Gidenlerin ardından

Gidenlerin ardından


Hayatımız türlü türlü imtihanlara gebe. Karşımıza ne zaman neyin çıkacağını bilemeyiz… Görüyorsunuz sokaklarımızda tehlike saçan bir virüs bütün hayatımızı nasıl da etki altına aldı.

 

Ölüm, hastalık, yoksulluk, yalnızlık, gurbet bütün bunlar aşina olduğunuz ve sabırla savdığımız imtihanlarımız. Acıya dair ne varsa birikir hayat arşivimizde. Fakat aşina olmadığımız, olamadığımız gizil bir tehlike ile karşı karşıyayız ki, bu durum hayatımızın şeklini tamamıyla değiştirdi ve bizi birbirimize yabancılaştırdı.

 

Ölümler, ölümler, ölümler… Kaç tanıdığı, kaç yakınımızı, kaç dostumuzu, kaç arkadaşımızı uğurladık ebediyete… Ve veda toplantılarına hiç alışamadık, yakınlarımızı uğurlarken o burukluğu hep yaşadık, acıyı yüreklerimizde taşıyamaz hale geldik.

 

Köşemde insana dair her konuya değinmeye ve ne olursa olsun yönümü haktan yana çevirmeye çalışan bir kardeşinizim. Ancak hiç bu kadar yoğun vefat yazıları yazmamış, birkaç ay önce yan yana geldiğimiz dostlarımızın buruk vedalarına yer vermemiştim. Acı boğazımda düğümleniyor, giden yakınlarımın hatıraları hayallerimden hiç gitmiyor. Gözlerim buğulanıyor, acıyı taşımakta zorlanıyorum… Ama başta da dediğim gibi hayatımızın nelere gebe olduğunu, hangi vakitte hangi imtihanlarla karşılayacağımızı bilemiyoruz.

 

Bir sonbahar sabahı art arda aldığım iki değerli insanın vefat haberi ile sarsıldım ve olduğum yerde donup kaldım. Doktor Hümeyra Öktem ve Milli Gazetemizin değerli yazarlarından Mevlüt Özcan ağabeyim hayata veda ettiler. Her ikisi de bu toplumun yetiştirdiği birer değerdi, her ikisi de hayatlarını İslam’a adamış birer dava insanıydı.

 

Doktor Hümeyra Öktem Hanımla 25 yıl önce eşimin rahatsızlığı vesilesi ile tanışmıştık. Özel Fatih Hastanesi’nde hekimdi ve muhafazakâr camianın yakından tanıdığı bir simaydı. Hastanın kontrollerini yaparken bizimle uzun uzun sohbet eder Resulullaha olan sevgisinden bahsederdi. Hastalarıyla yaşadığı hatıralarını anlatır ve sabrı tavsiye ederdi. Hümeyra ablamız hastalarıyla ilişkilerinde son derece müşfikti ve hastaya yardımcı olabilmek için büyük bir fedakârlık gösterirdi. Kapısından içeri girdiğimizde hemen kalkar, hal hatır sorar ve bize kendimizi iyi hissettirirdi. İfadelerinde Allah’ın rızası olurdu hakkı ve sabrı tavsiye eder ve muhatabına değer verirdi. Kendisi epey zamandır dilinden hiç düşürmediği Resulullahın yurdunda Mekke’de yaşıyordu ve orada vefat etti. Rabbim rahmeti ile kuşatsın.

 

Dr. Hümeyra ablamız tevazu kokan siması ile hafızalarımızda hep var olacak…

Vefatıyla hepimizi hüzne boğan ikinci kişi ise gazetemizin yazarlarından değerli ağabeyim Mevlüt Özcan oldu. Mevlüt Özcan ağabeyimizle karşılaştığınızda hiç konuşmasanız dahi kalbindeki şefkat ve merhameti yüzünden okuyabilirdiniz. Sakin bir ifade tarzı vardı ve sorulan her soruya sabırla cevap verirdi. Yazıları ve eğitim seminerleri ile insanları hakka davet eden ve hayatını hizmete adayan değerli bir ilim adamıydı o.

 

Mevlüt Özcan bir dava insanıydı, ömrünü vaktini İslam’a adamış bir şahsiyetti. Kendisini zaman zaman arar ve özellikle fıkhi konularda aklıma takılan soruları sorardım. Her seferinde sabırla cevap verir ve yardımcı olurdu. Vefatını öğrendiğimde telefonumu aldım ve ismi ile kayıtlı bulunan numaraya göz attım… Yakınların vefatından sonra geride kalan kimlik kartları, telefon numaraları varsa sosyal medya hesapları yüreğimde tarifi mümkün olmayan bir acıya dönüşür. Sessizliğe çekilir ve adına hayat dediğimiz şeyi anlamaya çalışırım… Düşünün aradığınızda artık bu telefonun sahibi ses veremeyecek ve onunla bu dünyada bir daha karşılaşamayacaksınız… Ve dünya ile ilişkileri kesilenlerin itina ile sakladıkları bu araçlar hatıralar arasındaki yerlerini alacak.

 

Rabbim Mevlüt Özcan ağabeyime rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah…

Google+ WhatsApp