, hedeflenen varılmak istenen sonsuzluk ufku. Bu oluş anında insana uç gibi görünse de, insan kendini hayal dünyasına odaklayınca varamayacağı bir yer yok gibidir. Batı düşüncesinde ütopya. Olması mümkün olmayan düşünüş tarzı.

 

Hayal dünyası zengin milletiz. Milletimizin hayal, duygu ve düşünce dünyası yoğun. Masal dinleyen milletiz. Gerçekte yaşanan hayatın ötesinde bir hayat hayal etmeyi yaşamadır.

 

Masallardaki Kaf Dağı imgesi insanı aşamayacağı bir yer, hayal ötesi. Hayallerimizi kimi zaman rüyalarda yaşarız o kısacık anda. Kimi zaman bunu haz ile yaşar ve etkisinden kurtulamayız, kimi zaman dehşet içinde kalırız. Bunun etkisi de sarsıcı olur.

 

Düşler, hayaller insanı beklenmedik bir zamanda insanı gerçeğiyle buluşturur. Belki düşünülmeyen ve hayal edilmeyen şeylerle de buluşulur.

 

İnsan kaderinin belirleyicisi değildir. Kader gelecekte yaşanan adına kaza denen olgu. Yani oluş. Mukadder olunanın tecellisi.

 

Bir insan doğduğu ve büyüdüğü yerde kalınca hayalleri orayla sınırlı kalır. Bazen da hayat onu bir yerlere doğru götürür. O zaman onun hiç düşünmediği, bilemediği şeylerle buluşturur.

 

Hayal etmenin ne bir okulu ne de özel bir ortamı var. İnsanın kendi başına kendince tasarladığı, düşlediği durum olur.

 

Ufku ve dünyası açık olanlar büyük oluşlara kendilerini odaklarlar. Kendilerine hedefler koyarlar. Hayattaki yolculuklarında buna doğru adım adım giderler.

 

Dar dünya içine sıkışanlar ya da bunu aşma imkânı olmayanlar oldukları yerde kalakalırlar. İnsanın çabası, bilgi edinmesi ve bir zengin ortamının oluşu onu bir yerlere doğru götürür.

 

Bir köyde doğarsınız, oradan çıkışınızın birçok nedeni olabilir. Okumak için köyünüzden çıkar bir kentte yatılı ya da özel bir durum ile tahsil görebilirsiniz. O kentten bir başkasına geçersiniz. Eğitim döneminiz bitince mesleğiniz gereği bir yere atanır ya da kişi kendine göre bir yer ve bir iş tercihinde bulunabilir. Hayat orada devam ederken veya bir süre sonra takdir mukadder olanla buluşturur. Bunu kişinin kendisi takdir edemez. Takdir olunan gelir bulur.

 

Meslek, iş hayatı, evlilikler, arkadaşlıklar ve dostluklar edinilir. Bu giderek insana açılım ve çevre kazandırır.

 

Büyük oluşlar büyük düşünenlerce gerçekleştirilir. Hayallerini büyük ve sonsuz olanlar gerçekleştirir.

 

Hayatta tıkanıp kalanları da bekleyen anlar olur. Bu beklenmedik anlar geçmişte yaşanan hallerin bir dışavurumu olur. Her insanın kendine göre bir dünyası ve beklentileri var. Sıkışıp kaldığı dünyadan kurtulmanın hayallerini kurar, bazen çırpınır kurtuluş için. Kimi zaman onu aşması mümkün olmayabilir. Ama öyle bir zaman gelir ki; umudu tükendiği ve artık o daracık dünyasında sıkışıp kaldığı bir zamanda bir kapı kendiliğinden açılır. Bu insanı sonsuz bir mutluluğa erdirir.

 

Daracık dünyalarına sıkışanlar da kendilerine göre hayaller kurarlar, dalarlar. Rüya gibi olur kimi zaman kimi zaman da bir karabasan gibi yaşanır.

 

İnsanın olduğu yerde asla umut kesilmez. Her insanın bakış alanında bir dünya hedefi mutlaka var.

 

Büyük hayaller kuranlar büyük sonuçlar elde ederler. Onlar kimi zaman kahraman, kimi zaman sınırları aşar zalim olur.

 

Sevgide, huzur bulma hayali her insanın ideali. Bu, insan kendini bildiği andan itibaren başlar, ruh dünyasına uygun olanı bulur. Bazen da bulamayabilir. Bunlar insanı aşar çoğu zaman. Sonuçları belirleme insanı aşar genellikle.

 

Güzellikler, iyilikler üzerine kurgulanan bir hayal insanı sonsuz güzelliklere ulaştırır. Bu, kişinin hem kendisine hem de başkalarına güzellikler katar. Güzel ve iyi hayaller insanın tekinin kendisiyle sınırlı kalmaz. Hele sevgiye dostluğa ve içtenliğe gereksinimi olanlar için sonsuz bir güzellik olur.

Google+ WhatsApp