Goldman Sachs'tan dolar tavsiyesi:

Goldman Sachs'tan dolar tavsiyesi: "Satın..."

Yatırım bankası Goldman Sachs'tan dolar kuru ile ilgili yatırımcılara "satın" tavsiyesi geldi.

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını ülkelerin ekonomisini de derinden etkilemiş durumda. Uzmanlar dünyanın yeni bir ekonomik buhrana gireceğini belirtiyor. Türkiye için daha önce 2020 tahmininde eksi yüzde 5 küçülme öngören ünlü yatırım bankası Goldman Sachs’tan bu kez yüksek kur nedeniyle gündemde olan dolara ilişkin tavsiye geldi.
 
YATIRIMCILARA DOLARI SATIN TAVSİYESİ
 
Asya’da dolar endeksi 97.79’la marttan bu yana en düşük seviyesini yaşıyor. Dolardaki son durumdan sonra Goldman Sachs hafta sonunda yayınlanan müşteri notunda kademeli olarak doları satmalarını önerdi. 
 
Goldman uzmanları, dolar yerine Norveç Kronu önerdi.
 
Goldman FX araştırmaları birim direktörleri Zach Pandl, Kamakshya Trivedi ve ekip arkadaşları tarafından kaleme alınan raporda “Kısa vadede kalıcı bir dolar değer kaybı söz konusu değil, çünkü konjonktürel unsurlar hâlâ bu para birimini destekliyor” ifadeleri yer aldı.
 
 
Ancak rapora göre Batı ve bazı Asya ekonomilerinin kademeli olarak normale dönmesi ve kısıtlamaların kaldırıldığı ekonomide yeni enfeksiyonlarda kayda değer bir artış görülmemesi, yatırımcıları güvenli liman dolardan başka para birimlerine yelken açmaya ikna edecek. Avrupa Birliği’nin 750 milyar Euro’luk hibe paketinin de Euro’ya güç vereceği tahmin ediliyor.  

Google+ WhatsApp