Gençler söz dinlemiyor 'Onlar örnek alınmazsa sonumuz felaket!'

Gençler söz dinlemiyor 'Onlar örnek alınmazsa sonumuz felaket!'

Koronavirüsle mücadelede 1 Haziran'dan itibaren başlayan normalleşme süreci sonrası ülke genelinde bir gevşeme yaşandı. 48 ilde maske zorunluluğu getirilirken, bu kurala en çok 65 yaş ve üstünün uyduğu görüldü. Risk grubunda olmamanın rahatlığını yaşayan gençlerde “Bana bir şey olmaz” diyenlerin oranının yüksek olduğu görüldü.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun son toplantısında 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı uygulamasının kaldırılmasından sonra, yapılan gözlemler masaya yatırıldı.
 
Kurul üyeleri, özellikle büyükşehirlerde 1 Haziran’da başlayan yeni normal hayata ve salgınla mücadelede tedbirlere en fazla 65 yaş üstü vatandaşların uyduğuna yönelik tespitleri paylaştı.
 
habere göre: Gençler arasında ‘bana bir şey olmaz’ algısının oluşturduğu ‘Öz güven patlaması’ nedeniyle maske ve fiziki mesafe kuralına uyumun düşük aldığı belirtildi. Üyeler “Virüsle mücadelede 65 yaş üstü daha dikkatli davranıyor. 
 
Maske ve mesafe kuralına en çok onlar uyuyor. Gençler bu konuda daha duyarsız. Âdeta öz güven patlaması yaşayıp ‘Ben gencim bana bir şey olmaz’ algısı nedeniyle fiziki mesafe ve maske takma kuralına uymuyor. Toplumda, kurallara uymayanların oranı %20’nin üzerinde, bu kesimin büyük bölümünü de gençler oluşturuyor. Parklarda bahçelerde, sokaklarda maskesiz dolaşanları görüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Toplum Bilimleri Kurulunun virüsle mücadele konusunda alınan tedbirlere uyumun artırılması konusunda farkındalık çalışmaları yapacağı ifade edildi.

Google+ WhatsApp