Gündemden Notlar

Gündemden Notlar


* ABD’nin güya parlamentosu niteliğindeki Temsilciler Meclisi’nin üyeleri işgalci İsrail rejiminin jandarmalığını gönüllü olarak yürütüyorlar. Daha önce işgal rejimi tarafından tutuklanan ve 16 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan ancak “Özgürlerin Vefası” olarak adlandırılan esir takasında özgürlüğüne kavuşturulan fakat Ürdün’e sürgün edilen Ahlam Et-Temimi’nin ailesi 38 yaşındaki kızlarının Amerika’ya teslim edilmesi için Ürdün’e yapılan baskılardan ve tehditlerden dolayı endişeli. ABD’nin Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’nden yedi üye yedi yıl önce özgürlüğüne kavuşan Ahlam Et-Temimi’nin şimdi de ABD’ye teslim edilmesi için Ürdün yönetimine bir mektup gönderdi ve teslim edilmemesi durumunda Ürdün’e bazı yaptırımlar uygulanacağı tehdidinde bulundular. İşgalci siyonistlerin Haaretz gazetesi mektup gönderen kişilerin Trump’a yakın duran üyeler olduğuna dikkat çekti. Temimi’nin ailesi Ürdün yönetiminden baskılara boyun eğmemesini ve kızlarının siyonist jandarması ABD’ye teslim edilmemesini bekliyor. 

* Darbeci general Hafter’e ait paralı milis güçleri açısından büyük önem taşıyan Vatiyye kampının Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler tarafından kuşatmaya alınması karşısında sıkışan ihanetçiler yine sivil yerleşim merkezlerini ve özellikle hastaneleri hedef alan saldırılar düzenlediler. UMH’nin ilerleme kaydetmesinde Türkiye’nin verdiği desteğin önemli rolü olduğunu düşünen Hafter güçleri şimdi bir yandan da Türkiye’ye yönelik tehditlerde bulunuyorlar. Ancak bu tehditlerini gerçekleştirmelerinin çok da kolay olmayacağını düşündüklerini sanıyoruz. Çünkü Türkiye’nin Libya’daki diplomatik ve ticari faaliyetlerini hedef alan saldırılarına karşı kendilerine çok sert bir şekilde cevap verileceğini biliyorlar. Ayrıca Hafter güçleri, Arap dünyasındaki bütün işbirlikçi rejimlerin desteğine rağmen hem askeri açıdan hem de siyasi yönden prestij kaybetmeye devam ediyor. 

* Irak’ta geniş bir siyasi çevreyle ilişki içine girerek ve hükümet kurma çalışmalarının başarısız olmaması için çok farklı siyasi oluşumlarla bağlantılar kurarak işbaşına gelen Mustafa El-Kazımi’nin iktidarı devralmasından hemen sonra gösteriler de başladı. Göstericiler Kazımi hükümetine en fazla bir ay içinde yerine getirilmesini istedikleri birtakım talepler sundular. Bunların içinde eski başbakan Adil Abdülmehdi’nin kendi döneminde yapılan gösterilere karşı şiddet uygulamasından dolayı yargılanması ve işlediği cinayetler sebebiyle cezalandırılması da var. 

* Yemen’de Güney Geçiş Konseyi’nin özerklik ilan etmesine rağmen Başbakan Muin Abdülmelik Said’in hükümetine bağlı güçler de sahadan çekilmedi ve GGK milislerine karşı savaşmaya devam ediyor. Bu yüzden özellikle güneydeki Ebin bölgesinde son günlerde ciddi çatışmalar olduğu ve hükümet güçlerinin ilerleme kaydettiği haberlerde dile getirildi. Bu arada BM Güvenlik Konseyi de GGK’yi özerklik kararından vazgeçmeye ve Riyad Anlaşması’na geri dönmeye çağırdı. Yemen Başbakanı Said, Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği GGK’nin özerklik kararından vazgeçmemesi ve bölgede kriz çıkarmaya devam etmesi durumunda kendilerinin ona karşı daha sert bir tavır sergileyeceklerini belirtti. 

* ABD Senatosu Uygurlara yapılan zulümden dolayı Çin’e yaptırım uygulanması yasasını ittifakla kabul etti. Senato daha önce Kasım 2019’da buna benzer bir yasayı kabul etmiş ancak  Temsilciler Meclisi yasada bazı değişiklikler yaparak yeniden Senato’ya göndermişti. Bugün bütün dünyanın koronavirüs belasıyla uğraşmak zorunda kalmasına sebep olan Çin maalesef kendisinin Sincan olarak adlandırdığı Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanlara korkunç bir şekilde zulmetmeye devam ediyor. Bu bir gerçek elbette. Ama maalesef öbür tarafta İsrail jandarmalığı yapan ABD’nin Uygurlara yaptığı zulümden dolayı Çin’e karşı aldığı tavır da tamamen siyasi hesaplarla bağlantılı. Gerçekçi ve samimi olmaktan uzak. 

Google+ WhatsApp