Günün ışıkları

Günün ışıkları


Hakikatin ışıkları hiçbir zaman sönmez. Var olanın yok sayılması düşünülemez.

 

İslâm bir hakikattir. Sönmeyen bir hakikat.  Gün ışır, öylece devam eder. Havanın bulutlu, puslu ve hatta kimi zaman karanlık olması bu sonucu değiştirmez.

 

Zaman da insanlara yön verir. Rengini ve ruhunu katar. O ruhu bilinçle yaşayanlar için anlam kazanır.

 

Hakikatin insan ruhundan uzaklaşması insanların ruhunu karartır. Yanlışlara sürüklenir. Büyük dalgalar ile karşı karşıya kalır. Bunun içinde kalıp çırpınması onu zora sokar. Hakikat ışığına erenler, ondan nasibini alanlar zorluklarla karşılaşsalar da yolculuklarını sürdürürler. Olması gereken budur.

 

Yaşanmakta olan karmaşada, dalgalara kapılanlar gerçek ruhlarını yitirince yanlışlardan medet umarlar ve bu da onları uçurumlara sürüklenirler. Yanlışın bir hedefi olmaz, karmaşası olur. Bu yola düşenler bir daha da kurtulamazlar. İnsanlığa sunulanlar doğruluklar ve iyiliklerdir. İnsanın kendisinden kaynaklanan sapmalar olabilir, yanlışlar da. Olması gereken; bu, fark edilir edilmez ondan hemen vazgeçmedir yapılması gereken. Işığında var olması insanı güçlü kılar. Yolunu sağlıklı yürümesini sağlar. Ne yaptığını bilir, güven içinde yol alır.

 

Günümüz insanı neden güven vermiyor? Bu soruyu öncelikle Müslümanlara soruyoruz. Kendi dünyamızda insanımızın bu denli karmaşık ruh hâline bürünmesinin nedeni nedir? Geçmişi ya da gününde bulunanları sorgulamak sağlıklı bir sonuca varılamayabilir. İnsanın kendisinin yapıp edecekleri kendisini bağlar. Geçmiş yaşanmışlıktır ve bir örnektir. Oraya dönülemeyeceği bir gerçek. Bu bir gerçek ve asla yadsınamaz. O yaşanmışlıklardan ve örneklerden yararlanalar yanlışa düşmez. Bir kere düşülür ama asıl yönünü yeniden bulur.

 

İslâm insanlığın ışığı ve geleceği. Ondan kaçıp karanlığa yönelmek hem geleceğini hem de gününü karartır insanın. Günümüz insanlığının durumu bu. Bu elbette ki daha çok Müslümanların sorumluluğu. Çünkü o, hakikat ışığını benimseyen ve sorumluluğunu üstüne alandır. İslâm düşünce ve medeniyet ışığının varlığının bilincindedir. Bilinç varlık nedeni, var olma nedeni, farkında olma nedeni. Ey hakikat ışığına eren âşık, dünyanın büyülü hâlleri var. Günümüzde, teknolojinin, bilişimin, lüks ve konforun. İnsanın alnının teriyle kazandığı kutsal ekmeğin, emeğin, çile ve çabanın karşılığı farklıdır ve manevidir. Dünyanın kirine bulananların kurtuluş ve arınışı yeniden ruhuna kavuşmasıdır.

 

 

 

Ey hakikat ışığında olan âşık. Bu dünyanın aldanmışlıkları, süsleri, konforları seni yanıltmasın, yolundan alıkoymasın. Sen bildiğin yolda ol ve yürü. İnsanlığa hakikat ışığının öncüsü sensin. İslâm seninle bilinir ve var olur. Yanılsatan ve sahte olandan uzak dur. Dünya nimetlerinin tamahı bir yere kadar. İnsanın nefsini köreltmesi elbette hakkı. Fazla olanı fazladır, gereksizdir ve yüktür. Onun karşılığını veremeyebilirsin.

 

Senin aşk diline yabancı ruhlu şarkılar uymaz. Onlar seni tanımlamaz. Sen kendi dilini ve ruhunu bil yeter.

 

Sen varsan İslâm var olur, sen varsan hakikat ışığı parıldamaya devam eder, sen varsan insanlık huzur bulur.

 

Seni öldürmeye gelen sende kendini bulsun, dirilsin, hakikat ışığına o da varsın. Sen sadece bir neden ol. Neden olmak bir vasıtadır. Güç olan sen değilsin, sendeki hakikat ışığının nuru ve ruhudur.

 

Zor olana katlanmanın, yaşamanın, çile çekmenin elbette bir bedeli var. Bu bedel ister burada ister ötede olsun elbette gelir seni bulur.

 

Güzellikleri, iyilikleri ruhunda taşıyarak güç kazanırsın. Sen güçlüysen sende İslâm’ın gücü belirir. Çünkü sende İslâm belirir, onu temsil eden de sensin. Sen var ol ki İslâm var olsun.

Google+ WhatsApp