Fikir uyuşmazlığımız vardır diyor herhalde

Fikir uyuşmazlığımız vardır diyor herhalde


Gündeme dair haberlere göz atarken karşıma şöyle bir ifade çıkıyor: Fikir ayrılığı nedeniyle boşanmaya karar verdik. Son yıllarda kendilerini eğlence dünyasının müdavimleri olarak tanımlayan kişilere ait olan bu ifadelerle sık sık karşılaşıyorum. Düşünüyorum, hayatı sadece zevk ve eğlenceden ibaret gören, kollarına taktıkları çantanın, giydikleri ayakkabının, kıyafetlerin markası üzerinden puan toplamaya çalışan ve bu kokuşmuş tavırlarını çocuklarımıza bulaştıran kişiler hangi noktalarda fikir uyuşmazlığı yaşıyor olabilir acaba? Hangi konuda fikir beyan etmiş ve çatışma yaşamış olabilirler? Gittikleri her ortamda bir sevgili edinen ve lüks, para, eğlence ve şatafat peşinde tükettikleri hayatlarını sergileyerek çocuklarımızı özendirmeye çalışan bu kişilerin hayata dair söyleyebilecekleri bir sözleri var mıdır acaba? Toplumun sorunlarına kafa yoracak değiller elbette ancak bulundukları her ortamda bir sevgili edinip bir öncekine yol vermek istiyorlar ancak bu tutarsızlıklarını kamufle etmek ve iyi bir intiba bırakmak için makul bir gerekçe oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak değer algıları gelişmeyen bu kişilerin sosyal medya üzerinden sergiledikleri kokuşmuşluk, gençler tarafından ilgi ile takip ediliyor ve özendirici bir etki bırakıyor.

 

Zira gençler hayatlarının en kritik döneminde rol model olarak medya üzerinden özendirici görüntüler sergileyen bu kişileri model alıyor ve onlar gibi yaşamak istiyorlar. Genç güce önem veriyor ve bu insanların ekranlara yansıyan şaşaalı hayatlarına özeniyor, şöhretin bir imkân olduğuna inanıyor ve seçtiği rol modellere ulaşamasa bile onlar gibi giyiniyor, onlar gibi yaşıyor ve onlar gibi düşünmeye başlıyor.

 

Eğlence dünyası olarak görülen alan toplumun diğer kesimlerinin kültürel dönüşümü için adeta tasarlanmış ve destek bulmuş bir alan. Para, konfor ve şöhretin rehavetine kapılarak halklar üzerinde bir etki oluşturan bu insanlar ne yazık ki zina, içki, eğlence ve israfın sıradanlaşmasına neden oluyorlar. Komşu Aynur teyze konfeksiyon işçisi bir genç kızın aşk kaçamaklarını gözden kaçırmıyor ve dedikodu malzemesi haline getiren insanlarımız bir şarkıcının, bir oyuncunun, bir sosyal medya fenomeninin gayr-i ahlâki görüntülerine sevgili değiştirmesine ve gayr-i ahlâki görüntülerini heyecanla takip ediyor ve yorumlar yapıyor. Aşina olduğumuz bir durum, ekonomik gücü elinde tutanın hataları masum görülür, sıradan insanların sahip oldukları haklardan daha fazlasına sahip olduklarına inanırlar, kendilerini özel bir noktada değerlendirirler.

 

İnsan tutum ve davranışlarını şekillendirirken birbirlerinden etkilenirler ve taklit ederler. Ve ne yazık ki maddi güç öteden beri etkin olmuş ve kendilerinden daha fazla imkânlara sahip olan kimselerin davranışlarını içselleştirerek sürdürmüşlerdir. O nedenle duyu organlarımızı kullanma şeklimiz sadece kendimizi değil diğerlerini de etkilediğinin farkına varıp sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz gerekir. Bilinçli yapılan taklit öğrenmenin yollarından biridir ancak bunun için hak olan, doğru olan kişileri örnek alarak onlardan istifa etmeliyiz.

Google+ WhatsApp