Hasan El-Benna’yı anarken

Hasan El-Benna’yı anarken


Dün yani 12 Şubat tarihinde İslam dünyası genelinde İmam Hasan El-Benna’nın şehit edilmesinin 71. yıldönümü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi ve ondan söz eden yazılar ve dosyalar yayınlandı. Biz de bu vesileyle bugün ondan söz etmek; onu, şehadetinin yıldönümü münasebetiyle gündeme getirmek ve yetişen nesle kazandırdığı şeylerin canlı tutulması için hatırlatmada bulunmak istiyoruz. 

 

İslâm ümmetinin ulusçu anlayışlarla ve birtakım entrikalarla dağılıp izzetini savunacak otoriteden yoksun bırakılmasından sonra yeniden bu izzete ve otoriteye kavuşması, İslâm ahkâmının hayata hâkim kılınması için başlatılan mücadelenin en önemli öncülerinden olduğu için haklı olarak “İmam” ve “Genel Mürşid” unvanı verilen Hasan El-Benna 1906’da Mısır’da doğdu. İlim ehli bir aileye mensuptu. Küçük yaşlarda İslami bilgi ve terbiyeyle donanan El-Benna, dininin gereklerini yerine getirme ve başkalarını teşvik ve uyarmada çok gayretliydi. Daha küçük yaşlardayken kardeşiyle birlikte Emr-i bi’l Maruf Cemiyeti’ni kurdu.

 

1929’da da merkezi İsmailiyye’de olan “Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin)” teşkilatını kurdu. Bir süre sonra Kahire’ye atandı. Dolayısıyla teşkilatının genel merkezi de Kahire’ye taşındı. Müslüman Kardeşler’in son derece ihlâs ve samimiyetle yürüttüğü çalışmalar Kahire’de ilgiyle karşılandı ve kısa sürede teşkilat çemberi büyük ölçüde genişledi. Teşkilatın çalışmaları sonucu Mısır’ın birçok yerinde enstitüler, okullar, hastaneler açıldı. Kahire’de günlük “İhvan-ı Müslimin” adlı bir gazete yayınlanmaya başlandı. Bu gazete Hasan El-Benna’nın minberi olmuştu. Teşkilat kısa sürede iyice genişledi ve İslâm dünyasına yayıldı.

 

O tarihte krallıkla yönetilen Mısır’da, kral ve hükümet bu teşkilattan endişe duymaya başladı. İslam âlemindeki Müslümanların hepsinin İslam prensiplerine bağlanarak beraber hareket etmeleri halinde dünyadaki mevcut stratejinin tersine döneceğinden korkan İngiltere, Fransa ve Amerika gibi emperyalist ülkeler de bu teşkilatın önüne geçilmesini istiyorlardı. Özellikle İngiltere bu teşkilatın dağıtılması için Mısır hükümetine baskı yapmaya başladı. Sonunda Mısır hükümeti bu hareketi yasadışı ilan etti ve çalışmalarını engellemeye başladı. Ancak tamamen kapatamadı. Teşkilatı kapatmayı ve etkisiz hale getirmeyi başaramayan zihniyet, liderini ortadan kaldırmayı planladı ve 12 Şubat 1949’da Hasan El-Benna Kahire’de sokak ortasında vurularak şehit edildi.

Google+ WhatsApp